ye-logo.v1.2

Куди «мандрує» загублений паспорт?

Суспільство 8675
Фото: Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

А хіба втрачений особистий документ може стати мандрівником? — ймовірне запитання від людини, котрій пощастило не зазнати такої втрати. Може! — дадуть відповідь сотні співвітчизників, котрі добряче натерпілися від аферистів, для котрих загублений чи викрадений паспорт є бажаною здобиччю.

— Для махінацій, які провертають шахраї з чужими документами, зокрема паспортом, — безкрає море можливостей, — підтверджує мій співрозмовник Ілля Логін, начальник відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВСУ в Хмельницькій області. — Інколи достатньо навіть ксерокопії паспорта, аби зареєструвати на власника, до прикладу, фіктивну фірму, або ж «присвоїти» чужу квартиру, набрати кредитів і тому подібне. В результаті хтось втрачає, а хтось набуває у величезних розмірах. Коли доводиться займатися поновленням документа, стільки різних історій наслухаємось. Важко й повірити, як «прогресувало» шахрайство.
— Але навряд чи про це знають ті громадяни, які легковажні у ставленні до документів, багато хто з них не пам'ятає, у якій шухляді чи на якій полиці, серед яких речей його шукати в разі потреби. І навіть коли паспорт зникає, декого тішить думка, що він ні на що не згодиться…
— Минули часи, коли злодії, забравши гаманець, підкидали паспорт власнику за вказаною у ньому адресою. І ті громадяни, котрі не поспішають із заявою до міліції про втрату найважливішого документа, наражають себе на серйозну небезпеку.
Найпоширеніший «сюрприз», який очікує на легковажних громадян, котрі втратили паспорт, — телефонні, письмові атаки різних банків з вимогою віддати борг з кредиту. Потрапити у неприємну ситуацію з кредитами можна, коли, до прикладу, залишають паспорт у заставу. До речі, на останній сторінці цього документа зазначено, що вилучення паспорта у громадянина забороняється і, окрім випадків, передбачених законодавством України, забороняється також взяття паспорта в заставу. Але для наших людей, як не дивно, це є звичайною практикою.
Навіть влаштовуючись на роботу, не варто віддавати керівництву паспорт та ідентифікаційний код — для заповнення документів достатньо буде копій, оригінали можна лише пред’явити. Адже траплялися випадки, коли занадто «підприємливі» роботодавці за короткий час зуміли скористатися документом і взяти кредит для підставної особи, за зовнішністю схожої на власника паспорта.
— І як же нещасному «мільйонеру», над котрим нависає в результаті кримінальна відповідальність, довести свою непричетність до кредитів, фіктивних фірм?
— Доведеться розв'язувати проблему через суд. Під час розгляду таких справ обов'язково потрібна графологічна експертиза, що стане одним з основних доказів невинуватості особи.
Моя настійлива порада: якщо в людини викрали паспорт, вона загубила його чи просто довго не може знайти, треба терміново звернутися в міліцію. Штраф невеликий — близько 5 гривень, зате легше буде потім захищати свої інтереси у випадку використання документа для шахрайства.
— А якщо, до прикладу, заяву про втрату паспорта в міліції відмовляються брати? Мовляв, ще пошукайте вдома, прийдіть через тиждень…
— Заяву про втрату паспорта в міліції мусять взяти одразу і негайно внести цю інформацію в спеціальну базу даних. І в разі, коли доведеться доводити в суді непричетність до махінацій, обов'язково потрібна буде довідка з органів внутрішніх справ про втрату паспорта. Без неї зробити це вкрай важко, якщо взагалі можливо.
— В одному з центральних українських видань довелося прочитати, як на мене, жахливу розповідь: поки господарі квартири перебували у відпустці, спритні шахраї, викравши з помешкання документи, встигли продати їхнє житло.
— Зазвичай, у випадку з продажем і перепродажем квартир діють цілі злочинні групи. Вони мають «своїх» людей в інстанціях, де видають необхідні документи. У спритників, звісно, бувають проколи, але іноді їм дуже щастить. І щоб не стати «новими власниками» незаконно проданої квартири (а випадки такі непоодинокі), треба все уважно перевірити, оформляючи договір купівлі-продажу нерухомості. Бажано дізнатись у сусідів, хто є власником житла, чи має він спадкоємців, взяти довідку про те, хто зареєстрований у помешканні, і тому подібне.
— Читаючи газетні оголошення, часто натрапляємо на повідомлення такого змісту: «прошу повернути за винагороду втрачений паспорт».
— І в цьому випадку ніхто не застрахований від махінаторів. Мені розповідали, як за телефоном, вказаним в оголошенні, подзвонив чоловік і повідомив, що паспорт у нього. Вимагав покласти винагороду у певному місці, а він натомість скаже, де забрати паспорт. Зрозуміло, що власника втраченого паспорта хотіли ошукати. Щоб упевнитися, чи справді знайдено загублений паспорт, варто попросити прочитати адресу, за якою прописаний власник документа, чи якісь інші відомості, зазначені у ньому.
— Як фахівець, роз’ясніть, що необхідно громадянину для того, аби отримати новий паспорт?
— Потрібно звернутися із заявою про втрату до відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб. Надати, крім цього, дві фотокартки, свідоцтва про народження, про шлюб (за наявності), квитанцію про сплату державного мита чи документ про звільнення від сплати, копію постанови щодо порушення або відмови в порушенні кримінальної справи за зверненням до органу внутрішніх справ про викрадення паспорта.
— Дякую за розмову.

Світлана ШАНДЕБУРА

Джерело: www.mia.km.ua 
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую