ye-logo.v1.2

Воєнний стан на Кам’янеччині - 9 листопада в історії

Історія 1685
З 9 листопада 1918 року на всій території Кам
З 9 листопада 1918 року на всій території Кам'янецького повіту було запроваджено воєнний стан. Фото: alamy.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

З 9 листопада 1918 року на всій території Кам’янецького повіту було запроваджено воєнний стан. А далі, з 12 листопада, губернський староста Поділля Сергій Кисельов заборонив проводити будь-які збори та зібрання, носити й розповсюджувати вогнепальну зброю. Крім того, у його постанові містилася порада населенню залишатись у своїх домівках. Такий факт навів науковець Віталій Галатир у статті «Державотворчий процес у Кам’янецькому повіті в добу Гетьманату Павла Скоропадського».

Цей день в історії Хмельниччини

Історик Олександр Завальнюк у статті «Симон Петлюра: 100 днів у Кам’янці-Подільському» розповів, що 9 листопада 1919 року Директорія і уряд ухвалили кілька негайних заходів щодо виправлення становища на фронті.

«Шукаючи порятунку від денікінців, Симон Петлюра запропонував Директорії та уряду віддати ще не захоплену ними територію УНР під військовий контроль Польщі. Про це було домовлено українськими та польськими дипломатами у Варшаві. Головний отаман сподівався, що надалі з поляками можна буде домовитися і використати їх силу на користь української справи. Кам’янець, як резиденція вищих органів УНР, доживав останні дні», — зазначив Олександр Завальнюк.

У Кам’янець-Подільському кафедральному костелі святих апостолів Петра та Павла 9 листопада 1978 року урочисто відкрили відновлений орган. Інструмент був зіпсований у роки Другої світової війни. Пізніше храм почали використовувати як концертну залу й тому відновили інструмент. Регулярні концерти розпочалися з 9 червня 1979 року. Втім, історія цього органу розпочалась набагато раніше.

Його у 1857 році спеціально для храму виготовила австрійська фірма «Карл Хессе». Інструмент має два мануали (ручні клавіатури) й одну педаль, 972 труби, наділений 20 регістрами. Польський журнал «Ruch Muzyczny» (Музичний Рух) за 1859 рік описав вигляд органу: «Поверхня органу гарна та зі смаком виконана. Він лакований білим кольором зі золотим оздобленням».

На прохання вірян міська влада 29 червня 1990 року повернула костел римо-католицькій громаді й нині старовинний інструмент можна почути відвідавши Святу месу.

9 листопада 1997 року у Хмельницькому була заснована військова частина А4239, у якій дислокується 19-та окрема ракетна бригада Збройних Сил України. Цю бригаду сформували на підставі Директиви Міністра оборони від 1 квітня 1997 року, а офіційним Днем створення частини вважається 9 листопада. Головне призначення бригади — здійснення високоточного вогневого ураження противника шляхом нанесення групових та поодиноких ракетних ударів по військах та важливих об’єктах. 9 листопада 2018 року на території військової частини була освячена та відкрита церква святого мученика Нестора Солунського. Нині у храмі понад 80 ікон, частину з яких принесли самі військовослужбовці.

А у 2019 році цього дня кореспонденти сайту «Є» писали про хмельничанина Івана Лишика, який зумів пішки дійти до Риму. У дорозі відчайдушний мандрівник провів понад сімдесят днів.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1799 рік - 18 брюмера генерал Наполеон Бонапарт при підтримці військових здійснив державний переворот, ліквідувавши режим Директорії і ставши на чолі тріумвірату консулів. Ця подія стала фактичним завершенням Французької революції і початком одноосібного правління Наполеона.
• 1882 - В Єлизаветграді (нині — Кропивницький) п'єсою «Наталка-Полтавка» дебютував український театр Марка Кропивницького.
• 1961 - Місто Сталіно перейменоване у Донецьк.

• 1962 - Місто Станіслав (колишній Станіславів) перейменоване в Івано-Франківськ.
• 1976 - У Києві створено Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінських угод, яка об'єднала діячів українського правозахисного руху. Керівником групи став письменник Микола Руденко.
• 1995 - У Страсбурзі затверджено рішення ПАРЄ про вступ України до Ради Європи в якості її 37-го члена. Це символізувало визнання суверенності України і її залучення до активного формування спільної європейської політики.
• 2000 - Невідомий прихильник творчості Пабло Пікассо купив через інтернет на аукціоні картину «Жінка зі складеними руками», заплативши за неї 55,6 мільйона доларів.

В цей день народилися

• 1934 - Карл (Едуард) Саган, американський астроном, один з основоположників космічної біології, популяризатор астрономії, письменник, лауреат Пулітцерівської премії.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую