ye-logo.v1.2

В'ячеслав Францишко: “Райські яблучка — окраса для саду, насолода для душі”

Суспільство 18928

У селі Жовтневе, неподалік від Кам'янця-Подільського, на обійсті знаного садовода В'ячеслава Францишка, розгорнувся справжній Едем — такий собі окремий райський сад у саду.

 Вже декілька років чоловік поруч із звичайними яблуками-грушами-сливами-виноградом вирощує малесенькі райські яблучка. Запевняє, що смакують вони ще краще, ніж їхні крупноплідні родичі, а догляду практично не потребують.
“Райські яблуні, неначе в казці, милують око з ранньої весни до пізньої осені, - каже В'ячеслав Станіславович. - Адже це дерева, повз які неможливо пройти, не помилувавшись ними. Вони вражають навесні вибухом цвітіння від білого до темно-вишневого кольору квітів, а восени усе гілля завішане китицями та гірляндами дрібненьких яблучок. У садку, де ростуть “райки” завжди своя аура, настрій. Дерева різноманітні за формою (колоноподібні, кулясті, плакучі), за кольором листя (від світло-зеленого до темно-червоного), забарвленням кори (від золотисто-солом’яного до темно-вишневого), цвіту (мініатюрні, великі, махрові, прості, з величезною гамою кольорів та відтінків), а також розмірами, формами та забарвленням плодів (від горохоподібних до загалом прийнятних розмірів). А щодо догляду за деревами, вони взагалі поза конкуренцією. Невибагливі у вирощуванні, стійкі до хвороб і шкідників та морозів. Догляд зводиться до того, щоб узяти у руки секатор і надати дереву бажаної форми. А просто королівське варення із райських яблучок дасть фору багатьом ягідним культурам і за виглядом, і за смаком. Ще один делікатес з “міні-яблучок”— цукати. Я вирощую багато сортів райських яблунь, але хочу розповісти про найкращі з них:

Адірондак. Невеликі колоноподібні яблуні 2-2,5 м заввишки. Стійкі до хвороб. З темно-зеленим листям. Навесні червоні бутони відкриваються білими квітами з відтінком рожевого. Це один із найряснішоквітучих сортів райських яблунь. Плоди червоні до оранжево-червоних, розміром 1 см в діаметрі. Неповторного декору дереву надають довгі плодові черешки, 5-6 см завдовжки, які дуже міцні, не гнуться під вагою плодів. І квіти, і плоди стирчать у різні боки, вверх, униз – утворюючи казковий, неповторний вигляд. Висять яблучка на дереві до грудня. Вертикальна форма робить це дерево незамінним в умовах обмеженого простору.
Баттербелл. Дерево до 3 м заввишки. Сорт невибагливий у вирощуванні. Крона шаровидна. Бутони рожеві, квітує білим цвітом. Яблучка жовті з сильною червоно-помаранчевою “засмагою”. Розмір від 3 до 5 см в діаметрі. Дозрівають на початку вересня. За визначенням В'ячеслава Францишка — це найсмачніший сорт у його колекції.
Ван Еселтіне. Сорт декоративної яблуні європейської селекції колоноподібного типу. Цвітіння навесні рясне, приблизно в ті ж терміни, що й у звичайної яблуні. Квіти рожеві, напівмахрові (10 пелюсток), дуже красиві. Рясне цвітіння протягом двох тижнів. Яблучка 1,5 см в діаметрі, жовті з червоним рум’янцем.
Голден Хорнет. Декоративне дерево до 4-7 м заввишки, з ажурною кроною. Ніжні рожеві бутони зацвітають білим, дуже пишним цвітінням. Чудове, рясне плодоношення жовто-золотавими яблучками, які довго утримуються на гіллі. Сорт ідеальний для використання в кулінарії.
Джон Дауні. Маленьке вертикальне дерево з рожево-білими квітами в травні. Плодоносить восени великими, помаранчево-червоними плодами конічної форми, які чудово підходять для варення.
Еверест. Колоноподібна яблунька, яка пишно цвіте білим цвітом, з рожевими бутонами. Яблучка завбільшки 2,5 см жовтого окрасу, з рівномірним насиченим рожевим рум’янцем по всій поверхні, зібрані у великі китиці. В перші роки плодоношення часто поодинокі. Плоди мають приємний освіжаючий смак із легкою терпкістю. Хороший запилювач для яблуневого саду (розтягнутий період цвітіння). Один із найкращих декоративних сортів, який можна застосовувати в кулінарії.
Кінг Б’юті. Плакуча червоноплідна яблунька. Червоне листя, цвіт — насичено-рожевий. Квіти великі, зібрані у китиці. Пагони звисають до самої землі. Дуже висока врожайність, гілки просто обліплені плодами, нагадуюють вишню. Яблучка на довгих черешках, розміром до 1,5 см, червоного кольору. Ідеально підходять для приготування королівського червоного варення.
Лізет. Невелике дерево, пишне. Молоде листя фіолетового кольору, поступово стає блискучим, темно зеленим. Плодів, зазвичай, дуже багато, бутони темно-кармінні, при розпусканні малинові. Цвітіння з початку до середини травня, приємний аромат. Плоди від світло-кармінних до пурпурно-рожевих.
Макамік. Це один із покращених сортів райських яблунь. Сорт стійкий до хвороб. Форма крони — напівплакуча, з темно -еленим із мідним відтінком листям. Цвіте рожево-червоним цвітом. Плодоносить червоними плодами, які можуть висіти на дереві усю зиму. Яблучка розміром до 2 см в діаметрі, можна використовувати в кулінарії.
Ола. Невелике дерево з ажурною кроною до 5 м заввишки. Листя зелене, блискуче. Квіти великі, рожеві, цвітіння рясне. Плоди діаметром до 3 см, багряно-червоні з червоною м’якоттю, можуть залишатися на дереві до заморозків.
Роялті. Куляста крона. Темно-вишневе листя. Цвіт від бордового до темно-фіолетового. Квіти великі, ефектні, з подовженим періодом цвітіння. Яблучка розміром до 2 см, насиченого темно-вишневого забарвлення, на довгих черешках. Протягом усієї вегетації має неперевершений декоративний вигляд.
Уайт Джет. Плакуча жовтоплідна яблунька. Зелене листя. Бутони — рожеві, цвіт — білий. Найдовше і найпишніше цвітіння серед “райок”. Яблучка жовті на довгих черешках, зібрані в китиці до 5 плодів. Пагони обліплені звисаючими плодами. Після перших приморозків стають дуже смачними. Можна використовувати для приготування джемів, варення.

Райські яблуні милують око з ранньої весни до пізньої осені.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую