ye-logo.v1.2

Подорож вихідного дня: на водоспад зі смарагдовою водою

Туризм 14511

Кажуть, це місце нагадує райський куточок.

У селі Лисець на Дунаєвеччині можна побачити справжнє диво природи – водоспад з місциною, яка нагадує райський куточок. Уже декілька років поспіль ця локація – одна з найбажаніших у списку тих, хто любить подорожі вихідного дня. Це місце - ідеальне для ефектних фотографій - на фоні скелі та води зеленувато-блакитного відтінку. Ще донедавна Бурбун був маловідомим для туристів, а зараз став однією з тих «родзинок» громади, яку все більше популяризують.

Доїхати до Лисця – не проблематично. У Дунаївцях потрібно звернути в напрямку Старої Ушиці, і, минувши село Голозубинці, стежити за вказівником на Лисець. Дорога до села – не ідеальна, але враження від того, яку красу ви згодом побачите, того варті. На початку села потрібно звернути ліворуч і триматися напрямку, що веде в обхід Лисця. Щоб не блукати, можна, звісно ж скористатися гугл мапою, або ж розпитати дорогу у місцевих мешканців. А заодно, розпитайте і про те, в кого можна придбати місцевих смаколиків, якими відомий Лисець на всю Україну, - мочених яблук, смачнючого чорносливу та сушні.

Бурбун ховається у яру за селом, в каньйоні річки Бобравка за великою скелею, порослою деревами та мохом. Пробивши в ущелині собі шлях, вода спадає з п’ятиметрової висоти в невеличке, але досить глибоке озеро з піщаним дном…

Вода спадає з п’ятиметрової висоти в невеличке, але досить глибоке озеро з піщаним дном.

Але, до того, як туди дістатися, щоб подивитися, нарешті на смарагдову воду, спочатку перехопить дух від прегарного краєвиду на каньйон, що за селом.

Про цей таємничий глибокий яр мешканці досі переповідають багато легенд та переказів. Навпроти села, на одному з крутих урвищ цього урочища, видніється скеля з голим камінням. На ній – ані кущів, ані дерев. Недарма люди називають цю гору Лисою. Колись там, кажуть, був замок. Трохи далі в бік Сокільця – заповідна Сон-гора, вкрита червонокнижною сон-травою.

Дорогою до Бурбуна - прегарний вид на каньйон, що за селом.

Колись тут, над самісіньким урвищем, було село. І досі видніються рештки кам’яних парканів та руїни стареньких хат. Помалу з яру сільчани перебралися вище - до сучасного Лисця. Тож нині мальовничий яр – тихий. Чути лише здалеку, як шумить водоспад.

Чому Бурбун? Бо вода, долаючи скелясті перепони, біжить до п’ятиметрової скелі і бурлить, піниться, наче закипає.

«Взагалі-то, у нас два водоспади – Великий Бурбун, та нижче за течією Бобравки – Малий Бурбун, – розповідає Леся Скіп, директор Лисецького будинку культури. – Свого часу скеля, з якої спадав останній, була обвалилася і водоспад зруйнувався… А нещодавно вода таки знову сформувала водоспадик з озерцем. Тож на дві сотні метрів нижче від Великого Бурбуна знову бурлить менший водограй. Щоб до нього дістатися, потрібно з Лисої гори, де видніється хрест, спуститися в яр, вниз до річки. Там і буде Малий Бурбун. Вода у водоспадах кришталево-чиста, не зіпсована промисловими відходами. А вище за течією Бобравки – Біла криничка. Люди назвали її так тому, бо вона утворилася в ущелині, де є родовище білої глини. Здавна цю воду вважають цілющою».

Малий Бурбун відродився. Нещодавно вода таки знову сформувала водоспадик з озерцем. Фото: з архіву Лесі Скіп.

Чим ближче до Бурбуна, тим відчутнішим буде шум води. Влітку тут особливо гарно, адже довкола багато зелені. Цікаво, що вода в озері дуже холодна і завжди має однакову температуру. А влітку – ще й прегарний зеленувато-блакитний відтінок. Красивий водоспад і взимку: мороз робить свою справу, обрамлюючи каскад води кришталевими бурульками. Це неймовірне видовище.

Чим ближче до Бурбуна, тим відчутнішим буде шум води

Зважайте на те, що біля водоспаду на вихідні завжди багатенько туристів. І кожен шукає свій вдалий кадр на фоні смарагдової води. Хто сміливий, може запросто попірнати. Ну і, звісно ж, елементарних правил відпочинку на природі тут ніхто не відміняв: багаття розводити не бажано, а сміття таки треба забрати з собою.

Кожен шукає свій вдалий кадр на фоні смарагдової води.

Варто згадати, що торік Лисець змагався за звання «Неймовірного села України». Обрали це село, одне з сотень на Хмельниччині, не дарма. Адже славиться Лисець не лише гарним водоспадом, а й своїми садами та оригінальними гастрономічними традиціями. Майже в усій Україні знають лисецькі квашені яблука, чорнослив та узвар із сухофруктів. На цьому, власне, побудований увесь малий бізнес у селі. За виграш у 100 тисяч тут хотіли втілити в життя бізнес-план, який передбачає облаштування оглядового майданчика та будиночків для ведення торгівлі продуктами місцевого виробництва.

І хоч село хоч і не стало переможцем, але отримало від Королівства Нідерландів подарунок – оформлення ландшафтної ділянки неподалік водоспаду. Дерева та кущі, які посадили восени, добре пережили зиму та прийнялися, тож згодом, як розростуться, тут стане ще краще.

Наразі мешканці Лисця виношують в планах облаштувати територію лавками, встановити туалет, вимурувати місця для вогнища, облаштувати зону пішохідними доріжками та встановити містки.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую