ye-logo.v1.2

Уламки епохи

Суспільство 2683
Дмитра Скрипника
Погруддя В. Затонського.. Фото: Дмитра Скрипника

“Проскурівський телеграф” відшукав залишки радянських часів у місті.

 Як би ми не ставилися до жовтневої революції та Радянського Союзу, втім 74 роки не пройшли безслідно як для хмельничан, так і для самого міста. Про ті часи і досі нагадують певні, хоч і не численні, знаки: кілька пам’ятників Леніну та іншим радянським діячам, мозаїки та барельєфи у стилі соцреалізму, викарбувані на будинках гасла та червоні зірки.
Як повідомили у відділі охорони пам’яток історії та культури, зараз у Хмельницькому є три пам’ятники вождю — у парку ім. М. Чекмана, біля заводу “Новатор” та у мікрорайоні Ружична. У 1991 році таких скульптур у місті було вдвічі більше.
Нагадаємо, що радіо “Свобода” склало карту України, де області поділені за кількістю пам’ятників Леніну. Хмельниччина, як і більшість регіонів, потрапила до тих, де пам’ятників багато.

Думка експерта

Микола Олійник, кандидат історичних наук, доцент кафедри міжнародної
інформації та країнознавства Хмельницького національного університету:
“В Хмельницькому цю проблему цивілізовано врегулювала міська рада першого демократичного скликання в 1990-1991 роках: замінила комуністично-радянські назви вулиць, перенесла пам’ятник Леніну з майдану до парку, щоб, як казав один із депутатів, “кожен міг вільно покласти квітку або дати дулю”. Таким рішенням рада зупинила прояви вандалізму, коли цей пам’ятник та таблички з назвами вулиць обливали фарбою.
Щодо ліквідації мозаїк та панно з символікою минулого, то, на мою думку, доцільно їх перенести в спеціально створених музей тоталітаризму, як і всі пам’ятники Леніну, які ще стоять по селах і містах області. Якщо ми не позбудемося символів минулого, то дуже важко буде порвати з ним і будувати власну демократичну державу.
Приклад варто взяти з німців. Вони порвали з нацизмом, ліквідували всі пам’ятники фюреру та нацистські символи. А в Україні досі стоять не лише пам’ятники Леніну, а й ставлять їх Сталіну, Катерині ІІ, Олександрові ІІ тощо. Прикро, що й через понад 20 років незалежності маємо так багато “совків”. Без державної волі цю хворобу не вилікувати”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую