ye-logo.v1.2

Джерела, що ніколи не замерзають: де цього річ рятувалися птахи від лютих морозів у перші дні весни?

Суспільство 4369
Найбільше на Голосківських джерелах зимує диких качок.
Найбільше на Голосківських джерелах зимує диких качок.. Фото: Володимира Новака

Завдяки унікальному мікроклімату, в Голоскові, що неподалік Хмельницького, джерела не замерзають і в найлютіші морози.

Це чи не єдине місце на Хмельниччині, де зимують дикі качки, чаплі та часом навіть лелеки. Таких джерел тут близько п'ятнадцяти. Вони б'ють з-під землі посеред села, й тонкими струмками розтікаються у видолинки, утворюючи болітця і невеличкі ставочки. Ані джерельні струмки, ані ставки не вкриваються льодом навіть в люті морози, створюючи тут унікальний для нашої місцини мікроклімат: справжній рай для перелітніх птахів, котрі облюбували голосківські джерела для зимівлі.
«Це єдине скупчення такої кількості джерел поблизу річки Південний Буг в нашій області, – розповідає Володимир Новак, голова Подільського відділення Товариства охорони птахів України. – Деякі з них надзвичайно потужні. Вони не лише живлять річку, а й створюють гарні умови для зимівлі кількох десятків видів птахів. За нашими спостереженнями, чим холодніша зима – тим більше їх залишається на голосківських джерелах».
За птахами Володимир спостерігає вже понад 25 років. У Голоскові він викладає природознавство та створив гурток юних орнітологів «Aves», що в перекладі означає «птах». Щороку, придивляючись з дітлахами до зимівлі пернатих, він робить нові відкриття.

«Найбільше на Голосківських джерелах зимує диких качок, - каже орнітолог. – Також іноді білі та сірі чаплі, пірникози. Але бувають справді унікальні випадки. Бувало, що на зимівлю у нас залишалися лелеки. П’ять років тому вперше на території Хмельниччини, саме у нас залишився зимувати пастушок. А ще квак – нічна чапля, котра взагалі ніколи не зимує в Україні. Як виявилося, тоді птаха була поранена, але вижила і чудово перенесла холодну зиму й тридцятиградусні морози на джерелах».

Джерела не замерзають навіть в люті морози.

У перші дні весни Голосківські джерела витримали 25-градусний мороз і в черговий раз врятували зимуючих водоплавних птахів.
«Не здалися, хоч площа незамерзлих ділянок дещо була зменшилася, – каже Володимир Новак. – Тут щільною зграйкою трималися до сімдесяти крижнів, більше пів десятка малих пірникіз... Прилітали і два лебеді-шипуни, але не затримались і полетіли шукати краще місце… З полів ближче до джерел поприлітали канюки та яструби…»
Аби голосківські джерела не замулювалися, на кількох з них сільчани встановили бетонні кільця. Інші час від часу доводиться розчищати.

Вода з голосківських джерел дуже смачна.

«Південний Буг біля нашого села робить перший поворот і навесні тут зупиняється усе сміття, яке несуть води аж від Хмельницького. Тож щороку беремо з дітлахами великі мішки й кілька днів прибираємо, аби унікальні джерела не перетворилися на смітник».
З кількох голосківських джерел люди беруть воду. Вона смачна та чиста, бадьорить та чудово відновлює сили.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Інформація з інших ресурсів

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую