ye-logo.v1.2

Подорожуємо Хмельниччиною онлайн: про привидів, вікову діброву та палац, врятований лікарем

Туризм 6044
Розповідають, що в Маліївцях була багата бібліотека та колекція живопису європейських майстрів
Розповідають, що в Маліївцях була багата бібліотека та колекція живопису європейських майстрів. Фото: з архіву

Палаци, що бережуть давні таємниці.

Карантин через поширення коронавірусу продовжується. Усім потрібно залишатися вдома. Однак, подорожувати онлайн – це теж в нинішніх умовах один з варіантів подивитися на щось цікаве. Оскільки на Хмельниччині до наших часів збереглися панські палаци – сьогодні пропонуємо помандрувати саме до них. Звісно, віртуально.

Сайт «Є» підготував для вас добірку з цікавих місць Хмельниччини, про які ми писали раніше. Пропонуємо вам почитати про них цікаві розповіді, подивитися фото. Тож у цій підбірці ми розповімо вам про легенди та привидів у Великому Жванчику, вікову діброву, що у Виноградівці, та палац з атлантами в Маліївцях, який… врятував лікар.

Великий Жванчик - чи справді бачили привидів у панському маєтку?

Окрасою Великого Жванчика, що на Дунаєвеччині, і досі залишається панський палац, збудований місцевим поміщиком ще у середині XIX століття. Це одна з тих півторасотлітніх поміщицьких будівель, яку вдалося врятувати на Поділлі від руйнування під час революції 1917 року. Місцевий священик, кажуть, зупинив людей, які збиралися стерти палац з лиця землі, мовляв, будівля добротна, тож можна тут розмістити школу чи лікарню.

Відтоді цей маєток служить вірою і правдою людям: спочатку як протитуберкульозний санаторій, а з 1972 року – як пульмонологічний санаторій для дітей. Тут лікували астми, бронхіти, тонзиліти (щоправда, нині санаторій під загрозою закриття). На щастя, у радянські часи палац Хелмінських радикально не перебудували, тож тут залишилося дуже багато автентичного: і зовнішня ліпнина, справжні панські сходи, і столітні дерев’яні двері, просторі кімнати, і вежа для покоївок, водонапірна башта... Довкола палацу – розкішний парк з рідкісних порід дерев. Є навіть гінкго-білоба. І, звісно ж, не оминають палац усілякі розповіді, пов’язані з містикою.

Як годиться, має палац Хелмінських і свою легенду про привидів. Вірити чи ні – то, звісно ж, справа кожного. Втім, усі, хто тут працює вже роками, зізнаються, що привидів і в очі не бачили. Але є й такі у селі, кому таємничі тіні від старезних дерев і справді видаються містичними. Що ж це за легенди – дізнавайтеся в матеріалі «Подорожуємо Хмельниччиною: Великий Жванчик - чи справді бачили привидів у панському маєтку?»

Як годиться, має палац Хелмінських і свою легенду про привидів.

Вікова діброва і палац нерозгаданих таємниць

Ще один колишній маєток, про який ми вам розповімо, також донині береже безліч переказів про панські скарби, підземні ходи і може похвалитися напрочуд красивим старезним парком. Він – у селі Виноградівка, що на Ярмолинеччині. Це місце не облюбоване туристами, адже нині на території колишнього панського маєтку розташований Виноградівський психоневрологічний інтернат. Одна з його «родзинок» – парк – пам'ятка садово-паркового мистецтва. А такої гарної діброви, як тут, кажуть ще треба пошукати…

Перша згадка про Виноградівський панський маєток датується 1862 роком. Його будівництво пов’язують з іменем поміщика Дунського. Довкола маєтку – безліч легенд. Переповідають, є тут і підземні ходи, що ведуть аж до Сутковецької церкви-фортеці, і скарби панські незліченні заховані… Хоч усе, що можна було, розграбили, звісно ж, у роки революції. Але все ще ходять поміж людей розповіді про заховані церковні книги у срібних та золотих оправах й інші цінності. Чи то балачки прості, чи правда – хто зна?

Навіть переказують, що в роки Другої світової війни сюди, до маєтку, поверталася панська ключниця. І на узліссі, поміж трьох старих дубів, кажуть сільчани, викопала вона тоді скарби, заховані паном, й таємно вивезла їх до Польщі.

Поруч з добряче перебудованим в радянські часи палацом – фруктовий сад, закладений на п’яти гектарах ще панами. Тож деяким яблуням тут уже понад сотня років! Але окраса колишнього Винорадівського маєтку – це звісно ж, парк. Дізнатися про це місце більше можна у матеріалі «Виноградівка: вікова діброва і палац нерозгаданих таємниць».

Окраса колишнього Винорадівського маєтку – це звісно ж, парк.

Маліївці - палац, який врятував... лікар

Ну і на останок не можемо не розповісти про палац в Маліївцях – архітектурну окрасу Дунаєвеччини. Це невеличке сільце на Дунаєвеччині поціновувачі архітектурної екзотики не дарма нарекли провінційним Версалем. Саме тут до наших днів чудово зберігся неймовірної краси палац відомого графського роду Орловських. А ще подорожніх зачаровує казковий водоспад, про який ми вже розповідали в попередніх підбірках цікавинок краю.

Палац, особливо зовні, досі зберігає свій первозданний вигляд. Кажуть зводили його за планом відомого архітектора Мерліні у 1788 році. Колись маєток у Маліївцях славився не лише своєю розкішшю і красою, неймовірним парком з чудернацькими фігурами та фонтанами. Розповідають, що в садибі була багата бібліотека та колекція живопису європейських майстрів. Наприклад, робота Рафаеля «Свята родина».

Уже понад шістдесят років у графських хоромах розміщений обласний дитячий протитуберкульозний санаторій. Щоправда, і його подальше існування – під питанням.

Але досі тут же можна замиловуватися ліпниною, різьбленими канделябрами і мармуровими барельєфами. І гордовитими атлантами, котрі тримають не плечах муровану балюстраду. Вони хоч і пощербили свої носи, загадкової краси не згубили. Незвично виглядають сучасні шкільні дошки, обрамлені в старий мармур. Мабуть, колись на їх місці були картини.

Переповідають, що врятував палац від руйнування… лікар. Як саме – дізнавайтеся в матеріалі «Подорожуємо Хмельниччиною: Маліївці - палац, який врятував... лікар».

Палац в Маліївцях зовні зберігає свій первозданний вигляд.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую