ye-logo.v1.2

Подорожуємо Хмельниччиною. Село Купіль: костел, перетворений на церкву, та склеп польських шляхтичів

Туризм 16559
Склеп Хилинських на польському кладовищі
Склеп Хилинських на польському кладовищі. Фото: автора

Колись село Купіль Волочиського району було містом.

 Село Купіль, що зараз у Волочиському районі, мало цікаву історію. Воно розрослося до містечка із розкішним замком та гучними базарами та «опустилося» до невеликого села. І хоча від місцевого маєтку не залишилося жодного сліду, а від панського парку – лише кілька каштанів, тим не менш, Купіль зберігає пам’ять про славетніші часи.

Тут досі можна побачити костел, якому щонайменше 170 років, та старе польське кладовище із склепом Хилинських (Чілінських).


Успенський костел став православною церквою.

В «Историко-статистическое описаніе церквей и приходовъ Волынской епархіи» Н. Теодоровича від 1899 році знаходимо інформацію, що у ХVІ столітті містечко належало князям Збаразьким. У 1589 році його знищили татари. Далі поселення переходило із рук в рук. Аж доки його останнім власником не став майор Вінцент Хилинський (інший переклад - Чилінський).

Про останніх власників Купеля нагадує велична усипальниця.

Склеп цієї родини, щоправда, у занедбаному стані, і досі можна побачити на старому польському кладовищі серед надгробків середини-кінця ХІХ століття.

Всередині склепу.

До речі, у ті часи, коли Купіль був містом, тут було три цвинтарі, по одному на кожну громаду: польське, єврейське та православне (їхні залишки можна побачити і зараз). А ще – велика базарна площа, де справляли торги майже до кінця ХХ століття.

Тут можна побачити декілька надгробків із роду Хилинських.

Зараз склеп перебуває у занедбаному стані.

Місцеві пани жили у палаці, виконаному у стилі класицизму (детальний опис палацу можна знайти у краєзнавця Ірини Пустиннікової на сайті castles.com.ua). Палац до наших днів не зберігся, а від парку залишилося кілька старих каштанів. Селяни так і називають цю місцину – Каштани.

Зате зберігся костел Успіня Пресвятої Богородиці, збудований у 1847 році (за іншою версією – у 1778 році). Щоправда, тепер це православна Михайлівська церква.

Костелу у Купелі щонайменше 170 років.

Коли я востаннє була у селі (відтоді пройшло декілька років), храм, хоч і був діючим, та перебував у поганому стані, особливо ремонту потребували його покрівля і підлога.

Скромний сучасний інтер'єр храму.

Цікаво, що у Купелі раніше була і старовинна православна церква, також названа на честь архістратига Михайла (збудована наприкінці ХІХ століття). Однак вона до наших днів не збереглася.

І на останок хочеться сказати кілька слів про природу Купеля. Недалеко від нього бере початок Південний Буг (у селі Холодець) та проходить через село, також тут є декілька ставків. А навколо – традиційні, але від того не менш гарні, безкраї поля. Мабуть, тому село і має таку гарну назву…

Як дістатися до села Купіль


Село Купіль розташовується у 25 км від районного центру Волочиська та у 60 км від Хмельницького.

Як видно на карті, через Грузевицю, Мар’янівку та Наркевичи шлях буде на 10 км коротший. Але раджу зважати на якість українських доріг, особливо територіальних, і їхати трасою міжнародного значення М12 із Хмельницького до Війтівців, а там звернути на Писарівку і доїхати до Купеля.

Читайте також про старовининй костел святого Войцеха у селі Гвардійському Хмельницького району та про унікальну Аріанську каплицю на білогірщині.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую