ye-logo.v1.2

Як у Хмельницькому намагаються зменшити вплив на клімат

Суспільство 3660
Паралельно з конференцією в рамках Днів сталої енергії організували виставку арт-об
Паралельно з конференцією в рамках Днів сталої енергії організували виставку арт-об'єків зі сміття. Фото: автора

Громадські активісти та експерти обговорили проблеми потепління.

Сьогодні, 20 вересня, у Хмельницькому завершуються Дні сталої енергії, основним підсумком яких стала міжнародна конференція на тему кліматичних трансформацій. Про наслідки діяльності людини, приклади Хмельницького у використанні відновлювальної енергії, оптимізації використання енергії, модернізації, залученні більшої кількості нетрадиційних відновлювальних джерел енергії говорили під час конференції. Учасниками події стали представники громадських організацій і проєкту Угода мерів.

«Я думаю, що сьогодні кожна людина – споживач послуг, взагалі кожен хмельничанин, українець і мешканець світу бачить, які зміни відбуваються в кліматі. Переважно вони спричинені саме діяльністю людини. Сьогодні ми говоримо про те, що людина має змінювати своє користування енергією, аби менше шкодити клімату. Навіть цього року Хмельницький відчував неймовірні зливи, перепади температур. Ще кілька днів тому всі ходили в шортах, а сьогодні треба одягати куртки, - говорить міський голова Олександр Симчишин. - Звичайно, зміна клімату – це глобальна світова проблема. Але ми з вами відповідальні в місті Хмельницькому за цю територію. Для нас важливо обговорювати проблеми, які тут впливають на клімат. І якщо ці проблеми в межах наших зусиль, ми над ними починаємо працювати».

Одне з основних питань, пов’язаних з екологією – вміння поводитись з твердими побутовими відходами. А найболючіша екологічна проблема на сьогодні в Хмельницькому – сміттєзвалище. «Йому понад 60 років, його перший раз планували закрити ще у 83 році. Сміттєзвалище вичерпало свій ресурс і ця проблема породжує дуже багато наслідків», - додає Олександр Сергійович.

Наразі відбувається дегазація хмельницького сміттєзвалища. Щомісяця близько 150 тисяч гривень місто заробляє на видобутому газі на полігоні. Завдяки цьому об’єм сміття зменшується, а пожежі на сміттєзвалищі стало легше ліквідовувати.

Нагадаємо, на реконструкцію Хмельницького сміттєзвалища ЄБРР виділило 5 мільйонів євро гранту.

Під час конференції було кілька тематичних панелей
На конференцію приїхали експерти з Білорусії

Стосовно будівництва сміттєпереобного заводу, підписана передкредитна угода з Європейським Банком Реконструкції та Розвитку. У лютому наступного року планують підписати вже кредитну угоду. Всього проєкт має обійтися у близько 650 мільйонів гривень.

«Маємо рішення сесії про дозвіл «Спецкомунтрансу» на придбання земельної ділянки, маємо вже навіть частину виділених коштів. Купувати земельну ділянку ми плануємо в грудні. А в лютому наступного року в Лондоні ми маємо підписати вже кредитну угоду з ЄБРР і отримати перші кошти на реалізацію проєкту, - каже міський голова. - Ми ставили для себе ціль – збудувати сміттєпереробний комплекс до 2022 року. На сьогодні це реально. Але робити в Україні це складно, ніхто в нас раніше не будував сміттєпереробне підприємство. Є багато нюансів».

Одне з основних завдань Днів сталогої енергії - зменшити викиди СО2. Як зазначили спікери, цього можна досягти переважно через надання переваги велотранспорту, тролейбусам, які є екологічно безпечними, екологічним акціям, зеленим насадження, створенням скверів і парків. До слова, за останні два з половиною роки у Хмельницькому відвели 17 нових ділянок під сквери і парки. Щоб зменшити кількість небезпечних відходів, які потрапляють у навколишнє середовище і на смітєзалище, у місті вже два роки працює екобус.

Поряд небезпечні відходи приймав екобус
Виставку арт-об'єквіт зі сміття підготували у Департаменті освіти і науки

Серед відновлювальних джерел енергії, в Хмельницькому планують встановити сонячні панелі на дахах комунальних будівель, а саме шкіл, лікарень.

«Минулого року ми презентували сонячні панелі, встановлені на даху Хмельницького національного університету. Вони забезпечують енергією частину адміністративних приміщень ХНУ. У «Теплокомуненерго» на одній з котелень стоять сонячні колектори, які частково підігрівають воду, - повідомив Олександр Симчишин. - Завдяки таким змінам теплопостачальники не купують електроенергію в енергопостачальних підприємств, а самі її виробляють через когенераційні установки, сонячні колектори. У цьому напрямку ми працюємо над тим, аби максимально ефективно використати дахи комунальних будівель для встановлення сонячних панелей».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую