ye-logo.v1.2

День народження Богдана Хмельницького та смерть Георгія Кірпи - 27 грудня в історії

Історія 3631
Хмельницький має п
Хмельницький має п'ять пам'ятників гетьманові. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У 1595 році 27 грудня народився гетьман Богдан Хмельницький на честь якого названо наш обласний центр. Він увійшов в історію як політик, полководець і дипломат, провідник національно-визвольних змагань 1648—1657років, творець Української козацької держави та її перший гетьман.

Безперечно, це знакова постать в історії українського державотворення. У стані війни, оточений ворогами та «друзями», Богдан зумів об’єднати народ і створити Українську козацьку державу.

Як зазначають в Музеї становлення української нації, саме Хмельницький, як талановитий воєначальник і полководець, отримав низку великих перемог, що увійшли в історію, підняв українські землі на визвольну війну проти Речі Посполитої у 1648-1657 роках задля звільнення українського народу та об'єднання земель у незалежну державу.

Читайте також: Богдану Хмельницькому 425: факти та легенди про гетьмана, пов’язані з нашим краєм

У Хмельницькому гетьмана вшановують преміями та конкурсами, що носять його ім'я, а також монументами. Один з перших встановлений на Привокзальній площі біля залізничного вокзалу ще у 50-ті роки. На початку 1954 року Проскурів було перейменовано у Хмельницький, а Кам'янець-Подільську область – у Хмельницьку.

Цей день в історії Хмельниччини

27 грудня 2004 року обірвалось життя Георгія Кірпи, міністра транспорту та зв’язку та нашого земляка з села Клубівка, що на Ізяславщині. За даними слідства, Георгій Кірпа помер від вогнепального поранення в голову. Генеральна прокуратура розглядала тоді кілька версій загибелі міністра: Кірпа міг застрелитися сам, інша – доведення до самогубства. На питання про те, які обставини могли зламати вольового міністра, і досі немає однозначних відповідей.

Георгій Кірпа пройшов шлях від слюсаря Клубівського цукрового заводу та чергового залізничною станцією до міністра транспорту та зв’язку, йому пророчили стати майбутнім президентом, але... Щороку, 27 грудня, згадують Георгія Кірпу і в рідному селі Клубівка на Ізяславщині. У 2009-му тут йому відкрили пам'ятник, а через рік у будинку, де пройшли дитячі та юнацькі роки Георгія Кірпи, відкрито музей його імені.

Як повідомляють шепетівські видання у ці дні 1965 року так званий Шепетівський районний універмаг на території колгоспного ринку міста почав новорічний ярмарок. Протягом трьох днів продавав там «широкий асортимент промислової продукції». Людей на цей ярмарок (де збували й усілякі залежалі товари) «заманював» духовий оркестр. А 27 грудня 1967 року магазин «Кулінарія» при ресторані «Ювілейний» оголосив про приймання заявок на виготовлення кулінарних, кондитерських виробів, холодних закусок «для святкового новорічного столу». Також 29 грудня в «Кулінарії», а ще їдальнях № 4 і 5 із тієї саме нагоди відкрилася так звана виставка-розпродаж кулінарних і кондитерських виробів.

У 2017 році 27 грудня з полону повернувся 42-річний хмельничанин Микола Ніколюк. Цього дня відбувся обмін заручниками між офіційним Києвом і представниками так званих «ДНР» і «ЛНР». Загалом звільнили 74 українці, а передали 238 громадян. Серед звільнених був і Микола Ніколюк. На весні 2015 року він пішов на військову службу добровольцем, а через рік Микола потрапив у полон до бойовиків. На повернення Миколи чекала вдома дружина та його донька. У полоні він провів 21 місяць.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 537 - У Константинополі, столиці Візантійської імперії, освячено відбудований після пожежі 532 року храм святої Софії, який протягом тисячоліття був головним храмом православного світу. Висота Софійського собору — 55 метрів, діаметр бані — 31 метр. Понад тисячу років Софійський собор у Константинополі залишався найбільшим храмом у християнському світі — до будівництва Собору Святого Петра в Римі. 1985 року храм занесений до переліку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та називається «восьмим чудом світу».

У цей день народилися

• 822 - Луї Пастер, французький хімік і бактеріолог, основоположник сучасної мікробіології та імунології; розобив метод консервування (пастеризація) і заходи профілактичної вакцинації проти холери, сибірської виразки, сказу.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую