ye-logo.v1.2

Мистецька родзинка України: у Самчиках створюють арт-село

Туризм 10730

Художники і волонтери розмальовують хати та зупинки.

Більше як тиждень у Самчиках Старокостянтинівського району працюють над перетворенням населеного пункту на арт-село. Волонтери із Києва та місцеві художники розмальовують будинки, паркани, автобусні зупинки відомим місцевим розписом «Самчиківка».

Малюнками загалом планують прикрасити 10 об'єктів, наступного року ще 30. Як розповідає одна з ініціаторів проекту, координаторка мистецької ініціативи «UAmaze» Ірина Тітова, мрія про створення арт-села існувала давно.
«Далеко не всі знають, що у Самчиках є місцеве народне мистецтво. У нас була велика мрія зробити так, щоб всі хто приїжджали у село дізнавалися про самчиківський розпис. Щоб люди бачили, що є таке унікальне місце, а село розвивалося, і разом із ним розвивався розпис», - каже Ірина Тітова.

За її словами, проект створення арт-села у Самчиках реалізовують спільно із Хмельницьким обласним науково - методичним центром культури і мистецтва. Підтримує їх також Український культурний фонд.

Майстер самчиківського розпису Віктор Раковський каже, що об’єкти, які розписали "Самчиківкою" ретельно відбирали. Потім підписували договір із власниками про те, що упродовж наступних 5 років вони не будуть спотворювати чи змінювати форму малюнку.

Зупинка на в'їзді у село

«Зважали на те, щоб хату було видно, як проїжджаєш селом. Будинки мали виділятись українською архітектурою - глиняні, доглянуті. Домовлялись із господарями про те, що ми робимо зовнішній ремонт і підписуємо договір. Для об'єкта спеціально розробляли ескіз, який би йому пасував. Кожен малюнок – унікальний. Взагалі самчиківський розпис самобутній, багатий на традиції, має своєрідну колористику, композицію», - розповідає Віктор Раковський.

"Самчиківкою" розмалювали паркан

Додає, що серед основних елементів «Самчиківки» - «світове дерево», птахи, тварини, люди, квіти, ягоди, сонце, місяць, зорі. Усі вони мають своє філософське значення і об’єднуються відповідно до змісту композиції.

«Історично самчиківський розпис родом із 18-19 століття, - розповідає художник, заслужений майстер народної творчості України Олександр Пажимський. - Відома українка Олена Пчілка займалась дослідженням художньої народної творчості. Вона припускала, що Поділля мало таку сталу традицію розписувати хати, як і решта регіонів країни. Але зразків не знайшла, тому посилається на усну народну творчість, де молода, коли покидає хату, співає: «А хто ж тобі мамо буде віконниці малювати, піч малювати»».

Перед нанесенням фарби стіни покрили спеціальними матеріалами

Олександр Матвійович зазначає, що він разом з однодумцями, любителями мистецтва та малювати продовжили її справу і знайшли зразки "Самчиківки" у селі Северини Старокостянтинівського району. Там унікальним розписом були оздоблені хата та скриня.

Намальовані елементи на будинку об'єднуються у єдину смислову композицію

«Відтоді почали працювати над дослідженням та популяризацією "Самчиківки". Традиційний народний розпис перейшов у станковий живопис. А зараз реалізуємо таку акцію з київськими друзями і розписуємо хати», - додав Олександр Пажимський.

Розмальовувати Самчики приїхали волонтери з Києва, і не тільки

Зупинка у центрі села. Фото:UAmaze

Фото: Ірини Тітової

Фото: Ірини Тітової

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую