ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Глиняни – центр килимарства та місце паломництва до чудотворної ікони

Туризм 10833
Дерев
Дерев'яна церква у Глинянах має незвичну форму. Фото: автора

У містечку збереглася старовинна дерев’яна церква та ікона, з якою у 1930-х роках сталося диво.

Містечко Глиняни, що на Львівщині, - дуже маленьке, його населення складає близько трьох тисяч чоловік. Тим не менш, йому є чим пишатися, є чим привернути увагу паломників і туристів. Тут є декілька старовинних храмів, збудованих у різних архітектурних стилях, чудотворна ікона, біля якої і в наші дні відбуваються зцілення. А ще Глиняни здавна славляться традиціями килимарства, вироби місцевих майстрів свого часу продавалися навіть у Парижі.

Успенська церква

Церква Успіння Пресвятої Богородиці – дерев’яний храм у Глинянах, збудований у 1749 році. Однак, швидше за все, на цьому місці існував храм і раніше. Принаймні, перша згадка про наявність храму у Глинянах сягає ще 14 століття.

За народними переказами, у церкві бував Іван Мазепа і Богдан Хмельницький. Останній навіть нібито посадив на церковному подвір’ї два ясени. Тут дійсно росте могутнє товстезне дерево (раніше їх було два).

Є версія, що подібних церков збереглося всього шість у Європі, серед них дві – в Україні.


На церковному подвір'ї.

В Успенській церкві багато років зберігалася цінна реліквія – запрестольна ікона Розп’яття Христового. Зараз храм готують до реставрації, а тому із нього забрали усі ікони та інші реліквії. Ікона Розп’яття зараз перебуває у церкві Святого Миколая, про яку згодом.

Тому Успенську церкву можна оглянути лише зовні, а ще можна обійняти могутній ясен та посидіти у тиші на її подвір’ї.


Під могутнім ясеном.

Чудотворний глинянський образ

Щоб побачити ікону Розп’яття Хрестового, слід прийти у церкву Святого Миколая, яка, як і Успенська, є греко-католицькою. Якщо храм зачинений, на дверях є оголошення з номером телефону Глинянської парафії. Зателефонуйте 098-333-46-46, і вам відчинять храм.


Ікона Розп'яття Христового зараз перебуває у церкві Святого Миколая. 

На наш дзвінок відгукнувся отець Андрій, який люб’язно показав храм та ікону, розказав найцікавіші моменти з історії, а також зачитав молитву до чудотворного образу.

Читайте також: ТОП-5 старовинних храмів Львова.

За народними переказами, цю ікону Глинянам подарував Богдан Хмельницький. Однак науковці датують її кінцем 18 століття. Та найдивовижніші речі сталися трохи менше, ніж сто років тому.

Отець Андрій приязно зустрів хмельницьких туристів.

«Чудо відновлення образу сталося у 1936 року. На святвечір три дівчини (одна з них, Богдана Маркевич, ще досі мешкає у Глинянах неподалік від церкви, але вже не виходить на люди) побачили, як у церкві сяє світло. Подумали, що забули виключити електрику, а тому покликали паламаря. Коли він відчинив двері, виявилося, світло випромінює ікона. Паламар почав бити у дзвони, люди збіглися до церкви», - розповідає отець Андрій Марценюк, співробітник парафії Святого Миколая міста Глиняни Української греко-католицької церкви.

Читайте також:  Богородиця у вишиванці та інші цікавинки Чорного Острова.

До свята Богоявлення ікона, яка була тьмяною, повністю відновилося, розп’яття стало чітким, кольори – яскравішими. Спершу образ оглядала українська комісія, потім – польська (тоді місто перебувало у складі Польщі). Обидві зробили висновок, що людська рука не мала стосунку до відновлення ікони.

Є у Глинянах і католицький храм (збудований у 1840 році)ю

«Протягом перших років після відновлення ікони було дуже багато зцілень біля неї. Усі свідчення заносили у книгу, але її совіти відібрали, - розповідає священик. - Коли прийшла радянська влада, ікону хотіли зняти. Та чоловіка, який намагався це зробити, відкинуло, він впав, з роту піна пішла. Чудотворний образ більше не чіпали, завісили його тканиною, а у церкві зробили музей килимарства».

Богослужіння почали відновлювати у 1989 році. Відтоді селяни та прочани з усієї України моляться біля чудотворного образу Розп’яття Христового.


У центрі містечка.

«Зцілення трапляються і в наш час. Люди потім приїздять, дякують іконі за одужання. Особливо багато паломників у вихідні дні», - каже отець Андрій.

Церква Святого Миколая

До речі, церква Святого Миколая, де зараз перебуває образ, також досить стара – збудована у 1894 році на місці головного міського храму, датованого ще 1632 роком.

Церква Святого Миколая.

Вона має цікаву особливість: фрески, що прикрашають склепіння, мають глинянську ідентичність. Їх оздоблюють орнаменти, створені за мотивами народного килимарства, яким славилося містечко. Написав ці фрески знаний митець Северин Борачик природнім методом – яєчною темперою. І саме у Глинянах найкраще збереглася його творчість.

Інтер'єр храму.

«У радянські часи була зневага до храму, тут був склад, дітям навіть платили копійки, щоб вони били вікна камінням. Розпис потьмянів у той час, не можна було зрозуміти, що намальовано, - розповідає отець Андрій. - Коли ж у 1989 році відновилися богослужіння, розпис почав ставати яскравішим, став відновлюватися самостійно. Це для нас також знак Божої присутності».

Музей килимарства

До речі, Глиняни були знаним центром килимарства. Розвивалося ремесло ще з часів Середньовіччя. На зміну домашньому ткацтву прийшла фабрика Миколи Хамули, який прославив глинянські килими на весь світ (відкрив крамниці у Ґданську, Варшаві та Парижі, також проводив виставки у Нью-Йорку). У радянські часи фабрика була націоналізована, а у 1990-х – занепала. Однак багато глинянських господинь і досі володіють давнім ремеслом, а при місцевій школі діє гурток килимарства.


Старі глинянські килими. Фото: varianty.lviv.ua.

Побачити чудові зразки глинянського килимарства можна у музеї, що на вул. Шевченка, 36. Нам, на жаль, не вдалося потрапити у музей. Однак у телефонній розмові його співробітниця Ірина Пилипів розповіла, що музей працює з 9 до 18 години. Субота і неділя – вихідні, однак на дверях музею є телефон пані Ірини (ось він – 068-911-69-31), можна зателефонувати, якщо вона є у місті, то відкриє заклад.

Читайте також: Дерев’яна церква у Зінькові: легенда про козаків, дуби для кораблів та унікальний іконостас.

Вартість вхідних квитків: дорослого – 10 грн, дитячого – 6 грн, екскурсія – 20 грн з групи до 10 чоловік. Також у музеї можуть провести майстер-клас із килимарства, вартість – 30 грн з особи. За майстер-клас бажано домовитися заздалегідь за тим же номером телефону.

Як дістатися до Глинян

Глиняни – містечко у Золочівському районі Львівської області. Розташовується у 200 км від Хмельницького, у кількох кілометрах від траси на Львів.

Від Львова до Глинян – 50 км. Кілька разів на день зі Львова до Глинян їздить автобус, час у дорозі – 1,5 години.
 

 

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую