ye-logo.v1.2

Якими були перші українські газети Проскурова

Історія 4871
Будинок по вулиці Героїв Маріуполя,18, де у 1919 році містилась Пресова квартира Січових стрільців та редакція газети «Стрілецька Думка»
Будинок по вулиці Героїв Маріуполя,18, де у 1919 році містилась Пресова квартира Січових стрільців та редакція газети «Стрілецька Думка». Фото: надане автором

Перші українські газети в Проскурові почали видавати у 1919 році вояки Армії УНР.

Українська революція 1917-1921 років запустила незворотній процес українізації Проскурова (нині – Хмельницький). Сайт «Є» вже розповідав про першій рік активізації українського життя, а також про реорганізацію місцевого реального училища в державну реальну школу, яка стала першим в історії міста україномовним навчальним закладом. Серед інших подій відзначимо появу перших в історії Проскурова україномовних газет.

Взагалі перше періодичне видання у місті з’явилось у 1904 році, коли під редакцією директора-розпорядника Проскурівсько-Летичівського сільськогосподарського товариства Л. Рутковського тричі на тиждень виходила російською мовою газета з неймовірно довгою назвою – «Телеграфный бюллетень Проскуровско-Летичевского сельскохозяйственного товарищества торгово-телеграфного агентства Министерства финансов о ценах на сельскохозяйственные продукты на рынках». Це видання відрізнялось від звичних для нас газет тим, що містило лише інформацію комерційного змісту для вузького кола землевласників.

Перша періодика у вигляді звичних газет та журналів стала виходити у Проскурові лише за декілька років. Зокрема, 18 грудня 1910 року побачив світ «Tygodnik Podolski» (Подільський тижневик) – тижневик польською мовою, який вміщував статті різноманітного змісту, хроніку подій місцевого життя, новини країни та світу, літературні твори, оголошення та рекламу. Редактором і видавцем був місцевий адвокат Стефан Зембржуський. Тижневик друкувався у різних друкарнях міста, а редакція містилась у помешканні видавця, у невеличкому будинку по вул. Аптекарській, 39 (нині вул. Проскурівського підпілля). Проте, видання тижневика було не тривалим. Вже за рік редактор потрапив під тиск імперської поліції – почалися безпідставні звинувачення у розповсюдженні інформації антидержавного змісту та відкритті «підпільної польської друкарні». «Tygodnik Podolski» вимушений був припинити своє існування – 26 травня 1912 року вийшов останній, 72-й номер…

Проте місто не залишилось без преси – у 1914 році почали видаватись нові газети-журнали – двічі на місяць виходив польськомовний суспільно-релігійний журнал «Nasza Wies» (Наше Село) та щоденна політична, громадська, літературно-наукова й комерційна газета російською мовою «Подольский Край». Але обидва видання припинили існування з початком Першої світової війни. Натомість у жовтні 1914 року з’явилась газета Проскурівської повітової Земської Управи «Наша Земская Газета» (теж російською мовою), яку з 1 січня 1915 року перейменували у «Земскую Мысль», а з початком революційних подій 1917 року на «Свободная Мысль». Під час війни це було єдине періодичне видання, що виходило в Проскурові. Останній номер газети побачив світ 6 квітня 1917 року.

У 1917-1918 роках інколи друкували газети різні політичні та військові організації, які тимчасово перебували у Проскурові. Але то були нерегулярні та знов-таки російськомовні видання.

Перші українські газети в Проскурові почали видавати у 1919 році вояки Армії УНР. У березні 1919 року, під час перебування у місті Уряду та Директорії УНР, військове відомство регулярно видавало свій офіційний часопис «Новини Інформаційного бюро Армії Української Народньої Республіки» та підготувало менш ніж за місяць 9 випусків.

Газета «Новини. Листок інформаційного бюро Армії УНР», 1919 рік

У червні-липні 1919 року, під час перебування у Проскурові підрозділів Українських Січових стрільців, у місті розмістилась Пресова квартира січовиків, яка видавала газету «Стрілецька Думка». Часописом опікувався особисто командир Січових стрільців полковник Євген Коновалець, редактором був хорунжий Степан Рудик.

Газета «Стрілецька Думка», 1 липня 1919 року

Тираж газети у Проскурові сягав 4-6 тисяч примірників. Редакція працювала у будівлі по вул. Старобульварній, 18 (нині – вул. Героїв Маріуполя).

Перша україномовна газета місцевих видавців побачила світ 28 вересня 1919 року – у цей день вийшов перший номер часопису Проскурівської повітової селянської спілки «Голос Села». Газета почала виходити тричі на тиждень, користувалась попитом серед читачів, але кризові явища змусили вже 7 листопада припинити її видання.

Знаменна подія відбулась влітку 1920 року – 6 липня Проскурівська Українська громада започаткувала видання власного часопису «Українське Гасло». Правда вийшов лише один номер газети, адже на початку липня кардинально змінилась ситуація на фронті…

Газета «Українське гасло», 6 липня 1920 року

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую