ye-logo.v1.2

Не лише оздоровлення, а й архітектура: шанс не втратити дитячі санаторії ще є

Суспільство 4897
Палац, де нині розташований санаторій, зводили за планом відомого архітектора Мерліні у 1788 році
Палац, де нині розташований санаторій, зводили за планом відомого архітектора Мерліні у 1788 році. Фото: з архіву

Деякі з дитячих санаторіїв розташовані в старовинних панських маєтках.

Згідно з проєктами рішень, які виноситимуться на найближчу сесію обласної ради (має відбутися 20 грудня), три дитячих санаторії на Хмельниччині очікує закриття. Як сайт «Є» повідомляв раніше, ліквідувати пропонують Кам'янець-Подільський обласний дитячий спеціалізований санаторій, Маліївецький обласний дитячий спеціалізований санаторій «Світанок» та Великожванчицький обласний дитячий пульмонологічний санаторій. Усе через те, що ці заклади не входять у перелік тих, які отримуватимуть фінансування від Національної служби здоров'я. Одночасно, фінансування цих закладів з обласного бюджету також не передбачене.

Втім, шанс не втратити оздоровчі дитячі заклади ще є, кажуть в Департаменті охорони здоров’я Хмельницької ОДА, якщо фінансування та утримання цих санаторіїв на себе візьмуть громади. Окрім того, два з цих закладів, розташовані в старовинних маєтках, які мають історичну та архітектурну цінність, тож питання їх збереження, передусім, як пам’яток наразі хвилює і пам’яткоохоронців області.

До теми: Подорожуємо Хмельниччиною: Великий Жванчик - чи справді бачили привидів у панському маєтку?

Щоб зберегти – варто об’єднатися

«Ми уже маємо інформацію про те, що санаторій як заклад обласної ради у селі Великий Жванчик, яке входить до нашої громади, підпадає під закриття. Наразі він не перебуває в нашому підпорядкуванні. Але попередньо ми з головним лікарем санаторію мали розмову про цю ситуацію. Цілком можливо, що буде розглядатися пропозиція створення на його базі закладу санаторного типу для громад Дунаєвецького району. Адже там є чудові можливості покращувати здоров’я дітей. Однак, тут є головне питання, – фінансове. Утримання такого закладу – плюс-мінус 10 мільйонів гривень на рік. Для Дунаєвецької міської ОТГ це не підйомні кошти. Але ми можемо, скажімо, долучити сусідні ОТГ. Наприклад, подати таку пропозицію Новоушицькій об’єднаній територіальній громаді. Однозначно потрібно розглядати можливість співфінансування на декілька громад. Адже дуже шкода втрачати такі можливості для оздоровлення дітей», - каже Веліна Заяць, голова Дунаєвецької міської ради об’єднаної територіальної громади.

За історичними довідками, почали зводити палац у Великому Жванчику в 1868 році. Про це свідчить пам’ятна дошка на флігелі.

Щоб зберегти будівлю – важливо в ній зберегти життя

Санаторій «Світанок» у селі Маліївці (Дунаєвецька селищна ОТГ) розташований в старовинному палаці Орловських, спорудженому в 1788 році. Про це свідчать цифри на фронтоні північного фасаду. Парк, розміщений довкола, є пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Дитячий заклад у цих стінах з 1945 року. За словами головного лікаря санаторію Світлани Ковальчук, щороку тут оздоровлюються близько 250-300 дітей.

«Звісно, ми знаємо, що таких закладів, як санаторії, в процесі реформи медицини не має бути. І в переліку послуг Національної Служби здоров’я України такого пункту як санаторне лікування немає. Тому зміни, перетворення, закриття чи об’єднання - неминучі. Але ми сподіваємося, що депутати селищної громади розглядатимуть питання збереження санаторію для потреб громади», - каже Світлана Ковальчук.

Читайте також: Подорожуємо Хмельниччиною: Маліївці - палац, який врятував... лікар.

Додає, що окрім усього, дуже важливо зберегти в цій будівлі життя ще й задля того, аби не втратити її як пам’ятку архітектури.

«Власне, те, що маєток зберігся до наших часів у такому гарному стані, це саме завдяки тому, що усі ці роки тут вирувало життя. У 20-х роках в палаці діяла лікарня, а з 1945 року – дитячий заклад оздоровлення. Тож 9 грудня виповнюється 74 роки як у цих стінах Малієвецький дитячий санаторій. Палац чудово збережений як ззовні, так і всередині. Його часто відвідують туристи, навіть приїздять нащадки Орловських. Санаторій завжди фінансувався суто як медичний заклад, тож як на пам’ятку архітектури додаткові кошти не виділялися, усе для його збереження зроблено руками колективу. Лише у 2005-му, коли санаторію виповнювалося 60 років з дня відкриття, Хмельницька обласна рада виділила 80 тисяч гривень на реставрацію головної зали, де колись проходили бали. Усі елементи були відреставровані, і до сьогодні тут можна милуватися старовинною ліпниною та інтер’єром».

Лобіювати питання збереження закладів, які є пам’ятками архітектури, готові й пам’яткоохоронці області. Сергій Шпаковський, зазначає, що у випадку закриття їх як оздоровчих дитячих закладів, враховуючи туристичний потенціал маєтків, варто піднімати питання про створення тут музеїв або заповідників.

«Головне, щоб були зацікавлені громади. Якщо так станеться, і, скажімо, санаторій в Маліївцях перестане існувати, обов’язково потрібно створювати музей та на його базі заповідник. Ці пам’ятки, згідно з законом, не підлягають приватизації. Тож головне – буде відстояти пам’яткоохоронну ідею та бачення заповідника. Оскільки туристи туди і нині уже приїжджають, то це створить додатковий туристичний потенціал для Маліївців та громади вцілому», - каже Сергій Шпаковський.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую