Гаряча тема:
- Війна
Відновлення УНР та ліквідація друкарні ОУН на Чемеровеччині - 26 грудня в історії

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.
26 грудня 1949 року в селі П’ятничани (Чемеровеччина) в будинку Ксенії Васильківської було розкрито криївку окружного проводу ОУН. За даними КДБістів, криївку було побудовано українськими націоналістами в середині 1948 року. Тут було розміщено друкарню окружного проводу, яка друкувала й поширювала контрреволюційні листівки: «Гімн поневолених народів», «За що бореться УПА», заклики до молоді поповнювати лави повстанців, окремо - до сталінських вельмож не збиткуватися над народом.
Частина листівок друкувалася у вигляді карикатур на Сталіна, Хрущова та інших керівників СРСР-УРСР.
Ця міні-друкарня проіснувала до 26 грудня 1949 року, до моменту її ліквідації органами КДБ. Під час цієї «чекістської операції» при збройному опорі було вбито та заарештовано кількох оунівців.
Цей день в історії Хмельниччини
В 1913 році 26 грудня Кам’янець-Подільська міська дума розглядала проєкт про запровадження трамвайного маршруту. Проєкт розробив та представив інженер-технолог Захар Безіковичем з Одеси. Він також запропонував взяти впровадження експлуатації в Кам’янці-Подільському електричного трамвая в концесію. Міська дума створила спеціальну комісію з цього питання на чолі з тодішнім міським головою Костянтином Туровичем. Але перша світова війна назавжди перервала роботу над проєктом.
26 грудня 2015 року у Хмельницькому нова поліція прийняла присягу. З цього дня вулиці Хмельницького вийшла охороняти новостворена патрульна полія. Обласний центр став сьомим містом в Україні, в якому запрацювала поліція. 256 поліціантів прийняли присягу на майдані Незалежності.
Цього ж дня у 2015 році у Хмельницькому відкрився історико-меморіальний комплекс органів внутрішніх справ. У музеї показана історія правоохоронної структури, починаючи з часів заснування царської поліції і до сьогоднішнього дня. Представлено близько 2 тисяч унікальних документів, вогнепальної та холодної зброї, спеціальної техніки, засобів зв'язку тощо.
Історико-меморіальний комплекс органів внутрішніх справ Хмельницького містить 6 музейних зал різних історичних періодів та тематик. Фото з архіву.
У 2019 році сайт «Є» писав про те, що до кафедрального костелу святих Петра і Павла в Кам’янці-Подільському передали відреставрований студентами університету Кам’янець-Подільського Національного університету імені Івана Огієнка старовинний образ святого Стефана. Саме 26 грудня, у День святого Стефана, відновлений образ знову зайняв своє місце у сакральному просторі храму.
У 2019 році до кафедрального костелу святих Петра і Павла в Кам'янці-Подільському передали відреставрований студентами університету Кам'янець-Подільського Національного університету імені Івана Огієнка старовинний образ святого Стефана. Фото: Реставрація КПНУ
Окрім того, до фондосховищ Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника повернулися 11 відреставрованих робіт.
Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні
• 1606 - У королівському театрі при дворі короля Якова VI відбулась прем'єра п'єси «Король Лір» Вільяма Шекспіра.
• 1898 - На засіданні Французької академії наук П'єр і Марія Кюрі зробили повідомлення, що вони виділили з уранової руди новий, 89-й, хімічний елемент — радіоактивний радій (у суміші з барієм). Чистий радій був виділений у 1902 році подружжям Кюрі і Андре Деб'єрном. За відкриття радію та полонію подружжя Кюрі в 1903 році отримали Нобелівську премію з фізики.
• 1918 - У Києві Директорія на чолі з Володимиром Винниченком, яка в результаті повстання повалила владу гетьмана Павла Скоропадського, проголосила відновлення Української Народної Республіки та створення уряду на чолі з Володимиром Чехівським.
В цей день народилися
• 1891 - Генрі Міллер, американський письменник (Тропік рака, Тропік Козерога).
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: