Гаряча тема:
- Війна
Джерела, що ніколи не замерзають: де цього річ рятувалися птахи від лютих морозів у перші дні весни?
Завдяки унікальному мікроклімату, в Голоскові, що неподалік Хмельницького, джерела не замерзають і в найлютіші морози.
Це чи не єдине місце на Хмельниччині, де зимують дикі качки, чаплі та часом навіть лелеки. Таких джерел тут близько п'ятнадцяти. Вони б'ють з-під землі посеред села, й тонкими струмками розтікаються у видолинки, утворюючи болітця і невеличкі ставочки. Ані джерельні струмки, ані ставки не вкриваються льодом навіть в люті морози, створюючи тут унікальний для нашої місцини мікроклімат: справжній рай для перелітніх птахів, котрі облюбували голосківські джерела для зимівлі.
«Це єдине скупчення такої кількості джерел поблизу річки Південний Буг в нашій області, – розповідає Володимир Новак, голова Подільського відділення Товариства охорони птахів України. – Деякі з них надзвичайно потужні. Вони не лише живлять річку, а й створюють гарні умови для зимівлі кількох десятків видів птахів. За нашими спостереженнями, чим холодніша зима – тим більше їх залишається на голосківських джерелах».
За птахами Володимир спостерігає вже понад 25 років. У Голоскові він викладає природознавство та створив гурток юних орнітологів «Aves», що в перекладі означає «птах». Щороку, придивляючись з дітлахами до зимівлі пернатих, він робить нові відкриття.
«Найбільше на Голосківських джерелах зимує диких качок, - каже орнітолог. – Також іноді білі та сірі чаплі, пірникози. Але бувають справді унікальні випадки. Бувало, що на зимівлю у нас залишалися лелеки. П’ять років тому вперше на території Хмельниччини, саме у нас залишився зимувати пастушок. А ще квак – нічна чапля, котра взагалі ніколи не зимує в Україні. Як виявилося, тоді птаха була поранена, але вижила і чудово перенесла холодну зиму й тридцятиградусні морози на джерелах».
Джерела не замерзають навіть в люті морози.
У перші дні весни Голосківські джерела витримали 25-градусний мороз і в черговий раз врятували зимуючих водоплавних птахів.
«Не здалися, хоч площа незамерзлих ділянок дещо була зменшилася, – каже Володимир Новак. – Тут щільною зграйкою трималися до сімдесяти крижнів, більше пів десятка малих пірникіз... Прилітали і два лебеді-шипуни, але не затримались і полетіли шукати краще місце… З полів ближче до джерел поприлітали канюки та яструби…»
Аби голосківські джерела не замулювалися, на кількох з них сільчани встановили бетонні кільця. Інші час від часу доводиться розчищати.
Вода з голосківських джерел дуже смачна.
«Південний Буг біля нашого села робить перший поворот і навесні тут зупиняється усе сміття, яке несуть води аж від Хмельницького. Тож щороку беремо з дітлахами великі мішки й кілька днів прибираємо, аби унікальні джерела не перетворилися на смітник».
З кількох голосківських джерел люди беруть воду. Вона смачна та чиста, бадьорить та чудово відновлює сили.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: