ye-logo.v1.2

Святі вони для того й святі, щоб бути красивими

Суспільство 3281

У творчому доробку майстрині з Старокостянтинова Оксани Оліщук понад 150 авторських ікон

Самобутня майстриня зі Старокостянтинова Оксана Оліщук – либонь, єдина в Україні, яка для оформлення власноруч написаних ікон використовує різної форми кришталики, бісер, каміння та інші блискучі матеріали.
«Фон малюю акриловим церковним золотом. Для надання урочистості зверху наношу спеціальні блиски та інші елементи. Святі вони для того й святі, щоб бути красивими. Кришталики та каміння використовую в оформленні ікон не тільки для створення краси, а й привернення до них уваги», – каже моя співрозмовниця.
Священнослужителі беззаперечно сприймають таке нововведення Оксани Оліщук в традиційний іконопис. Її часто запрошують на виставки-продажі, які проходять щорічно у Києво-Печерській лаврі, роботи самобутньої майстрині прикрашають стіни православних храмів у різних куточках подільського краю, перебувають у приватних колекціях багатьох наших земляків, їх можна придбати на славнозвісному столичному Андріївському узвозі.
Її святій Матроні поклоняються віруючі
 «Мій хист до малювання почав проявлятись ще в школі. Звичайно, хотілось його розвивати. Для цього я вступила до місцевої дитячої художньої школи, а потім до художнього училища. З 1987 року працювала в сувенірному цеху Старокостянтинівського держлісгоспу, де розмальовувала матрьошки», – розповідає пані Оксана.
Може, й до цього часу займалася б тією одноманітною, нерідко марудною справою, якби випадково не зустріла колишнього однокласника, а нині відомого у краї іконописця і художника-оформлювача православних храмів В’ячеслава Нікітюка. Він і порадив зайнятися цим духовно високим мистецтвом.
«Ікону потрібно глибоко розуміти, адже вона відтворює не один епізод з життя, а відображає вічність. Тут немає ні перспективи, ні лінії горизонту. Золотий фон, наприклад, зображує славу Господню», – продовжує моя співрозмовниця.
 Тому пані Оксана намагається до найменших деталей передати образ святого, щоб він був близьким до оригіналу. Лише кольори можуть змінюватися. Але це залежить не стільки від художниці, як від того, якою фарбою писати. На відміну від широковідомих іконописців, які, здебільшого, застосовують у своїй роботі фарбові пігменти з яєчною емульсією і оліфою, старокостянтинівська художниця перевагу надає акриловим фарбам. Вони водостійкі, не блякнуть під тривалою дією сонячного світла, вирізняються особливою яскравістю і блиском кольорів. Покрита спеціальним лаком, така ікона нічим не відрізняється від тієї, що написана олійними фарбами. За основу використовує полотно, дошки і навіть картон.
Духовне благословення для написання ікон Оксана Оліщук отримала в місцевому Домініканському (на той час ще жіночому – прим. авт.) монастирі від ігумені Гликерії і священика Андрія, який приїжджав туди відправляти службу. Вони й замовили першу у творчому доробку майстрині ікону Блаженної Матрони, поклонятися до якої згодом їхали люди з різних куточків України. Бо казали, що вона чудодійна. Великою популярністю не тільки серед старокостянтинівців, а й багатьох подолян користується виконаний Оксаною Оліщук образ засновника подільських земель князя Федора Острозького. Зрештою, важко перерахувати всі ікони, які майстриня написала за три роки, відколи займається цим видом мистецтва.
Одна жінка з Хмельницького замовила в художниці вже декілька образів святих і стверджує, що вони мають благодійну силу. Зрештою, це залежить від особистості. Кожна людина повинна індивідуально відчувати силу, яку дає ікона.
  У складній ситуації — звертайтеся до святих
«Іконопис для мене – усі грані і барви життя. Відколи зайнялася цією справою, помітно змінився мій внутрішній і духовний світ», – розповідає жінка.
Водночас пані Оксана почала вивчати історію ікон. Годинами може розповідати не тільки про святих, а й про те, що означає та чи інша ікона, де її краще розмістити в оселі. Жінка переконана, що в будь-якій складній ситуації до святих можна звернутися з проханням, і вони його обов’язково почують та допоможуть. Для прикладу наводить такий факт. До неї часто зверталася зі своєю бідою молода львів’янка, брат якої зловживав спиртним. Художниця написала ікону Божої Матері «Невипивана Чаша», яка оберігає людину від алкогольної та наркотичної залежності, та ще й молитву дала. Дівчина залишилася задоволена і після того більше не зверталася по допомогу.
Найбільше замовляють іменних ікон та ангелів-охоронців. Оксана Оліщук радить всім, хто замовляє образи святих, перед тим, як йти до художника, треба чітко визначитися, що людина бажає і чого потребує її душа.
Скільки часу потрібно для написання ікони – залежить не стільки від масштабу роботи, як від натхнення художниці. Над одними вона чаклує місяцями, поступово наносячи на полотно образи святих. Інші може за день-два написати. Тоді всі нагальні домашні справи перекладає на синів Олексія та Олександра, які також мають неабиякий художній хист і допомагають матері оздоблювати вже готові роботи.
«Звичайно, чим більше часу, уваги та любові приділяєш іконі, тим кращою вона виходить. Після завершення роботи над певним образом я протягом декількох днів відчуваю страшенну втому. Спочатку не знала, що коїться, а потім зрозуміла – це моя енергія передається на ікони», – стверджує майстриня.
І пригадує, коли писала образ святого Федора Острозького, то колишній чоловік весь час докоряв, мовляв, що б не робив у квартирі, святий постійно дивиться, ніби стежить за ним. Та й, мабуть, парафіяни не раз помічали, що серед великої кількості ікон у храмах є такі, до яких відразу прикипаєш поглядом і не можеш відірвати очей. Навіть, якщо повернеш голову в інший бік, то обов’язково потягне подивитися на той образ святого. Священики стверджують: від таких ікон йде сильна благодать.
На завершення нашої розмови самобутня майстриня висловила побажання, щоб люди приділяли іконам більше уваги:«В написаних образах святих треба бачити не тільки атрибут інтер’єру. Хотілось би, щоб ікона слугувала віконечком до Бога. Хай кожен вірить, і все йому буде даватися!»
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую