ye-logo.v1.2

Перевірено «Проскурівським телеграфом»: кавуни і дині можна їсти

Суспільство 3557
Дмитра Скрипника
«Рівень нітратів у ранніх кавунах та динях які продають на центральному овочевому ринку, не перевищує допустимої норми», - каже Ніна Дмитрівна.. Фото: Дмитра Скрипника

Кореспонденти «Проскурівського телеграфу» вирішили дізнатися, чи не зашкалює вміст нітратів у ще одній двох ягодах й рушили до центрального овочевого ринку на перевірку.

 Придбавши на базарі 10-кілограмовий кавун й майже трикілограмову диню, занесли їх до лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи №1, щоб довідатись, який у них рівень нітратів.
За нормами, допустимий рівень нітратів у кавунах – не більше 60 мг/кг, а при дослідженні нашого кавуна пристрій показав …лише 1,5 мг/кг. А у дині, при допустимій нормі 90 мг/кг, виявилося 30,3 мг/кг. За словами лаборантів, як правило, у динях завжди більше, ніж у кавунах рівень нітратів, але вони вже й не пригадують випадку, коли він наближався до межі граничної норми.
Кавун на 80% складається з води, що пояснює його здатність чудово очищати організм і виводити шлаки. Крім того, він містить цукор, харчові волокна, вітаміни B1, В2, PP, фолієву кислоту, калій та магній. Магній заспокоює серце, ніжні харчові волокна знижують рівень шкідливого холестерину в організмі, а низька концентрація солей викликає сечогінний ефект (а значить, знижує тиск). Кавун – один з лідерів за вмістом фолієвої кислоти, яка стимулює кровотворення і регулює правильний розвиток нервової системи у плоду. Тому ця ягода дуже корисна вагітним і тим, хто страждає від недокрів`я.
Ціни: 1,5-2,5 грн. за 1 кг.
Диня містить 95% води, цукор, кальцій, цинк, жири, вітаміни А, В, С і Р. У її м`якоті є речовини, які допомагають виробленню серотоніну, – «гормону щастя. Наївшись дині про запас, можна підготувати організм до приходу зими, укріпити імунітет – завдяки кремнію, яким багата «баштанна цариця». Цей мікроелемент регулює всі фізіологічні функції організму: покращує обмін речовин, роботу кори головного мозку, нервів і стінок внутрішніх органів, допомагаючи боротися з хронічними запальними захворюваннями. Завдяки високому вмісту заліза диня стимулює кровотворення, тому вона корисна тим, хто страждає анемією і жінкам у критичні дні. Насіння дині містять велику кількість цинку. Цей мікроелемент стимулює вироблення сперми, тому насіння дині вважаються народним афродизиаком.
Проте у дині міститься багато «важких» цукрів, тому нею не варто захоплюватися діабетикам. Її надмірне вживання може викликати розлад кишківника і коліки. Памятайте: диня дуже капризна: вона не любить сусідства в шлунку, тому уникайте прийому їжі 2 години до і після вживання дині.
Ціни: 4-6 грн. за 1 кг.
Ніна Бачмага: «Ранні баштанні не можна їсти кілограмами!»
За словами завідуючої лабораторією ветеринарно-санітарної експертизи №1 Ніни Бачмаги, рівень нітратів у ранніх кавунах та динях, які продають на центральному овочевому ринку, за безпечність продукції якого вони відповідають, не перевищує допустимої норми. «І така тенденція спостерігається вже кілька років поспіль, – каже Ніна Дмитрівна. – Напевно, це пов’язано із тим, що азотисті мінеральні добрива, які вносять до грунту, коштують немалі гроші, а фермери намагаються здешевити продукцію, тому й використовують їх в обмежених кількостях. Частіше підвищений рівень нітратів виявляємо у старих столових буряках чи першій редисці, але не у ранніх баштанних. Адже до нас їх везуть з Дубовського ринку, от і виходить, що вони проходять подвійну перевірку: контролер не надасть місце для торгівлі без експертного висновку з лабораторії. Хмельничани можуть без остраху купувати кавуни та дині на ринку, бо уся продукція тваринного та рослинного походження, що тут реалізується, підлягає обов’язковій санітарно-ветеринарній експертизі. Якщо людина знає, що у неї товар із підвищеним рівнем нітратів чи радіонуклідів, вона навряд чи приїде торгувати до нас: у разі перевищення норми вилучимо усю партію. Тому й їде не на офіційний, а на стихійний ринок.
Часто можна почути, як люди нарікають на погане самопочуття після вживання кавунів чи динь. Проте, зазвичай, у цьому винні не нітрати, а халатне ставлення до вживання ранніх баштанних. Не можна їсти їх кілограмами та ще й на голодний шлунок! У всьому має бути міра!»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую