ye-logo.v1.2

16 січня – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 2640
Протягом 242 днів з неймовірною стійкістю, відвагою й незламністю українські військовослужбовці та добровольці тримали оборону Донецького аеропорту
Протягом 242 днів з неймовірною стійкістю, відвагою й незламністю українські військовослужбовці та добровольці тримали оборону Донецького аеропорту. Фото: ілюстративне Сергія Лойко

Цього дня місто Проскурів перейменували у Хмельницький.

Сьогодні, 16 січня, в Україні День пам’яті «кіборгів», які захищали Донецький аеропорт з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року.

«Кіборгами» нескоренних українців назвав сам ворог. Мовляв, тільки роботи здатні вистояти в таких нелюдських умовах. Протягом 242 днів з неймовірною стійкістю, відвагою й незламністю українські військовослужбовці та добровольці тримали оборону Донецького аеропорту.

Національний військово-історичний музей України, дослідивши низку джерел службового характеру та відомості з відкритих джерел, оприлюднив остаточні цифри і хроніку бойових втрат. Захищаючи Донецьке летовище, полягли 100 українських військових, понад 300 зазнали поранень. Вони стали символом патріотизму та відданості незалежній Україні.

У боях за Донецький аеропорт загинуло дев’ять військовослужбовців з Хмельниччини.

Кіборги вистояли, не встояв бетон — фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом бійців України.

Читайте також: Як упав Донецький аеропорт: розповідь кіборга, який вижив.

Уже декілька років 16 січня, за ініціативою самих кіборгів, у різних містах України вшановується День пам'яті захисників Донецького аеропорту та усіх загиблих воїнів. Рідше вказується дата 20 січня.

До теми: Побратимів не покинув: легендарний «кіборг» Іван Зубков до останнього боронив Донецький аеропорт

Яке сьогодні церковне свято

16 січня в церковному календарі – день пам’яті святого мученика Гордія. Народився та виріс він в християнській родині, в місті Кесарії в III столітті. В зрілому віці став на військову службу і дослужився до сотника (начальника) війська. Коли почалися гоніння християн вирішив піти зі служби та оселитися самітником в пустелі.

Згодом повернувся на Батьківщину в 320 році і почав захищати християн. Його схопили мучили, катували, а потім обезголовили.

Що не можна робити у цей день

• 16 січня не можна вихвалятися чимось і пишатися – щоб Гордій не забрав (люди не наврочили).

День ангела 16 січня святкують

Гордій, Павло, Малахій, Орина, Жанна, Мелетій.

Прикмети дня

• Якщо зайці підходять до селищ, то незабаром вдарять морози.
• Якщо на деревах видно пухнастий іній, то найближчі дніи будуть ясними, а дощів не передбачається.
• Якщо на небі в день 16 січня з’являється велика біла хмара, то незабаром почнуться хуртовини і завірюхи.
• Якщо зайців багато в полі – прикмета до того, що чекай хуртовини і завірюхи.
• 16 січня не можна вихвалятися чимось і пишатися – щоб Гордій не забрав (люди не наврочили).

Події, що сталися 16 січня в Україні та світі

• 1918 рік – Українська Центральна Рада ухвалила закон про створення української добровольчої армії.
• 1919 рік – у Києві за дорученням голови Директорії Симона Петлюри, для популяризації української музичної культури за кордоном, музичним відділом Міністерства освіти УНР створена Українська республіканська капела.
• 1920 рік – у США запроваджено «сухий закон».
• 1945 рік – Адольф Гітлер спустився в підземний бункер, що розміщувався на глибині 18 метрів під його канцелярією, і залишався в ньому протягом наступних 105 днів аж до дня свого самогубства.
• 2014 рік – в Україні прийняті «закони про диктатуру» («Диктаторські закони 16 січня»). Ці закони були ухвалені з грубим порушенням регламенту і законодавчої процедури та, попри гостру критику, підписаних Президентом наступного дня 17 січня. Вони приймалися підняттям рук, без використання системи «Рада» та без обговорення, а їхні тексти стали доступні тільки після того, як депутати за них проголосували. Ці законодавчі акти, на думку більшості експертів, обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство.
Прийняття цих законі стало приводом для посилення протестів в Україні й зміни влади.

Цікаві факти з минулого

16 січня 1954 року Проскурів перейменували у Хмельницький. Того ж дня Кам'янець-Подільська область стала Хмельницькою.

Щоб вистояти в боротьбі з Річчю Посполитою і Османською імперією, 16 січня 1654 року Богдан Хмельницький підписав з Москвою Переяславські домовленості, які гарантували Україні, в першу чергу, військову допомогу з боку Росії. Як зазначають в Музеї становлення української нації, укладаючи договір, гетьман не передбачив стратегічної поразки від «обіймів» Москви, яка почала вважати українські землі «своїми», насаджуючи своїх воєвод і свої порядки, призначаючи своїх гетьманів. В підсумку після смерті Богдана Хмельницького на українських землях почалася «Руїна». 10 гетьманів після його смерті безуспішно намагалися позбутися влади Москви.

Однак, саме на честь річниці так званого «воз’єднання» наш Проскурів перейменували у Хмельницький. Сталося це 16 січня 1954 року. Того ж дня Кам'янець-Подільська область стала Хмельницькою.

16 січня 1954 року Проскурів перейменували у Хмельницький. Фото: з архіву

Краєзнавець Сергій Єсюнін у своїх публікаціях пише, що є згадки про те, коли затверджували пропозицію про перейменування міст, вирішили, що необхідно дати нову назву одній з областей та її обласному центру. Розмова велась про три «кандидатури»: Черкаси, Тернопіль та Проскурів — усі вони мали однакові шанси бути перейменованими на Хмельницький. Під час обговорення хтось із керівництва звернув увагу на те, що є Кам’янець-Подільська область, а обласний центр має назву Проскурів… На тому й зійшлися. Тож так майже 67 років тому місто отримало сучасну назву – Хмельницький.

Цього ж дня 1954 року у Хмельницькому було завершено спорудження Будинку Рад. Фото: надане Сергієм Єсюніним

До речі, цього ж дня 1954 року у Хмельницькому було завершено спорудження Будинку Рад та впорядкування навколишньої площі (нині - Майдан Незалежності).

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – матеріалі

«Цей день в історії Хмельниччини: 16 січня»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую