ye-logo.v1.2

Відкриття Української академії мистецтв, план «Барбаросса» — 18 грудня в історії

Історія 2304
Так виглядав краєвид Старого міста Заслав у 1928 році
Так виглядав краєвид Старого міста Заслав у 1928 році. Фото: з книги «Міста і містечка»

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

18 грудням 1390 року датована перша письмова згадка про місто Заслав, тобто нинішній Ізяслав. Походить вона з правового акту, яким підтверджується володіння містом князеві Федору Острозькому. Прикро, що оригінал цього документа до наших днів не зберігся, проте є його затверджена копія 1544 року.

Заславщина або, як її тоді називали, Заславське князівство було у володінні князів Заславських. Князі не підлягали місцевій адміністрації, лише у деяких питаннях — великому князю литовському чи польському королеві. На Заславщині безроздільно панувало князівське право, завдяки чому вона фактично перетворилася на державу в державі.

В часи панування Російської імперії місто отримало сучасну назву. Так, 8 грудня 1792 року імператриця Катерина ІІ своїм указом повеліла найменувати Заслав у Ізяслав. Проте місцеві мешканці продовжували називати місто його історичним найменуванням. Тривало це словесне протистояння ціле століття, поки імператор Микола ІІ не видав свій указ «Про перейменування повітового міста Заслав Волинської губернії на Ізяслав» і запровадив цілу систему примусу та покарань за невиконання його повеління.

На фото: копія документу Зиґмунта І, у якому вперше згадується місто Заслав. Фото: prostir.museum

Цей день в історії Хмельниччини

Навіть після нацистської окупації на території Проскурівської окружної управи розрахунковою валютою залишались радянські гроші. Це підтверджує розпорядження Проскурівського гебітскомісара, видане 18 грудня 1941 року. У ньому жителів Проскурова та районів округи інформують, що на їх території «розрахунковою валютою є радянські грошові знаки всіх купюр, як казначейські білети так і банкноти випуску з 1922 року і до останнього часу, тобто всіх років без винятку, та німецька марка (з розрахунку десять карбованців — одна марка)». Такий факт навели дослідники Віктор і Володимир Морози у статті «Копистин в роки окупації Другої світової війни».

18 грудня 2014 року в зоні проведення АТО загинув Сергій Оврашко з села Коськів Шепетівського району. Захисник України разом із побратимами потрапив у засідку в районі міста Щастя Луганської області, поблизу села Старий Айдар. Воїн служив у 24-му окремому штурмовому батальйоні «Айдар».

А 18 грудня 2017 року на Хмельниччині відбувся мітинг аграріїв. Вони перекрили дорогу біля села Прибузьке, вимагаючи керівництво держави зробити усе для прийняття законопроєкту №7403, який стосувався змін до податкового кодексу.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1917 — Києві відбулося урочисте відкриття першої в історії України вищої школи художньої освіти — Української академії мистецтв.
  • 1940 — в Третьому Рейху затвердили план «Барбаросса» - план нападу Німеччини на СРСР.
  • 1958 — американці провели перший сеанс передачі голосу через супутник.

В цей день народилися

  • 1856 — народився Джозеф Джон Томсон, британський фізик, першовідкривач електрона, лауреат Нобелівської премії (1906). 165 років з дня народження.
  • 1876 — народився Петро Холодний, український художник-імпресіоніст.
  • 1892 — народився Микола Куліш, український письменник доби «розстріляного відродження».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую