ye-logo.v1.2

25 січня — яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 3269
25 січня 1491 року під Заславом війська Волинської і Львівської земель завдали вирішального удару Великій Орді
25 січня 1491 року під Заславом війська Волинської і Львівської земель завдали вирішального удару Великій Орді. Фото: фрагмент титульної сторінки «Опису Сарматії Азійської та Європейської»

Цього дня у 1858 році вперше пролунав «Весільний марш» Мендельсона.

На 25 січня у церковному календарі припадає День пам’яті великомучениці Тетяни Римської. Відтак нині у соцмережах можна наштовхнутися на привітання з Днем студента (Тетянин день). Однак це досить поширена помилка. Дійсно у деяких країнах студенти святкують саме 25 січня, але ця традиція зародилася в Російській імперії та перейшла до Радянського Союзу і так далі…

Натомість Україна як і більшість країн світу відзначають День студента 17 листопада. На цю дату свято встановив своїм указом від 16 червня 1999 року президент Леонід Кучма.

Яке сьогодні церковне свято

Як ми вже зазначали, 25 січня — День пам’яті великомучениці Тетяни Римської. Вона народилася у багатій римській сім’ї. Її батько таємно сповідував християнство. Донька перейняла батькову віру й після досягнення повноліття захотіла віддати себе Церкві, відмовившись від заміжжя.

Вона прийняла мученицьку смерть. Тетяну відвели у храм, щоб вона поклонилася язичницьким ідолам. Однак свята почала молитися і раптом почався землетрус, який розколов ідолів на частини. За це їй викололи очі. Але вона стійко винесла всі муки й молилася. Тоді усі кати увірували в Христа, впали долілиць і звели руки до небес. За це римська влада зрештою стратила Тетяну.

Що не можна робити у цей день

  • Сьогодні не можна відмовляти в допомозі.
  • Ще не можна конфліктувати, особливо з близькими людьми. Та й взагалі не варто Не зациклюватися на поганих думках.
  • Не можна піддаватися шкідливим звичкам.

День ангела 25 січня святкують

Галактіон, Євпраксія, Ілля, Макарій, Мартініан, Мерт, Петро, Сава, Силуан, Тетяна

Прикмети дня

  • Небо зоряне — до ранньої весни.
  • Морозна та ясна погода — до гарного врожаю, а тепло й снігопад — до неврожаю.
  • Йде сніг — літо буде дощовим.
  • Якщо снігопад — влітку дощик частий.

Події, що сталися 25 січня в Україні та світі

1858 рік — На весіллі дочки англійської королеви Вікторії з наслідним принцем Прусії вперше публічно виконано «Весільний марш» Мендельсона.

1924 рік — У французькому альпійському містечку Шамоні почались I зимові Олімпійські ігри, що проводилися як «Міжнародний спортивний тиждень з приводу VIII Олімпіади». Спортсмени змагались у 6-и видах спорту, а успіх заходу всупереч прогнозам був настільки великий, що Міжнародний Олімпійський Комітет (МОК) вирішив проводити з 1928 року Зимові Олімпіади регулярно кожні чотири роки.

1965 рік — Український дисидент Йосип Сліпий, котрий відбув 18 років у радянських концтаборах, обраний у Ватикані кардиналом і главою Української греко-католицької церкви.

Цікаві факти з минулого

25 січня 1491 року відбулася битва під Заславом (нині Ізяслав) з татарами. Під час неї об’єднані війська Волинської та Львівської земель завдали вирішального удару загарбницьким силам Великої Орди.

На Різдво 1490 року великоординські татари вдерлися на Волинь, спустошили Володимир, в тому числі спалили мурований собор Успіння Пресвятої Богородиці, який був окрасою міста з часів Київської Русі. Татарські загони перетнули Буг і здійснили напади на Любомль і Войславичі у десяти милях від Любліна, захоплюючи ясир і знищуючи все довкола. З огляду на небезпеку, відклавши запланований візит до Прусії, король польський і Великий князь Литовський Казимир Ягеллончик терміново прибув до Любліна і закликав до зброї шляхту Львівської землі й посполите рушення Волині.

25 січня 1491 року під Заславом над Горинем об’єднані війська руських земель під командуванням львівського каштеляна Миколая з Ходча «Галицького» і Семена Гольшанського, маршалка Волинської землі, наздогнали і повністю розбили десятитисячне татарське угруповання.

Під час битви отримав важке поранення львівський каштелян Миколай Ходецький, від якого помер через кілька днів у Львові. Його, разом з іншими героями битви, вдячні львів’яни зустрічали викочуючи на вулиці діжки з пивом і висипаючи гарнцями овес для коней.

На думку деяких польських авторів, зокрема Александра Брюкнера, ще того ж року татари були змушені покинути Придніпров’я і повернулися у свої володіння за Волгу. Перемога в битві під Заславом мала вирішальне значення в завершенні чотирирічної боротьби з навалою Великої Орди, після якої Україна була настільки спустошена, що навіть не становила інтересу для набігів.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини — у матеріалі «Цей день в історії Хмельниччини: 25 січня»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую