ye-logo.v1.2

13 січня – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 2387
13 січня відзначають Щедрий вечір, або свято Меланки. Здавна в українців у цей день існувала величезна кількість обрядів і звичаїв
13 січня відзначають Щедрий вечір, або свято Меланки. Здавна в українців у цей день існувала величезна кількість обрядів і звичаїв. Фото: з архіву редакції

Сьогодні – Щедрий вечір, а ще в цей день в 1881 році в Кам’янці-Подільському вийшла друком перша приватна газета.

В Україні 13 січня відзначають Щедрий вечір або свято Меланки. Здавна в українців існувала величезна кількість обрядів і звичаїв на Меланки. Цього дня завжди готували святкову вечерю, яку в народі називають Щедрою, тому що страви не є пісними. До столу подавали ковбаси, шинки, холодці та різноманітні смаколики.

Після ситної і веселої вечері українці починали «водити Козу». Для цього збиралися ватагою та ходили щедрувати по хатах, одягнувшись у казкових персонажів. Дійові особи перевтілювалися в Меланку, діда, бабу, цигана, циганку, лікаря, сільського старосту, жандарма, смерть тощо. Обличчя усі приховували за масками й під музичний супровід ходили від хати до хати зі святковими побажаннями.

А ще 13 січня святкують День гумової качечки. Ця неординарна подія з’явилася на батьківщині яскравої іграшки – в США. Виготовляти гумові качечки почали в кінці XIX століття, а запатентували їх 1928 року.

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 13 січня вшановує пам'ять преподобної Меланії.

Що не можна робити у цей день

• Не позичайте гроші, а то весь рік в боргах будете.
• Сміття краще не виносити: ризикуєте разом з ним викинути щастя.
• Рахувати дрібні гроші (наприклад, ті, що накопичилися в гаманці) на Старий Новий рік не можна. Це до сліз.
• Якщо господарі добре приймуть колядників, то це принесе їм щастя, і навпаки. Не можна лаятися та сваритися на Щедрий вечір, адже тільки мирна та спокійна атмосфера є запорукою щастя в сім’ї.

День ангела 13 січня святкують

Давид, Йосип, Михайло, Петро, Яків, Меланія.

Прикмети дня

• Якщо 13 січня на вулиці туман, значить, в новому році урожай буде багатим.
• Сильна хуртовина обіцяє багатий урожай горіхів.
• Якщо небо зоряне, то буде багато ягід і грибів.
• Відлига 13 січня обіцяє дощове літо.
• Якщо на Василів вечір випадає молодик, то ріки навесні з берегів не вийдуть.
• Якщо сонце стоїть високо – садівники зберуть багатий урожай.

Події, що сталися 13 січня в Україні та світі

1854 рік – американець Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент – аккордеон.

1916 рік – через прорив дамби під час шторму води Північного моря затопили Голландію, загинули близько 10 тисяч людей.

1928 рік – у трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах: розмір телеекрану приймачів становив близько 10 см2 (3 х 3 см).

1993 рік – у Парижі представники 130 країн підписали «Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення». Вона набула чинності в квітні 1997 року.

2000 рік – про свою відставку з поста глави компанії «Microsoft» заявив її співзасновник і багаторічний керівник Білл Гейтс.

2010 рік – Апеляційний суд Києва за поданням СБУ визнав керівників більшовицького тоталітарного режиму винними у геноциді - Голодоморі - в Україні в 1932-33 роках. Суд закрив справу через смерть обвинувачених - генерального секретаря ЦК ВКП(б) Йосипа Сталіна (Джугашвілі), голови Ради народних комісарів СРСР В'ячеслава Молотова (Скрябіна), секретарів ЦК ВКП(б) Лазаря Кагановича та Павла Постишева, генсека ЦК КП(б)У Станіслава Косіора, голови Ради народних комісарів УСРР Власа Чубаря та другого секретаря ЦК КП(б)У Менделя Хатаєвича.

Цікаві факти з минулого

А 13 січня 1881 року вийшов перший номер громадської та літературної газети «Подольский листок». Таким чином журналіст і письменник Борис Сторожевський спробував видати у Кам’янці-Подільському першу приватну газету. Вона виходила тричі на тиждень і містила рубрики «Хроніка кам’янець-подільського життя», «Політичні вісті (міжнародний огляд)», «Суміш», «Внутрішні вісті (сторінками газет)».

 

А 13 січня 1881 року (1 січня за старим стилем) вийшов перший номер громадської та літературної газети «Подольский листок».Фото: wikipedia.org

Газета відрізнялася від більшості провінційних видань 1880-х років критикою окремих сторін суспільно-політичного та економічного життя Російської імперії. Втім, видання прожило трішки більше року - до 18 лютого 1882-го. Причиною закриття стали борги видавця-редактора.

13 січня 1953 року народився народний артист України, актор і керівник хмельницького монотеатру «Кут» Володимир Смотритель. Він народився в місті Городище Черкаської області. Закінчивши школу, спершу навчався в Дніпропетровському хореографічному училищі, а далі у 1978-му поступив до Київського театрального інституту імені Карпенка-Карого на факультет драми і кіно. Опісля він всім років пропрацював актором у Київському театрі юного глядача, а пізніше - у Чернівецькій філармонії.

Цього дня Володимиру Смотрителю виповнюється 69 років. Фото: з архіву редакції

У Хмельницький Володимир Смотритель переїхав у 1988 році. Тут він три роки пропрацював в обласній філармонії. А у 1992 році, переконавши тодішнього міського голову Михайла Чекмана, йому вдалося створити у Хмельницькому монотеатр «Кут».

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – матеріалі

«Цей день в історії Хмельниччини: 13 січня»
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую