ye-logo.v1.2

Скляний кубок, якому близько 1700 років, експонують у хмельницькому музеї

Історія 2412
Наразі цей артефакт можна побачити в експозиційній залі музею
Наразі цей артефакт можна побачити в експозиційній залі музею. Фото: Хмельницький обласний краєзнавчий музей

Його знайшли археологи неподалік Хмельницького.

У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї експонують артефакт, якому близько 1700 років. Це скляний кубок, який датують ІІІ-ІV століттям. Він був знайдений археологами у могильнику черняхівської культури поблизу Лісових Гринівців, що неподалік Хмельницького. Наразі цей артефакт можна побачити в експозиційній залі «Археологічна спадщина краю».

Як зазначають в установі, у фондах музею зберігається близько однієї тисячі скляних предметів, які мають історичну цінність. Саме сьогодні, 19 листопада, коли в Україні відзначають День скловиробника, музейники розповіли про історію виробництва скла у світі та на Поділлі.

«Достеменно невідомо, яким чином людина винайшла скло, - кажуть у музеї. - Цілком можливо, що це сталося природнім шляхом. Наприклад, в результаті ударів блискавки, адже під дією високої температури кварцовий пісок розплавляється, а коли розплавлена маса охолоджується, то й утворюється скло».

Як відомо з історії, технології виготовлення скла вперше почали використовувати близько 2500-3000 років до нової ери у Межиріччі та Єгипті, про що свідчать знайдені археологами скляні намистинки та амулети – предмети прикрас і релігійного культу. Скляний єгипетський посуд, ймовірно, служив для зберігання олії.

А на території України сліди залишків скляних майстерень археологи виявили біля села Комарів Кельменецького району Чернівецької області. Вони датуються ІІІ-IV століттям. У період Київської Русі також застосовувалося скло. Так, у «Слові о полку Ігоревім» скляний виріб згадується як «стекляниця».

«У ХІХ – на початку ХХ столітт скляним посудом користувалися переважно поміщики, чиновники, купецтво, духовенство, аптекарі, оскільки скляні предмети досить дорого коштували, а відтак придбати їх решті категорій населення було не по кишені, - розповідають у музеї. - Нині ж людям важко уявити своє життя без цього матеріалу: скло широко застосовується не тільки у щоденному побуті, але й у художньому мистецтві та архітектурі».

Близько однієї тисячі скляних предметів, які мають історичну цінність та за якими можна простежити історію скловиробницва, наразі зберігаються і в фондах Хмельницького краєзнавчого музею.

Читайте також: Давній підземний хід з арковим склепінням знайшли археологи у Кам’янці-Подільському

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую