ye-logo.v1.2

Унікальне видання: у хмельницькому музеї зберігається книга, яку тримав у руках Іван Огієнко

Історія 2791
Книга дивом пережила радянські часи, і на сьогодні стала у Хмельницькому справжнім скарбом минулої епохи
Книга дивом пережила радянські часи, і на сьогодні стала у Хмельницькому справжнім скарбом минулої епохи. Фото: надане Сергієм Єсюніним

Він особисто подарував книгу видатному подільському краєзнавцю Юхиму Сіцінському, який в той час викладав у кам’янецькому університеті.

Виповнюється 140 років з дня народження Івана Огієнка, якого по праву називають феноменальною й унікальною постаттю в історії України. Він був визначним ученим-істориком, мовознавцем, громадсько-політичним і церковним діячем, міністром освіти та ісповідань УНР, митрополитом Української автокефальної церкви.

Декілька років свого життя Іван Огієнко віддав розвитку освіти та науки на Поділлі. У фондах Хмельницького обласного краєзнавчого музею зберігається унікальне видання Івана Огієнка – оригінал його праці «Українська культура. Коротка історія культурного життя українського народу».

«Влітку 1918 року Гетьман Української держави Павло Скоропадський затвердив Закон «Про заснування Кам’янець-Подільського Державного Українського Університету», а втілювати задумане у життя був командирований професор Іван Огієнко, - розповідає Сергій Єсюнін, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Хмельницького обласного краєзнавчого музею. - Важка наполеглива праця увінчалась успіхом – 22 жовтня 1918 року Кам’янець-Подільський університету був урочисто відкритий, а Іван Огієнко став його першим ректором».

Івана Огієнка називають феноменальною й унікальною постаттю в історії України. Фото: uk.wikipedia.org

За словами Сергія Єсюніна, 1918 рік став для Івана Огієнка знаменним ще з однієї причини – великим накладом була віддрукована його перша значима праця «Українська культура. Коротка історія культурного життя українського народу».

Цю книгу видали за навчальним курсом, який професор Іван Огієнко розробив у 1917 році для студентів першого українського університету в Києві. Декілька десятків книг професор привіз і до Кам’янця-Подільського, запропонувавши її для місцевих студентів та викладачів.

«На сьогодні в Україні зберіглось не так багато книжок 1918 року видання, адже у радянські часи їх визнали антирадянськими та націоналістичними, вилучали з бібліотек та знищували, - каже Сергій Єсюнін. - З цієї точки зору справжнім скарбом є примірник «Української культури», що зберігається у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї».

Саме цей примірник тримав в руках сам Іван Огієнко. Він особисто подарував книгу видатному подільському краєзнавцю Юхиму Сіцінському. Фото: надане Сергієм Єсюніним

Він зазначає, що саме цей примірник тримав в руках сам Іван Огієнко. Він особисто подарував книгу видатному подільському краєзнавцю Юхиму Сіцінському, який в той час викладав у кам’янецькому університеті.

«Згодом значна частина приватної бібліотеки Юхима Сіцінського потрапила до фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею, і серед інших книг – огієнківська «Українська культура», - каже Сергій Єсюнін. - Книга дивом пережила радянські часи, і на сьогодні стала у Хмельницькому справжнім скарбом минулої епохи».

Читайте також: Оглядовий майданчик на водонапірній вежі: у Хмельницькому хочуть реставрувати історичну пам’ятку
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую