ye-logo.v1.2

«Мрію про те, щоб люди читали мої картини»

Суспільство 5135
Фото: автора

Художник Станіслав Маєвський зі Старокостянтинова оформлював Краківську духовну семінарію

У своїй творчості Станіслав Маєвський не дотримується постійності.Колись намагався наслідувати художника Брюллова, а потім його кумиром став польський митець Ян Матейко, та його роботи користуються великою популярністю не тільки в Україні, а й за кордоном. Художні полотна перебувають у багатьох приватних колекціях Польщі, Австрії, Угорщини, Іспанії та Америки. Образи святих та релігійні сюжети прикрашають стіни костелів Хмельниччини і навіть духовних закладів Кракова. Самобутньому митцю притаманні розмаїття тем і технік виконання, сміливе трактування і водоспад кольорів. Таке до снаги тільки людині з чітко сформованим світоглядом, яка має чим поділитись зі світом і певна своїх творчих сил.
Визнання як професійного художника прийшло після виставки його робіт у Старокостянтинівській гімназії. Тоді місто над Случем відвідав польський консул. Керівнику дипломатичного відомства настільки сподобалися роботи митця, що вирішив сфотографуватися з Маєвським.
Через декілька років цей знімок став у нагоді, коли Станіслав Едуардович виготовляв “карту поляка”. При отриманні цього документа ставилося дуже багато вимог і не всім бажаючим вдавалося успішно пройти складні випробовування. Та коли в польському посольстві побачили світлину Маєвського з консулом, питання вирішили одразу.
А їздив Станіслав Маєвський у Польщу для того, щоб навчитися, як правильно оформлювати костел. У період горбачовської відлиги, коли в колишньому Радянському Союзі дали свободу релігії, в багатьох містах України почали відроджувати католицькі духовні святині. Над оформленням однієї із них у Красилові запросили працювати Маєвського. Згодом виконував художні роботи і в Старокостянтинівському костелі.
Поляки відразу помітили незвичайний талант українського художника. Тому й запросили оформлювати Краківську духовну семінарію. Там писав образи святих, виготовляв копії з дорогоцінних полотен на релігійну тематику.
«Оформляти костели мені цікаво тому, це творча робота. Скажімо, дає ксьондз невеличке зображення святого Франциска розміром у сірникову коробку, а з нього потрібно намалювати картину висотою близько двох з половиною і шириною понад півтора метра. Фігура ніби та сама, а навколо неї треба кожен сантиметр прописати, щоб було красиво, естетично і водночас відповідало релігійним канонам», – продовжує свою розповідь пан Станіслав.
Робота над релігійними сюжетами надихнула художника взятися за картини мирської тематики. У його творчому доробку багато полотен на історичні теми, старокостянтинівських пейзажів, історичних та архітектурних пам’яток. Та найголовніше місце, мабуть, посідають портрети. Бо саме в них можна відобразити психологію людини, її справжнє єство.
«Люди – такі різні за характерами. Є добрі, ласкаві, а є й злі і ненависні. Та на полотні всі хочуть бачити своє зображення тільки в позитивному аспекті. Тому, перед тим, як намалювати портрет я намагаюся до подробиць вивчити характер свого героя, знайти позитивну родзинку, яка б показувала його з найкращого боку», – ділиться секретами своєї творчості художник.
На переконання художника, в портретному жанрі – широке поле для експериментів. Йому подобається малювати реальних людей в старовинному одязі. Чого тільки вартує портрет жінки в розкішній сукні ХІХ століття. Дивишся на нього, і ніби разом з героїнею переносишся в ті далекі віки.
А ще він виношує мрію написати портрет князя Острозького таким, як він був насправді. Бо зображують засновника Старокостянтинова здебільшого, коли рахує паперові купюри чи монети. Такі портрети були модними в ХVІ-ХVІІ столітті. Потім усі художники повторювали їх. І неодмінним атрибутом цих картин були гроші. Станіслав Едуардович хоче зобразити великого князя зовсім в іншому образі: стоїть з листком у руках і дивиться в безмежну далечінь, на простори, які має забудувати. Наразі художник поки не визначився, що за листок тримає в руках князь – чи то Магдебурзьке право на розбудову міста, чи то сам план забудови Старокостянтинова.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую