ye-logo.v1.2

Протягом п’яти років оцифрують тисячі документів Державного архіву Хмельницької області

Історія 2100
Оператори мають оцифровувати не менше 7 000 аркушів архівних документів на добу
Оператори мають оцифровувати не менше 7 000 аркушів архівних документів на добу. Фото: надані Державним архівом Хмельницької області

Апаратуру для оцифрування надали міжнародні партнери.

У Хмельницькому обласному архіві вже розпочався процес оцифровування фондів. Про це розповіла директорка закладу Катерина Бурдуваліс. У планах – створити цифрові копії понад 70 тисяч документів. Проєкт розрахований на п’ять років.

«Це питання назріло вже давно, а особливо актуальним воно стало в період війни, – каже Катерина Миколаївна. – Адже ворожі снаряди не вибирають, куди падати. Щоб зберегти важливі документи, в листопаді минулого року Державний архів Хмельницької області підписав договір про співпрацю з американською корпорацією із оцифрування документів FamilySearch Internetional».

З липня 2022 року тривав процес підготовки приміщення та встановлення технічного обладнання, навчання операторів з оцифрування документів архівних фондів. Оплачувати їм зарплату будуть за рахунок коштів міжнародних партнерів, які й надали апаратуру для оцифрування.

За словами директорки архіву, сучасне дорого вартісне обладнання спонсори надали в користування. Воно не псує документи та створює якісні копії. Їх систематизують та створять фонд користування. Будь-хто з жителів України зможе отримати інформацію безкоштовно, зайшовши на відповідний ресурс. Крім того, одна копія направлятиметься FamilySearch Internetional для формування інформації на міжнародному сайті.

Розпочали роботу з цифрових копій на фільтраційні та архівно-слідчі справи. Адже, як стверджує Катерина Бурдуваліс, найчастіше люди цікавляться долею своїх родичів, близьких, які були на примусових роботах у Німеччині під час Другої світової війни. Коли вони поверталися додому, на них заводили фільтраційні справи органи НКВС. Окрім того, заплановано оцифрування метричних книг релігійних установ різних конфесій, книги реєстрації актів цивільного стану відділів ДРАЦС, документи приватних нотаріусів та судові записи, фондів органів влади та місцевого самоврядування, духовних та навчальних закладів тощо.

Розпочали роботу з цифрових копій на архівно-слідчі справи

«Звісно, роботи додасться і в працівників нашого архіву, бо всі документи потрібно підготувати до оцифрування, розшити справи, затим зшити, інколи й реставрувати, – додає директорка. – Втім, цю роботу ми й самі розпочали більше року тому, бо в результаті отримаємо більший зиск – працювати з електронними носіями і швидше, і легше, і не шкідливо для здоров’я (не доведеться дихати пилом, перекладати стоси папок…)».

Найпершими процес оцифрування архівних документів розпочали в Полтаві. Саме досвід їхніх колег став знаковим для хмельничан. Також подібна робота стартувала в Миколаївському архіві. Проте наразі там доволі високий рівень небезпеки обстрілів.

До слова, за один день оператор має оцифровувати не менше семи тисяч аркушів документів. Задача – непроста. Але в майбутньому це стане гарантією того, що наша історія буде захищеною від пожеж, руйнувань та будь-якої ворожої агресії.

Світлана ВОЛКОВА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую