ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Подорожуємо Хмельниччиною. Костели Хмельницької області, які варто відвідати

Туризм 9328
На Хмельниччині збереглися старовинні костели у різному стані
На Хмельниччині збереглися старовинні костели у різному стані. Фото: автора

До католицького Різдва пропонуємо підбірку старовинних храмів.

 На Хмельниччині збереглося чимало старовинних храмів, серед них є й католицькі. Одні – гарно відреставровані і доглянуті, як-то Петропавлівський костел у Кам’янці-Подільському, інші стоять у руїнах, наприклад, храм святого Йосипа у Чорнокозинцях.

Спеціально до свята пропонуємо підбірку костелів Хмельницької області, які варто відвідати мандрівникам. Усі вони дуже різні, кожен має свою неповторну архітектуру та історію.

Читайте також: Старовинні костели: Богородиця на мінареті, монахи-капуцини та романтична легенда.

Костел святого Йосипа Обручника у Підлісному Мукареві

Село Підлісний Мукарів, що на Дунаєвеччині, - розташовується в далині від гучних доріг, зате місцевість тут дивовижна: широкі простори, поля та ліси. А ще тут є архітектурна перлина – неоготичний костел з двома гострими шпилями. І хоча костелу лише близько 150 років (не такий вже і старий?), він заслуговує на увагу мандрівників. Збудований з тесаного каменю, він оздоблений двома гострими шпилями та круглим вікном-розою.

  

Костел у Підлісному Мукареві спорудили на кошти парафіян, а ініціював будівництво священик Базилій Шах. У 1886 році храм був освячений на честь святого Йосипа.

В радянські часи на мукарівський храм чекала така ж доля, як і багатьох інших. У 1990-х його повернули нечисельній католицькій громаді. Тоді ж єпископ Ян Ольшанський заново освятив храм, у ньому зробили ремонт та провели реконструкцію органа.

Костел Успіння Діви Марії у Летичеві

Костел Успіння Діви Марії, що у Летичеві, входить до комплексу домініканського монастиря, збудованого на початку ХVII століття. Зараз Летичівський монастир діючий (кілька років тому він був відреставрований), а у костелі щодня проходить служба, яка збирає чимало прихожан.

Розкішний костел, збудований у стилі бароко, з двома бічними капличками, посідає чільне місце серед храмів Хмельниччини. Його історія нерозривно пов’язана із чудотворною іконою Летичівської Божої Матері, привезеної монахами з Ватикану.

Ікона дуже шанувалася серед мешканців Летичева та паломників з інших місць, однак у 1920-х її вивезли до Польщі, щоб врятувати від більшовиків. Летичівська Божа Матір і досі зберігається у Люблені, а в летичівському костелі є лише її копія. Щороку 6 липня у Летичівський монастир стікаються паломники звідусіль, щоб вклонитися до ікони. Адже саме цей день Папа Римський Іван Павло ІІ оголосив Днем Летичівської Богородиці.

Костел Божої Матері у Тарноруді

 

Архітектурною перлиною села Тарноруда Волочиського району є двоповерховий палац Мордвинових. Та крім нього у селі зберігся ще й костел. Збудований у 1643 році, через століття він був відновлений у пізньобароковому стилі княгині Ізабелли Любимирської з Чарторийських. Храм було освячено на честь Пресвятої Діви Марії. У костелі було сім вівтарів, а подвір’я оточував товстий мур з двома баштами (вони не збереглися).

Храм був дуже знаменитий не лише серед найближчих поселень, а й був потужним паломницьким центром. Адже тут зберігався чудотворний образ Ісуса Милосердного Тарнорудського. Та у 1920-х ікону вивезли до Польщі, а храм закрили. За радянських часів інтер’єр костелу зазнав руйнування, адже тут був магазин мінеральних добрив. У 1991 році відреставрований костел заново освятили під титулом Матері Божої святого скапулярія (скапулярій – складова католицького чернечого облачення, а також особливий свячений предмет («малий скапулярій»), який католики носять за обітницею.

Читайте також: Село Купіль: костел, перетворений на церкву, та склеп польських шляхтичів.

Костел святого Вікентія у Білогір’ї

Великий храм з двома баштами видно ще навіть на під’їзді до Білогір’я: вдале місце на підвищенні обрали його будівничі. Домініканський монастир у Ляхівцях (колишня назва Білогір’я) звели за часів роду Сенют, у XVII столітті. А костел, який ми бачимо і сьогодні, постав тут століттям пізніше. Він мав 10 вівтарів та був освячений під покровительством Пресвятої Трійці, Успіння Пресвятої Богородиці, а також святих Петра і Павла.

За свою історію костел зазнав як розквіту (за домініканців тут налічувалося кілька тисяч прихожан), так і занепаду (в радянські часи чого тут тільки не було, навіть в’язниця). У 1990-х сюди повернулися католики – представники ордену отців-паллотинів. Вони поступово відновлюють храм та монастир.

Троїцький костел у Зінькові

Під руїнами Зіньківського замку розташувався Троїцький костел. Зараз він відновлений, хоч і аскетичний, та перебуває у гарному стані. Аж важко повірити, що в радянські часи він стояв напівзруйнований.

Перший, дерев'яний, костел тут збудували ще у ХV столітті, коли і замок. Згодом його замінили на кам'яний, який кілька разів знищували. Сучасний костел Святої Трійці постав тут у 1708 році. У радянські часи храм був добряче понівечений, від нього залишилися тільки стіни. Однак віруючі все одно приходили сюди і молилися. У 1990-х храм повернули католикам, його повністю відновили, тепер костел є діючим.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую