ye-logo.v1.2

Лео Мол – видатний скульптор із Полонного

Суспільство 10343
Фото: TEST TEST TEST

15 січня виповнилося 95 років від дня народження відомого скульптора Леоніда Молодожанина (з його скорочених імені та прізвища виник псевдо

Шлях майстра
Народився Леонід Молодожанин у містечку Полонне 15 січня 1915 року у родині гончарів. Сім’я Молодожаниних була небагата, і тому коли малому виповнився рік, подалися на заробітки до Сибіру. Згодом перебралися на Кавказ, до Нальчика. З дитинства у Леоніда виявилися здібності до малювання, та ще й батько навчив хлопця працювати з глиною. Отож не дивно, що юнак обрав професію скульптора та у 1936 році вступив до Ленінградської академії мистецтв. Ще студентом, в 1940 році, Л. Молодожанин створив перші свої роботи – погруддя композиторів П.Чайковського та О.Бородіна для консерваторії у місті над Невою. Дипломною роботою стала скульптурна композиція «Вівчарі» з погруддям кабардинського поета Панчева, яку наприкінці 1941 року мали відлити у бронзі в Нальчику. Але цьому завадила війна. Опинившись на окупованій території, Леонід як остарбайтер потрапив до Австрії, а згодом у Німеччину. Там  молодий хлопець працював за фахом та, виявивши високий рівень майстерності, отримав ліцензію на право працювати самостійно та студіювати у Берлінській академії мистецтв. В Німеччині Леонід зустрів свою майбутню дружину Маргарет, з котрою по закінченні війни переїхав на її батьківщину – у Голландію. Тут він вже організовує свою керамічно-гончарну майстерню і довершує мистецьку освіту в академії в Гаазі. У 1947 році Л.Молодожанин під псевдонімом Лео Мол відкрив свою першу персональну виставку скульптури.

Скульптор від Бога
У 1948 році молодий скульптор прибуває до Канади, оселяється у Вінніпезі – «столиці української діаспори». Саме там він здобув світове визнання, став академіком Королівської академії мистецтв, почесним доктором трьох університетів. Лео Мол за 60 років життя у Канаді став автором багатьох пам’ятників, зокрема британській королеві Єлизаветі II у Торонто, прем’єр-міністру Канади Дж.Діфенбейкерові в Оттаві, 34-му президентові США Д.Ейзенхауеру у Вашингтоні та інших. Багато робіт виконав майстер для храмів – понад 80 вітражів, близько 100 скульптурних портретів. Його чисельні скульптури зберігаються у музеях Італії, Німеччини, США, Канади, України. Взагалі, робіт у видатного митця стільки, що в 1992 році у Вінніпезі був навіть відкритий цілий «Парк скульптур Лео Мола», де під відкритим небом виставлено понад 300 його авторських творів. Серед доробку митця також погруддя трьох понтифіків, які зберігаються у ватиканському музеї. Але найбільше прославився Л.Молодожанин своєю українською тематикою – чотирма пам’ятниками Тарасові Шевченку: у Вашингтоні (США), Буенос-Айресі (Аргентина), Прудентополісі (Бразилія) та Санкт-Петербурзі (Росія), п’ятьма пам’ятниками київському князю Володимиру Великому, пам’ятником єпископу Шептицькому у Філадельфії.

Полонне у серці назавжди
Цікаво, що всюди і завжди Лео Мол з гордістю згадує свою малу батьківщину – Полонне. «Працював я у Ватикані над скульптурним портретом Папи Іоанна Павла II, – пише Лео на сторінках журналу «Терем» (США) в 1992 році. – Якось Папа мене запитує: «Звідки ви родом?» – Як завжди, я кажу – з Полонного, що в Україні. Велів Папа своєму секретареві принести найдокладніший атлас світу, щоб знайти те місто на карті. А в мене в душі так приємно, що сам Папа Римський (!) шукає маленьке Полонне, а значить буде знати про існування такого міста».
Проте, при всій своїй любові до батьківщини, навряд чи би доля цього талановитого митця склалася більш щасливо, якби він після війни повернувся на неї. Так, до речі, зробив його батько – Григорій Молодожанин, і ...загинув у тюрмі від рук енкаведистів в 1946 році. Невдовзі помер і брат Віктор, котрий також був в’язнем одного з численних сталінських таборів. Скільки листів і запитів щодо долі своїх рідних відправляв Лео Мол в СРСР, і лише в
1989-му знайшов сестру Ніну – єдину, що залишилася живою.

Шанування в Україні
Побувати в Україні Леоніду Молодожанину вдалося лише в перші роки незалежності. У 1992 році скульптор подарував Національному музею Тараса Шевченка горельєф “Гайдамаки”, скульптуру “Марія” та модель пам’ятника Т.Шевченкові, що знаходиться у Вашингтоні. Їм’я скульптора, знаного у всьому світі, нарешті стало відомим й на Батькіщині. У 2001 році Лео Мол був відзначений державною нагородою України – орденом “За заслуги”. Жовтень 2007 року – нова подія. Лео Мол та дружина митця Маргарет передали в дар Україні частину творчого доробку, серед яких графічні твори, фотографії і документи, а також моделі пам’ятників, які знаходяться в багатьох країнах світу.
Відійшов у вічність легендарний український скульптор Лео Мол 4 липня 2009 року на 95-му році життя. Леонід Молодожанин зробив величезний внесок для популяризації української культури на міжнародній арені, гідно представляв світові красу української культури та вказував на роль України у світовій цивілізації.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую