ye-logo.v1.2

Маліївці унікальні: у палаці Орловських віднайшли давню фреску, яку вважали втраченою

Туризм 6810
Зали в палаці були перебудовані за радянських часів, настінні розписи збиті до каменя або заштукатурені
Зали в палаці були перебудовані за радянських часів, настінні розписи збиті до каменя або заштукатурені. Фото: з архіву

Донедавна не могли з’ясувати, де міг бути настінний малюнок, який є на старих світлинах.

Унікальну давню фреску, яка прикрашала інтер’єр палацу Орловських в Маліївцях, віднайшли під шарами штукатурки. Анастасія Донець, голова громадської організації «Маліївецька спадщина», ініціаторка створення музейного закладу в маліївецькому палаці, розповіла сайту «Є», що її бачили на одній зі світлин, які передав до Малієвець правнук останнього власника палацу.

Донедавна фреску вважали втраченою, адже зали в палаці були перебудовані за радянських часів, настінні розписи збиті до каменя або заштукатурені. Кажуть, знайти її шансів було дуже мало. Утім реставратор Олександр Віштаченко зробив декілька дослідницьких відкривок (зондів) і таки натрапив на фреску.

«Ця знахідка – одна з найбільших відкриттів за останній час, - каже Анастасія Донець. - Світлин, на яких ми можемо побачити, яким був палац ззовні, у нас дуже багато. А от таких, де б був зафотографований палац зсередини, на яких ми б могли бачити інтер’єр того часу, дуже мало. Утім, ми маємо фото їдальні. Воно дуже промовисте - детальне, добре збережене. Його нам надав Каспер Красіцький, правнук останнього власника палацу в Маліївцях. На цьому фото є дві фрески. А ще цю залу описувало багато сучасників. І в них також згадується, що на одній зі стін є фреска з виглядом на Неаполітанську затоку, а також на вулкан Везувій».

Світлин, на яких ми можемо побачити, яким був палац ззовні, дуже багато. А от таких, де б був зафотографований палац зсередини, - мало. Фото: з фейсбук-сторінки Анастасії Донець

За словами Анастасії, такі картини були модними у ХІХ столітті. Очевидно саме тому Орловські і собі замовили виконання двох таких фресок.

«Ми довго не могли з’ясувати, де саме у палаці була розташована ця кімната, - розповідає Анастасія. – Але таки знайшли. Зала, на жаль, перемурована та поділена на декілька приміщень. Основна її частина у часи санаторію слугувала за рентген-кабінет. Її в радянські часи штукатурили декілька разів та наносили на стіни малюнки».

Коли точно була намальована ця фреска, поки невідомо. Утім, за словами Анастасії, вона точно існувала на початку ХХ століття, але може претендувати і на кінець ХVІІІ століття. Фреска була досить великою – висотою майже на всю стіну.

Фото їдальні, яке надав Каспер Красіцький, правнук останнього власника палацу в Маліївцях. На цьому - дві фрески. Фото: надане Анастасією Донець

«Знайти фреску шансів було дуже мало. Адже з розповідей працівників санаторії, стіни були збиті до каменя та поштукатурені. Старі малюнки забілювали. Тож донедавна вважалося, що вона втрачена».

Але нещодавно палац вкотре відвідав художник-реставратор Олександр Віштаченко. Раніше йому разом з колегою реставратором Тарасом Хіцінським, вдалося зробити, без перебільшення чимало цікавих відкриттів. Зокрема, під час огляду стін, колон, віконних та дверних пройм під багатошаровими перемалюваннями, зробленими вже в радянські часи, реставратори виявили збережені оригінальні мармуризації на колонах та стінах великої зали. А у віконних та дверних отворах - забілене вапном дивовижне стукко – (з італійської - високоякісна, дуже міцна гіпсова штукатурка або ж ліпнина для обробки стін і архітектурних деталей).

Художник-реставратор Олександр Віштаченко під шарами штукатурки та набілки виявив давню фарбу і саме той оригінальний настінний живопис. Фото: надане Анастасією Донець

Утім, натрапити на фреску таки не вдавалося. Але цього разу Олександр спробував, як то кажуть, ще раз щастя. І під шарами штукатурки та набілки реставратор виявив давню фарбу і саме той оригінальний настінний живопис.

«Ми віднайшли намальовані три човни, воду, - розповідає Анастасія. - Вони точно відповідають малюнку, який ми бачимо на фотографії. І це означає, що фреску, яку вважали втраченою, таки знайшли».

Нині, каже вона, є величезний шанс відкрити її хоча б фрагментарно. І це перший крок до відтворення інтер’єрного музею в палаці.

«Віднайшли намальовані три човни, воду, - розповідає Анастасія. - Вони точно відповідають малюнку, який ми бачимо на фотографії». Фото: надане Анастасією Донець

«Наразі ми працюємо над відкриттям музею в палаці. З того моменту на офіційному рівні зможемо готуватися до реставраційних робіт. Тепер ми точно знаємо, що нам є що шукати, що не все втрачено. Немає нічого цікавішого, коли ходиш зі старими фотографіями, планом будинку, і намагаєшся зрозуміти, як все тоді було влаштовано. Наприклад, ми досі не можемо визначити, де в палаці була кухня», - каже Анастасія Донець.

Маліївці зможуть стати найкращим музеєм класицизму в області та навіть в Україні. Фото: з архіву

І вірить, що вже скоро Маліївці зможуть стати найкращим музеєм класицизму в області та навіть в Україні.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую