ye-logo.v1.2

Створення Подільської губернії та заказника «Княжпільський» — 12 грудня в історії

Історія 11399
Карта Подільської губернії, 1922 рік
Карта Подільської губернії, 1922 рік. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

12 грудня 1796 року російський імператор Павло I видав указ, яким створив Подільську губернію. До її складу увійшли повіти ліквідованих Подільського, Брацлавського й Вознесенського намісництв. Її центром стало місто Кам’янець-Подільський. Остаточно межі губернії та її поділ на повіти усталилися у 1804 році. Від цього часу й до початку ХХ століття вона складалася з 12 повітів.

Після розпаду Російської імперії Подільська губернія існувала як адміністративно-територіальна одиниця у складі Української Народної Республіки, Української Держави та Української РСР. У 1919 році її центром стала Вінниця. Радянська влада ліквідувала губернію 3 червня 1925-го. Її територія увійшла до складу Вінницького, Кам’янець-Подільського, Могилів-Подільського і Тульчинського округів.

Цей день в історії Хмельниччини

12 грудня 1878 року в Кам’янці-Подільському хірурга Миколу Пирогова обрали почесним членом Товариства подільських лікарів. Микола Іванович був не лише видатним медиком, а й впродовж 1858-1861 років працював попечителем Київського навчального округу. До його складу входила й Подільська губернія. Власне перебуваючи на посаді попечителя Пирогов восени 1859-го відвідав гімназію у Кам’янці-Подільському. На той час у ній навчався історик Іван Лучицький, який написав про свою першу зустріч з видатним хірургом у своїх спогадах.

«До приїзду Пирогова гімназисти уявляли найвище начальство в особі директора, який приходив у клас раз чи двічі на рік, кричав, називав учнів дурнями, розмахував палицею і, надовго навіявши жах, ішов геть. Пирогов зайшов до класу в поношеному камзолі, підійшов до учнів, сів біля мене і став просто та лагідно розмовляти з гімназистами, розпитувати їх. Хлопці пожвавішали і згодом наввипередки відповідали відвідувачеві, а коли урок закінчився, гуртом оточили Пирогова, ловлячи його слова та добрий погляд. Для мене стало зрозуміло, яким має бути педагог», — зазначив Іван Лучицький.

12 грудня 1983 року Рада Міністрів Української РСР постановила створити заказник «Княжпільський». Він розташований між селами Княжполем і Гелетиною Кам’янець-Подільського району. Його площа складає 821 гектар. Заказник є ділянка Товтрового кряжу. Його територія вкрита типовими для району подільськими дібровами з багатьма виходами на поверхню вапнякових порід. Особливу цінність становлять численні екземпляри вікових дубів, буків і сосен, цінного реліктового виду береки, а також різноманітний видовий склад трав’яного покриву, в якому широко представлені лілія лісова, підсніжник звичайний, види орхідних, занесені до Червоної книги.

12 грудня 2019 року в Хмельницькому презентували книгу про Народний Рух України. Її автор — Лев Бірюк, який очолював Хмельницьку організацію Руху. За його словами, у книзі розповідається про створення Народного Руху в 1989 році та його шлях до проголошення Незалежності України. Описані події розгортаються до 1991-го. Однак також є інформація про розкол Руху, який відбувся у 1999 році.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1901 рік — Італійський фізик і винахідник Гільєрмо Марконі провів перший вдалий сеанс трансатлантичного радіозв’язку, під час якого в Ньюфаундленді отримав передану з Великобританії азбукою Морзе букву «S».

1913 рік — У Флоренції в готельній кімнаті офіціанта Вінченцо Перуджі поліція виявила картину Леонардо да Вінчі «Мона Ліза», яку за два роки до того викрали з паризького музею Лувр.

1974 рік — У Нью-Йорку відбулась прем’єра фільму Френсіса Форда Копполи «Хрещений батько II» з Аль Пачіно і Робертом Деніро у головних ролях. Кінострічка пізніше була відзначена шістьма «Оскарами».

В цей день народилися

1821 рік — Гюстав Флобер, французький письменник, автор романів «Мадам Боварі», «Саламбо», «Виховання почуттів».

1863 рік — Едвард Мунк, норвезький художник, однією зі знакових картин якого є «Крик».

1884 рік — Зінаїда Серебрякова, видатна українська та французька художниця з родини Бенуа-Лансере.

1890 рік — Андрій Мельник, український громадсько-політичний діяч, командир 6-ї сотні Українських Січових Стрільців, полковник Армії УНР, крайовий комендант Української Військової Організації, голова Проводу Організації Українських Націоналістів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую