ye-logo.v1.2

“Зелений дім” - проект соціального підприємництва на Закарпатті

Суспільство 3094
Фото: www.2dum.ru

Дорадчий центр “Терра Деі”, що базується у місті Берегове Закарпатської області, підбив підсумки п’ятирічного проекту “Зелений дім”. В ході проекту надавалася допомога багатодітним сім’ям для вирощування ранніх овочів у теплицях.

 Директор центру Олександр Омельченко ділиться досвідом соціального підприємництва, який може стати у нагоді вітчизняним аграріям та благодійникам.
В рамках проекту постали такі питання: від кого отримати допомогу, кому її надати, в якій формі допомагати?
Над першим питанням ми працюємо постійно і шукаємо кошти, де лише можливо, не шукаємо лише в бюджеті держави. Допомагати вирішили багатодітним сім’ям. Над третім питанням ми працювали найбільше, але, врешті-решт, вирішили, що найкраще – надати теплицю для вирощування ранніх овочів, тобто допомогу у вигляді засобів виробництва.
Крім надання теплиці, за кожною сім’єю закріплюється спеціаліст, який буде ділитися досвідом, як виростити урожай і як його продати. Це дуже важливий елемент, так як в процесі виробництва та збуту виникає тисяча запитань.
Потім виникло запитання, надавати допомогу безкоштовно чи ні?
Виконуючи не один подібний проект, ми зрозуміли, що дарувати не можна. Подаровані труби будуть здані на металолом, і не буде мотивації для садіння, вирощування та збуту овочів. А теплиця окуповується за один рік, якщо не враховувати працю членів сім’ї. Подароване не цінується, тому ми розробили схему, за якою сім’я повертає кошти за побудову теплиці рівними частинами протягом трьох років, а всі послуги спеціалістів надаємо безкоштовно. Договір про повернення коштів змушує отримувати дохід і добре дисциплінує.
Найважче - змінити психологію: не проси, а заробляй.
Третій етап – створення громадської організації чи кооперативу для багатодітних сімей. Вони можуть самі писати проекти і отримувати кошти. Так, в Доброні вже створено кооператив, куди входять і багатодітні родини. Але про результати роботи говорити ще зарано. Ми надали цьому кооперативу офісну техніку, профінансували заробітну плату бухгалтера, дали кошти на навчання виробників.
Результати роботи проекту: при плані встановлення 40 теплиць за 5 років ми встановили 70, а це близько 105 робочих місць. Було надано близько 20 комп’ютерів, щоб родини могли навчатися через Інтернет.
Протягом роботи проекту нам допомагали: головний спонсор – голландський фонд “Доркас”, фонд “Відродження”, фонд малих грантів при Посольстві Німеччини в Україні, фонд Szulofold, уряд Угорщини та Міністерство розвитку територій.
Головне досягнення проекту - фактично наш фонд створив велику родину з 70 сімей. Наші сім'ї навчають одна одну, допомагають, особливо в селах, де кілька сімей беруть участь у проекті. Проект об’єднує всю область: Берегівський район – 15 родин, Мукачівський – 2, Виноградівський - 40, Ужгородський — 13.

Підготувала Ксенія ЖУЖА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую