ye-logo.v1.2

Хмельничанин виготовляє дерев’яні ікони надвисокої складності

Суспільство 6294
Над однією іконою Анатолій може працювати понад два роки
Над однією іконою Анатолій може працювати понад два роки. Фото: автора

Анатолій Козак відкрив талант різьбяра після важкої хвороби.

Виявляється, дерева вміють розмовляти. Так вважає хмельничанин Анатолій Козак. Він – майстер-різьбяр. Завдяки свому таланту чоловік творить неповторні ікони, свічники, підставки, скриньки та інші дерев’яні вироби.

Його роботи непрості. Над однією іконою Анатолій може працювати понад два роки. Все через те, що вона створена з понад 50 частин різних порід дерев.

Майстер не має спеціальної освіти, яка б допомагала йому уміло обробляти деревину. Анатолій каже, що це йому дано згори…

Анатолій Козак народився в місті Чебаркуль Челябінської області (Росія). У 17-річному віці він разом з родиною переїхав до України на батьківщину батьків у Хмельницький.

Закінчив середнє професійне технічне училище №11 за спеціальністю токар-фрезерувальник, оператор числового програмного керування. Службу в армії проходив в Прибалтійському військовому окрузі у Петродворці (зараз музей-заповідник Петергоф).

Роботи хмельницького різьбяра створені з понад 50 частин різних порід дерев.
Анатолій Козак відкрив свій талан різьбяра після перенесення важкої хвороби.
Всі вироби майстра мають природний колір, без тонування.
Роботи хмельничанина побували на виставках в багатьох музеях України.

«Саме там я вперше побачив роботи з дерева надвисокої складності. Вони мене вразили до самісінького серця. Тоді знайомий, який зі мною прогулювався, сказав, що людина, яка працює з деревом, – завжди буде багатою. Я ці слова запам’ятав, однак їх сенс зрозумів значно пізніше», – пригадує Анатолій Анатолійович.

Після служби чоловік повернувся до Хмельницького та ще чотири роки прослужив за контрактом у ракетній дивізії. Потім Анатолій працював науковим співробітником в краєзнавчому музеї, а також на заводах та будівництвах.

«Тоді я був ще далеко до художнього різьблення по дереву, але постійно у душі мав спогади про неймовірні вироби, які колись побачив», - пригадує майстер.

Інструменти для різьблення чоловік виготовив власноруч.

Переломний момент в житті Анатолія Козака настав у 2011 році. Тоді у нього стався інсульт і його частково паралізувало.

«Довготривалі лікування не давали результатів. Я місяцями лежав у лікарні, але стан мого здоров’я не покращувався. Тоді у моїй свідомості щось змінилося і я вирішив, що обов’язково стану на ноги», - розповідає Анатолій Анатолійович.

Повернувшись з лікарні, чоловік почав виготовляти інструменти для різьби по дереву. Каже, що зробив їх більше пів сотні, і тоді взявся до різьблення.

Анатолій Козак займається різьбленням по дереву близько дев’яти років.

«Я не малював ескізів, бо руки мої не слухалися. Я одразу брався до різьблення, і мені це чомусь вдавалося. Було важко, але з кожним днем я відточував свою майстерність, і здоров’я почало повертатися до мене», - зізнається Анатолій.

З того часу пройшло дев’ять років. Зараз у доробку Анатолія безліч авторських робіт, які зачаровують тих, хто їх бачить. Найбільше захоплення викликають ікони «Богоматір Почаївська», «Народження Ісуса Христа» та «Радість всіх радостей». Кожна з них створена з понад 20 частин. Автор комбінує у своїх роботах різні породи деревини: вільху, горіх, сливу, вишню, черешню, грушу, клен, липу. Всі вироби мають природний колір, без тонування.

«До вибору матеріалу для своїх робіт ставлюся прискіпливо. Я не купую готове дерево, за ним їду у Новоушицький район, на батьківщину своєї родини. Особисто відбираю дерева, розглядаю малюнок їхніх стовбурів і лише тоді обираю найкращі частини. Вони мають між собою «розмовляти» і у готовому виробі доповнювати один одного. У моїх роботах є деревина, якій понад 30 років. Я люблю такі дерева, адже вони вже досягають тієї структури та кольору, які ідеально підходять для моїх робіт», - каже різьбяр.

Усі грамоти та подяки, які йому вручають на виставках, Анатолій зберігає у папці.
Нещодавно хмельничанин став членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

Роботи хмельничанина побували на виставках в багатьох музеях України. А деякі ікони є в колекціях любителів мистецтва і за кордоном. Нещодавно експозицію Анатолія Козака презентували у Хмельницькому обласному художньому музеї. 

«Я вважаю свої роботи не просто іконами, а своєрідними оберегами. Чому я так думаю? Бо усі люди, які бачать мої роботи вживу, говорять, що вони випромінюють енергію», - розповідає чоловік.

Читайте також: З емоціями та характером: хмельницька майстриня розповіла, як створює авторських ляльок

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую