Гаряча тема:
- Війна
Які історичні факти про землетруси збереглися на Хмельниччині

У XVIII столітті після землетрусу дала тріщину одна з веж Кам'янецької фортеці.
У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї продовжують розповідати про незвичні для нашого регіону явище природи, про яке збереглися історичні записи. Раніше музейники розказали про те, коли на Хмельниччині бачили північне сяйво, сьогодні ж мова піде про землетруси.
Оскільки Хмельниччина перебуває у 5-6 бальній ділянці інтенсивності землетрусу зони Вранча (сейсмоактивної території ділянки стикування Південних (Румунія) та Східних (Україна) Карпат), мешканці області іноді відчувають підземні поштовхи.
Так, у ХХІ столітті хмельничани вже чотири рази відчували землетруси різної сили: 22 листопада 2014 року, 24 вересня 2016 року, 23 вересня 2021 року та зовсім нещодавно – 3 листопада 2022 року.
«У ХХ столітті це сталося у 1908, 1934, 1940, 1977, 1986 та у 1990 роках, - розповідають у музеї. - 6 жовтня 1908 року після 23:00 у Кам’янці-Подільському, Проскурові, Лянцкоруні, Дунаївцях, Вінниці, Жмеринці, Могильові «…ясно було чути підземний гул, який супроводжувався вертикальними та горизонтальними коливаннями поверхні, від яких тряслися будівлі, тріщали стіни, рухалися меблі та посуд, дзвеніли шибки у вікнах, кури попадали з сідала, коні на пасовищі впали на землю...», - збереглися записи про подію.
У XVIII столітті 7 землетрусів сколихнули землю. 11 червня 1738 року майже 9-бальним (в епіцентрі) землетрусом були зруйновані будівлі багатьох румунських міст, а на Поділлі лише дала тріщину одна з веж Кам'янецької фортеці. 6 квітня 1790 року стався сильний сейсмопоштовх у Трансільванії. Трусило не лише на Поділлі, а й до 4 - 5 балів у Житомирі, Києві, Херсоні.
До XVII століття відомості про надзвичайні події фіксувалися й у літописах. Тож є такі факти про землетруси в Україні.
Наприклад, у ХІІІ столітті у травні 1230 року «…потрясеся земля» в Києві, Переяславі, Володимирі. У Києво-Печерській лаврі церква Святої Богородиці розпалась на чотири частини. Одночасно завалилася трапезна... В Переяславі «разседеся надвоє» церква Святого Михайла…».
До XVII століття відомості про надзвичайні події фіксувалися у літописах
До речі, землетрус, який відчували ли мешканці Хмельниччини 23 вересня 2021 року, мав епіцентр в Тернопільській області в районі міста Чортків, на глибині 6 кілометрів. За класифікацією землетрус відносився до помірних. Сейсмолог Олександр Кендзера тоді розповідав сайту "Є", чи можуть такі землетруси бути для Поділля небезпечними.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: