Гаряча тема:
- Війна
Микола Мельничук: «На Майдані мав потребу молитися. Молитву підхопило багато людей»
Хмельницький художник, який був активним учасником Майдану у нашому місті, згадує ті події і ділиться роздумами про майбутнє.
Микола Мельничук – член Національної спілки художників України, графік, реставратор, іконописець, народний майстер декоративно-прикладного мистецтва. Часто митці далекі від політики. Та Революція Гідності не залишила Миколу Леонтійовича осторонь. З першого і до останнього дня він виходив на хмельницький Майдан, де разом із тисячами інших мешканців міста, доводив свою любов до України і прагнення до життя у вільній країні.
«Мій Майдан розпочався давно, ще з Помаранчевої революції. Не міг залишатися байдужим, адже маю любов до України. І на цьому Майдані був з першого до останнього дня», - каже Микола Леонтійович.
Художника надзвичайно вразило ставлення тодішньої влади до народу, яка не чула і не знала його.
«Влада мала народ за криницю, з якої можна черпати і черпати, не даючи нічого взамін. А ця криниця взяла і затопила все. Але, на жаль, не дуже сильно. Хотілося б, що ця водичка очистила владу повністю, але є лише маленький порух», - вважає митець.
Із позитивних моментів йому найбільше запам'яталася людська доброта і щирість (хоч і були провокативні пропозиції, наприклад, перекрити залізницю, але люди не піддалися і не зробили цих помилок). Народ виявився мудрим і витривалим. Незважаючи на те, хто якою мовою спілкувався, усі були єдині і дружні, гарно сприймали кожен виступ.
Микола Леонтійович мав внутрішню потребу молитися на Майдані. Він читав молитви зі сцени, і люди щиро підтримували його.
«Люди щиро молилися зі мною. З кожним словом молитву підхоплювало все більше людей, - згадує художник, і на очі його навернулися сльози. - Молитва надзвичайно завжди об'єднує і організовує людей. Коли звертаємося до Бога, маємо одну ціль. Якби наш народ не був розувірений (адже радянська влада зробила багатьох атеїстами), було б значно легше. Хоч багато хто вже повертається до віри».
Він теплим словом згадує підприємців, які зігрівали людей у лютий мороз гарячим чаєм, та усіх майданівців, що стояли поруч з ним.
«Вдаватися до рішучих дій теж було варто, наприклад, зводити барикади чи штурмувати облдержадміністрацію. Ми ж якось мали показати свою силу. У них була зброя, міліція, яка захищала владу від народу, а не навпаки. А ми, в тому числі і діти, і жінки, і старі, показали свою силу. І до речі, багато правоохоронців не витримали — перейшли на наш бік, бік Любові. Це було справедливо», - розмірковує митець.
На його думку, Майдан довів, що народ має силу і може перемогти. Але втілити результати у життя не вдалося, оскільки одразу ж почалася війна.
«Зараз іде справжня війна. І навіть у Західній Україні є люди, які її підтримують, наживаються на ній. Скільки люди зібрали коштів, а де вони? Нема ні озброєння, ні одягу. Гроші кудись зникають, - розповідає Микола Мельничук. - Ми маємо страшного ворога, який хоче правити світом. Та Україна мусить перемогти у цій війні, не вдаючись до якихось незрозумілих перемовин, які нічого не дають. Я оптимістично налаштований і вірю, що перемога буде за нами, що Україна все одно буде вільною, багатою і заможною. Але не можу сказати, коли це буде».
Своє ставлення до Революції гідності та інших подій в Україні Микола Мельничук втілив у мистецтві. Він створив понад 50 монохромних робіт, які презентував нещодавно у Хмельницькому обласному художньому музеї на виставці «Дорога дорога».
«Там є і любов, і зрада, і кров. Картини досить важкі, на кожній — тисячі облич, які страждають, регочуть, які в безумстві, які гинуть», - каже художник.
Також Микола Мельничук — автор дзвіниці на честь Небесної Сотні, яку встановили біля греко-католицького храму Пресвятої Богородиці у Хмельницькому, на вулиці Зарічанській.
Від редакції: У рубриці "Євромайдан. Рік по тому" ми збираємо історію Євромайдану, Революції Гідності та спогади про Небесну сотню. Пишемо про те, як склалося життя поранених на Майдані. Аналізуємо ситуацію в країні та області, зміни загалом та у кожному з нас... І все - це словами рідних, друзів, близьких Небесної сотні, учасників Майдану, вас, читачів. Читайте, пишіть, додавайте, згадуйте та аналізуйте разом із нами. Адже історію пишемо ми.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: