ye-logo.v1.2

15 січня – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 2302
Цього дня, 15 січня, 1915 року в Полонному народився відомий канадський скульптор і живописець українського походження Лео Мол. Меморіал Тарасові Шевченку у Вашингтоні – одна з його знакових робіт
Цього дня, 15 січня, 1915 року в Полонному народився відомий канадський скульптор і живописець українського походження Лео Мол. Меморіал Тарасові Шевченку у Вашингтоні – одна з його знакових робіт. Фото: wikipedia.org

Цього дня в Полонному народився відомий канадський скульптор і живописець українського походження Лео Мол, а також відзначаються День народження Вікіпедії.

Цього дня у світі відзначаються День народження Вікіпедії. З’явилася універсальна енциклопедія у всесвітній мережі Інтернет 15 січня 2001 року. За обсягом відомостей і тематичним охопленням Вікіпедія вважається найповнішою енциклопедією з коли-небудь створених в історії людства.

Прабатьком Вікіпедії прийнято вважати Nupedia - проект енциклопедії англійською мовою. Статті для неї писали вчені й люди з академічного середовища, а засновниками були Ларрі Сенгер і Джиммі Вейлс. Щоб прискорити поповнення енциклопедії, 15 січня 2001 року Вейлс і Сенгер відкрили сайт «Вікіпедія». Відтоді брати участь в редагуванні енциклопедії міг будь-який користувач всесвітньої мережі.

Вікіпедія отримала свою назву від використовуваної для її реалізації технології «Вікі». У перекладі з гавайської мови вікі означає «швидко».

Нині Вікіпедія входить у десятку найбільш відвідуваних інтернет-ресурсів світу.

А ще 15 січня в різних країнах відзначають гуманний день, День чайного гриба, День капелюха, День свіжовичавленого соку, День бублика, День полуничного морозива.

Яке сьогодні церковне свято

Цього дня Православна Церква вшановує пам’ять римського єпископа Сильвестра I. Його принижували та переслідували через те, що він ховав вбитих мучеників під час гонінь християн. За легендою, йому вдалось навіть переконати імператора Костянтина стати християнином.

Що не можна робити у цей день

• Не сваріться з близькими людьми, друзями.
• Вранці заборонялося виносити сміття з хати.
• Наші предки намагалися в цей день не займатися домашніми справами.

День ангела 15 січня святкують

Борис, Серафим, Сильвестр, Сергій, Юлія, Уляна, Сидір, Кузьма, Марко, Петро.

Прикмети дня

• Дивилися, який сьогодні день: якщо мороз, скоро почнеться відлига;
• якщо біля будинків літає сорока, чекайте заметілі;
• якщо ввечері 15 січня хмарно, найближчі дні зміниться погода;
• зранку чуєте спів півнів, скоро стане тепліше;
• сорока ховається під дах - до снігу;
• місяць з гострими краями - до сильного вітру, з м'якими - до хуртовини.

На Сильвестра заміжні жінки і бабусі ворожили, використовуючи цибулю. Посипали сіллю, залишали на столі на всю ніч. Вранці дивилися, скільки цибулин намокло – стільки місяців в році і будуть дощовими.

Події, що сталися 15 січня в Україні та світі

 1776 рік - у Львові вийшов перший примірник «Gazette de Leopol», першого відомого періодичного видання на території України.

1878 рік - уперше телефон був використаний для порятунку людей, коли 20 лікарів були викликані для надання термінової медичної допомоги постраждалим у залізничній катастрофі біля американського містечка Таріфвіль (штат Коннектикут).

1943 - Завершено будівництво будівлі Пентагону. Пентагон (від грец. pentagonon-п'ятикутник) - назва будівлі Міністерства оборони США, яка має форму правильного п'ятикутника, розташована в штаті Вірджинія неподалік від Вашингтона. Вона вважається найбільшою адміністративною будівлею в світі і найбільш захищеним об'єктом у США.

1992 рік – президія Верховної Ради затвердила музичну редакцію Державного гімну України, автором якої є Михайло Вербицький («Ще не вмерла Україна»).

Цікаві факти з минулого

Цього дня, 15 січня, 1915 року в Полонному народився відомий канадський скульптор і живописець українського походження Лео Мол. Справжнє ж його ім’я — Леонід Григорович Молодожанин.

Фактично хист до мистецтва у нього проявився в одинадцятирічному віці, коли він почав працювати для батька на гончарному колесі й моделювати з глини. А вже у п’ятнадцять років Леонід Молодожанин покинув Полоне й вирушив у Відень навчатися мистецтву. Пізніше впродовж 1939-1941 року навчався у Ленінградській академії мистецтв, а згодом — у Берлінській академії мистецтв та Королівській академії красних мистецтв у Гаазі. Після непростих років у часи Другої світової та повоєнного періоду спільно з дружиною Маргарет Шолтес у 1948 році емігрував у Канаду. Там він поселився у місті Вінніпег. Там, до речі, у 1992 році в Ассінібойнському парку відкрили публіці «Сад скульптур Лео Мола», де розміщено понад 300 його творів.

Лео Мол отримав низку державних нагород за свої творчі здобутки. Фото: wikipedia.org

Лео Мол отримав низку канадських державних нагород за свої творчі здобутки. Зокрема, найвищу відзнаку цієї країни — «Орден Канади». До його скульптурних шедеврів зараховують бюсти прем’єр-міністра Канади Джона Дифенбейкера, президента США Дуайта Ейзенхауера, римських пап Павла VI, Івана XXIII та Івана-Павла II, кардиналів Йосипа Сліпого й Тіссерана, королеви Великої Британії Єлизавети ІІ та інших. Втім, однією з його найважливіших робіт вважається Меморіал Тарасові Шевченку у Вашингтоні.

Відійшов у вічність Лео Мол у 94-річному віці 4 липня 2009 року.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – матеріалі

«Цей день в історії Хмельниччини: 15 січня»


 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую