ye-logo.v1.2

Відновлення УНР та ліквідація друкарні ОУН на Чемеровеччині - 26 грудня в історії

Історія 1265
  26 грудня 1949 року в селі П
26 грудня 1949 року в селі П'ятничани (Чемеровеччина) в будинку Ксенії Васильківської було розкрито криївку окружного проводу ОУН. Фото: з книги «Історія села П'ятничани» Володимира Літкевича

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

26 грудня 1949 року в селі П’ятничани (Чемеровеччина) в будинку Ксенії Васильківської було розкрито криївку окружного проводу ОУН. За даними КДБістів, криївку було побудовано українськими націоналістами в середині 1948 року. Тут було розміщено друкарню окружного проводу, яка друкувала й поширювала контрреволюційні листівки: «Гімн поневолених народів», «За що бореться УПА», заклики до молоді поповнювати лави повстанців, окремо - до сталінських вельмож не збиткуватися над народом.

Частина листівок друкувалася у вигляді карикатур на Сталіна, Хрущова та інших керівників СРСР-УРСР.

Ця міні-друкарня проіснувала до 26 грудня 1949 року, до моменту її ліквідації органами КДБ. Під час цієї «чекістської операції» при збройному опорі було вбито та заарештовано кількох оунівців.

Цей день в історії Хмельниччини

В 1913 році 26 грудня Кам’янець-Подільська міська дума розглядала проєкт про запровадження трамвайного маршруту. Проєкт розробив та представив інженер-технолог Захар Безіковичем з Одеси. Він також запропонував взяти впровадження експлуатації в Кам’янці-Подільському електричного трамвая в концесію. Міська дума створила спеціальну комісію з цього питання на чолі з тодішнім міським головою Костянтином Туровичем. Але перша світова війна назавжди перервала роботу над проєктом.

26 грудня 2015 року у Хмельницькому нова поліція прийняла присягу. З цього дня вулиці Хмельницького вийшла охороняти новостворена патрульна полія. Обласний центр став сьомим містом в Україні, в якому запрацювала поліція. 256 поліціантів прийняли присягу на майдані Незалежності.

Цього ж дня у 2015 році у Хмельницькому відкрився історико-меморіальний комплекс органів внутрішніх справ. У музеї показана історія правоохоронної структури, починаючи з часів заснування царської поліції і до сьогоднішнього дня. Представлено близько 2 тисяч унікальних документів, вогнепальної та холодної зброї, спеціальної техніки, засобів зв'язку тощо.

Історико-меморіальний комплекс органів внутрішніх справ Хмельницького містить 6 музейних зал різних історичних періодів та тематик. Фото з архіву.

У 2019 році сайт «Є» писав про те, що до кафедрального костелу святих Петра і Павла в Кам’янці-Подільському передали відреставрований студентами університету Кам’янець-Подільського Національного університету імені Івана Огієнка старовинний образ святого Стефана. Саме 26 грудня, у День святого Стефана, відновлений образ знову зайняв своє місце у сакральному просторі храму.

У 2019 році до кафедрального костелу святих Петра і Павла в Кам'янці-Подільському передали відреставрований студентами університету Кам'янець-Подільського Національного університету імені Івана Огієнка старовинний образ святого Стефана. Фото: Реставрація КПНУ

Окрім того, до фондосховищ Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника повернулися 11 відреставрованих робіт.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1606 - У королівському театрі при дворі короля Якова VI відбулась прем'єра п'єси «Король Лір» Вільяма Шекспіра.
• 1898 - На засіданні Французької академії наук П'єр і Марія Кюрі зробили повідомлення, що вони виділили з уранової руди новий, 89-й, хімічний елемент — радіоактивний радій (у суміші з барієм). Чистий радій був виділений у 1902 році подружжям Кюрі і Андре Деб'єрном. За відкриття радію та полонію подружжя Кюрі в 1903 році отримали Нобелівську премію з фізики.
• 1918 - У Києві Директорія на чолі з Володимиром Винниченком, яка в результаті повстання повалила владу гетьмана Павла Скоропадського, проголосила відновлення Української Народної Республіки та створення уряду на чолі з Володимиром Чехівським.

В цей день народилися

• 1891 - Генрі Міллер, американський письменник (Тропік рака, Тропік Козерога).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую