Гаряча тема:
- Війна
Сатанівська синагога та смерть найстарішої українки - 4 грудня в історії
Про події з історії світу, України та Хмельниччини.
4 грудня 2018 року сайт «Є» писав про те, що фотографії синагоги в Сатанові зайняли призові місця у спецномінації «Вікі любить пам’ятки». А саме на другому місці опинилися дві роботи: фото синагоги в Сатанові, зроблене у січні 2017 року та фото синагоги зсередини, зроблене у травні 2018 року. Їх автори - Ольга Басун та Олександр Мальон.
Синагога в Сатанові є пам’яткою містобудування та архітектури України національного значення. Датується 1532 роком, є характерним твором у стилі ренесансу. Це один із найкращих зразків синагог оборонного типу, які збереглися до нашого часу.
У 2018 році фотографії синагоги в Сатанові зайняли призові місця у спецномінації «Вікі любить пам'ятки». Фото: Олександр Мальон, wikilovesmonuments.org.ua
Цей день в історії Хмельниччини
У 1904 році 4 грудня у Подільській губернії закінчила роботу перша пересувна народна виставка картин, організована В’ячеславом Розвадовським. Видатний український художник та педагог закінчивши відділення живопису й скульптури Вищого художнього училища при Імператорській академії мистецтв ініціював організацію пересувної Народної виставки картин у селах та містечках українських губерній. Першу з них відкрили у червні 1904 року в Києві на Володимирській гірці, а далі вона побувала в містечках Київщини та Подільській губернії.
Є відомості, що спочатку Імператорська академія мистецтв не підтримувала цю ініціативу В’ячеслава Розвадовського, оскільки поширеною була думка про те, що селяни не здатні зрозуміти художні твори. Але практика показала зворотне: вони відвідували одну й ту ж виставку по кілька разів, прохали відтермінувати її від’їзд і організатори виставки задовольняли ці клопотання. Загалом на виставках експонували 285 творів 74 художників, серед них: Куїнджі, Рєпіна, Реріха, Кустодієва, братів Маковських, Болдирєва, твори з фондів Ермітажу, київських збірок.
4 грудня 1928 року постановою Президії Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету ліквідовано Жванецький район, створений 7 березня 1923 року. Його територію приєднано до Довжоцького району. Водночас Довжоцький район перейменовано на Кам’янець-Подільський і його центр із села Довжок перенесено в місто Кам’янець-Подільський. Такі зміни були пов’язані з новим адміністративним поділом. У Російській імперії був поділ на губернії, повіти та волості. Так тривало до 7 березня 1923 року, коли в Українській Соціалістичній Радянській Республіці (УСРР) замість повітів і волостей були створені округи та райони.
Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні
• 1563 - Завершився Тридентський собор, котрий з перервами засідав протягом 18 років і мав за мету знайти шляхи примирення всіх християн. На соборі було обговорено питання католицької догматики, сформульовано принципові відмінності католицького віровчення від вчень інших конфесій, встановлено новий церковний канон. Рішення собору стали основою програми Контрреформації.
• 1996 - З мису Канаверал (штат Флорида) запущено автоматичну космічну станцію «Mars Pathfinder»", котра 4 червня 1997 року, після подолання майже 500 мільйонів кілометрів, доставила на поверхню Марса спеціальний самохідний пристрій для збирання зразків марсіанського грунту.
• 2002 - На 117-му році життя померла найстаріша жителька Харкова й України Параска Натарова. Вона до останніх своїх днів вела активний спосіб життя. У свої 116 років вона була в здоровому розумі, лише погано бачила й пересувалася.
В цей день народилися
• 1963 • Сергій Назарович Бубка, український спортсмен (стрибки з жердиною), олімпійський чемпіон (1988), шестиразовий чемпіон світу (1983-88, єдиний спортсмен, кому це вдавалось зробити шість разів підряд), 17-разовий рекордсмен світу.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: