ye-logo.v1.2

Найдавніше поселення та найбільша фортеця

Туризм 4570

У 90 кілометрах від Одеси та за 20 кілометрів від Чорного моря, на березі Дністровського лиману розкинулося місто Білгород-Дністровський.

 Це одне з найдавніших поселень не лише на території України, а й у світі, його історія налічує дві з половиною тисячі років.
Першими заселили ці землі стародавні греки. Їхнє поселення називалося Тіра (від грецької назви Дністра Тірас). Під час археологічних розкопок тут знайшли чимало свідчень тієї епохи — мармурові статуї, кераміку, вироби зі скла та металу, залишки будинків. Найдавніші знахідки — підвальні приміщення, споруджені наприкінці V - на початку IV ст. до н. е. Також добре зберігся комплекс римської цитаделі площею у 2,5 гектара.
Залишки поселення Тіра можна побачити і зараз поблизу Аккерманської фортеці ХІV-ХV століть. Остання цікава не менше, ніж давньогрецьке місто.
Фортеця має форму неправильного багатокутника, займає територію у дев’ять гектарів. Білгород-Дністровська твердиня — найбільша із збережених в Україні.
З трьох боків захищена глибоким ровом, з четвертого – лиманом, всередині вона поділена на чотири двори. Довжина зовнішніх стін, які прикрашають два десятки башт і башточок, складає близько двох кілометрів.
Збудували Аккерманську фортецю у XIV-XV століттях за часів Молдавського князівства. З тих пір твердиня неодноразово ставала об’єктом зазіхань та нападів. За часів турецького панування на неї неодноразово нападали козаки, іноді успішно.
Блукати величезним двором фортеці, відпочивати на лавочках під високими деревами можна кілька годин, стільки ж — лазити по стінах та підземеллях. А який чудовий краєвид відкривається на лиман з мурів!

Цитадель - найбільш укріплена частина, збудована ще генуезцями.

Зміна правителів і назв
За свою тривалу історію місто часто змінювало правителів, а відповідно, і назву.
В середині I століття Тіра ввійшла до складу Римської імперії під назвою Алба-Юлія. За часів Київської Русі тут жило слов’янське плем’я тіверців, яке називало поселення Білгород. Угорці, які хазяйнували тут з 1214 року, дали йому назву Фагер-Вар. Під час правління Молдавського князя поселення називалося Четатя-Албе, а за часів Османської імперії — Ак-Керман. Після російсько-турецької війни воно відійшло іншій імперії – Російській.
Білгород і відомі люди
У Білгороді-Дністровському побувало чимало відомих людей, зокрема, польський поет Адам Міцкевич, видатні діячі української культури Леся Українка, Марко Кропивницький, Іван Нечуй-Левицький, Микола Лисенко, Михайло Старицький та інші. Під час свого південного заслання три дні в Білгороді-Дністровському перебував російський поет Олександр Пушкін. На його честь навіть названо одну із башт фортеці.
За переказами, ці місця схвилювали поета та нагадали йому про такого ж вигнанця, як і він, великого Овідія. Саме тут у фортеці у поета визрів задум створення знаменитих послань “До Овідія”.

Башта Овідія.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую