ye-logo.v1.2

У Хмельницькому хочуть збудувати крематорій

Суспільство 13366
«Маємо раціонально використовувати земельні ресурси й переймати закордонний досвід у будівництві крематоріїв», — Сергій Бортник
«Маємо раціонально використовувати земельні ресурси й переймати закордонний досвід у будівництві крематоріїв», — Сергій Бортник . Фото: ілюстративне автора

На місцевих кладовищах землі вистачає, але варто працювати над альтернативним способом поховань.

Похорони — справа неприємна, але кожному рано чи пізно доводиться або відвідувати ритуал поховання небіжчика, або самому організовувати його. В контексті цього найгострішою виглядає питання пошуку земельної ділянки під могилу, адже не на кожному з міських кладовищ легко знайти необхідну землю. Сайт «Є» поцікавився у керівника спеціалізовано комунального підприємства «Хмельницька міська ритуальна служба» Сергія Бортніка про ситуацію з вільною землею на місцевих цвинтарях, вартість похорон і перспективи будівництва крематорію в обласному центрі.

 — Пане Сергію, скільки кладовищ працює у Хмельницькому? Яка у них ситуація з вільною землею?

— Наразі у нас діє дев’ять кладовищ. Серед них є старі (напівзакриті) та нові. Одночасно такі цвинтарі працюють у мікрорайонах Гречани, Книжківці, Ружична й Лезнево. Закон України «Про поховання та похоронну справу» стверджує, що остання воля люди є вирішальною: якщо вона хоче бути похованою навіть на напівзакритому кладовищі, ми повинні виконати цей заповіт. Проте через обмаль вільної землі на старих кладовищах намагаємося ховати лише померлих жителів цих мікрорайонів, в яких є вільні ділянки поблизу могил рідних.

Поки що дефіциту землі на нових кладовищах немає. Наразі у Хмельницькому основним є Раківський цвинтар. Проте, думаю, з часом таким стане нове кладовище у Ружичній, адже там є потенціал до його розширення.

Сергій Бортник

«Поки що дефіциту землі на нових кладовищах немає», — Сергій Бортник.

— А що із кладовищем у Шаровечці?

— Воно теж напівзакрите. Якщо людина хоче бути там похованою, я відправляю її до майстра кладовища. З ним вона шукає могили рідних і дивиться, чи там є вільна ділянка. Втім багато хмельничан хочуть бути похованими у Шаровечці навіть, якщо у них там немає родичів. Особисто мені це важко зрозуміти, адже є кращі альтернативи — Раково або Ружична. Певно це данина моді.

— Скільки коштує поховати небіжчика у Хмельницькому?

— Як вже говорив, місце на кладовищі надається кожному громадянину безкоштовно. Найдешевшою буде механізована копка могили — її вартість у літній період трішки більше 500 гривень. А ось вручну викопати двометрову могилу дорожче: влітку — 976 гривень, зимою — 1797 гривень.

Вартість домовини, одягу для покійника, вінків, хрестів і автотранспорту в кожної ритуальної компанії різна. Ми ж намагаємося підтримувати ціни на рівні собівартості. Зокрема, не піднімаємо вартість домовин, які виготовляємо власноруч зі зрізаних на кладовищах дерев. Вони коштують 1100 гривень.

Домовини Хмельницької міської ритуальної служби

Вартість домовини у кожної компанії — різна. Фото: ілюстративне.

— Є приблизні прогнози, через скільки років на нових кладовищах закінчиться вільна земля?

— Зараз сказати точно, на скільки нам вистачить землі — поки що неможливо. Це пояснюється низкою факторів. Найперше, Хмельницький — доволі молоде місто. Значна частина нинішнього населення почала приїздити в сюди, коли обласний центр лише починав розвиватися, тобто у 1950-70-ті роки. Тому на відміну від таких старих міст як Чернігів з майже подібною кількістю населення, в Хмельницькому помирає значно менше людей. Відповідно земля на кладовищах закінчується повільніше. Проте у майбутньому на наше місто чекає доля інших обласних центрів — кількість поховань щороку збільшуватиметься.

— А взагалі скільки щодня в місті помирає людей?

— В зимовий період щодня ховаємо орієнтовно 10-12 людей. Максимальний показник —15 осіб. Влітку ця цифра скорочується. Для порівняння, у Чернігові взимку проходить 25 похорон.

Коли я прийшов на посаду у 2016-му, за рік у нас було понад 2100 поховань, у 2017-му — понад дві тисячі, торік — понад 1900. Тобто поки що смертність в місті кожного року зменшується, проте населення старішатиме й відповідно матимемо інші показники.

Наймолодший мікрорайон в місті — Озерна. Там фактично не маємо похорон. Люди там зазвичай помирають від нещасних випадків чи важких хвороб.

В Хмельницькому можна замовити ручну або механічну копку могил.

Торік у Хмельницькому поховали понад 1900 людей. Фото: ілюстративне СКП «Хмельницька міська ритуальна служба»

— Ви говорите, що з часом рівень смертності через природні причини зростатиме, відповідно — швидше скорочуватиметься кількість вільних ділянок на кладовищах. Вже працюєте над пошуками землі для створення нових цвинтарів?

— В Хмельницькому нині немає вільної землі для будівництва нових кладовищ. Тому розглядаємо варіанти покупки ділянок у сусідніх об’єднаних територіальних громадах. Вже неодноразово виїжджали у села, щоб знайти землю. Там вона є, але не всі ділянки підходять під будівництво кладовищ.

Щоб збудувати кладовище, потрібно по його периметру створити 300-метрову санітарну зону. Якщо ж ділянка оточена полями чи дачами, придбана нами земля скорочується врази. Крім того, деякі ділянки болотисті, інші — землі сільськогосподарського призначення. В нас є вже деякі плани щодо можливої покупки землі, але поки що не готовий їх озвучувати, щоб не збільшувати вартість цих ділянок.

Взагалі я противник виділення землі під нові кладовища. Земельні ресурси потрібно використовувати раціональніше, а не оточувати місто некрополями. Натомість маємо переймати досвід розвинених країн і будувати крематорії.

— Хмельницький готовий побудувати крематорій?

— Згідно з чинним законодавством крематорії можуть будувати лише міста-мільйонники. Є ймовірність, що влітку цього року парламент прийме нову редакцію законопроекту «Про поховання та похоронну справу». Він навпаки заохочуватиме будувати крематорії навіть у районних центрах.

Наразі крематорії працюють лише в Києві, Харкові, Одесі та частково у Дніпрі. Загалом зі всієї Західної України охочі кремувати небіжчиків змушені їхати в столицю. Якщо ж крематорій запрацює в нашому місті, люди із сусідніх областей приїздитимуть до нас.

Крематорій в Ірландії

Так виглядає крематорій в ірландському Дубліні, збудований «IFZW — International». Фото: wejchert.ie

— Тобто ви вже готуєтеся до майбутніх законодавчих змін? Яка ціна питання?

— Міський голова вже поставив мені завдання знайти земельну ділянку під будівництво крематорію. Це знов ж таки — не найпростіша справа, адже повинні витримати 300-метрову санітарну зону. Також вивчаємо закордонний досвід і необхідне обладнання.

Щоб збудувати сучасний крематорій з якісною системою фільтрування викидів і економії газу, скоріш за все нам потрібно запрошувати іноземну компанію. Зокрема, проводили попередні перемовини з німецькою «IFZW — International», яка має вже понад сторічний досвід будівництва крематоріїв.

Перед початком будівництва представники «IFZW — International» самостійно оцінюють запропоновані їм земельні ділянки й обирають найкращу, адже вони висувають муніципалітетам доволі жорсткі вимоги. Вартість обладнання цієї компанії в середньому коштує один мільйон 350 тисяч євро. Наразі таких грошей в СКП «Хмельницька міська ритуальна служба» немає. Тому скоріше за все фінансування будівництва крематорію відбуватиметься водночас за кошти нашого комунального підприємства, міського бюджету та кредитів. У будь-якому разі раціональніше втратити таку суму на цю справу, аніж на покупку землі під будівництво нових кладовищ.

— Скільки коштує кремувати небіжчика, наприклад у Києві?

— Насправді ціни не надто високі. Кремація коштує від 450 до 490 гривень, прискорена — 750 гривень. Найбільше затратною є доставка померлого з Хмельницького до Києва. У самій столиці більшість поховань вже проходить шляхом кремації померлих, адже там землі на кладовищах катастрофічно не вистачає. Якщо ми побудуємо крематорій у нашому місті, думаю, вартість таких послуг може бути нижчою. Втім все буде залежати від цін на енергоносії.

Зовнішній вигляд Київського крематорію

А так виглядає крематорій у Києві. Фото: httpkievkrm.com.ua

— Яка доля чекає на старе кладовище на вулиці Кам’янецькій? Наскільки знаю є плани перетворити його на паркову зону…

— Могили залишаться всі, адже їх нищити — не правильно. Крім того, деякі з них мають історичну цінність для нашого міста. Зокрема, там поховані відомий на весь світ лікар Серій Полозов, диякон проскурвського собору Климентій Качуровскький, член королівської родини лейтенант Віктор Едвардс, останній міський голова Проскурова Микола Сікора…

На кладовищі можна знайти ось такі обеліски

На Кам’янецькій поховані визначні історичні постаті

Я розглядаю два варіанти: створити на його місці музейний комплекс, схожий на «Світло душі» на вулиці Толстого, або зробити паркову зону. Для цього потрібно вирізати аварійні дерева й висадити нові, провести освітлення, виложити доріжки з бруківки та реставрувати могили відомих історичних постатей. Тобто цей цвинтар можна перетворити на справжню туристичну принаду. Проте для проведення всіх необхідних робіт потрібно хоча б 20 мільйонів гривень.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую