ye-logo.v1.2

Як почати сортувати сміття вдома: шість простих кроків

Суспільство 5025
Щоб почати сортувати сміття не потрібно фінансових витрат, єдина умова - бажання
Щоб почати сортувати сміття не потрібно фінансових витрат, єдина умова - бажання. Фото: офісу «Розумне довкілля. Хмельницький»

Значній частині сміття можна дати «друге життя».

Уже декілька років у Хмельницькому впроваджується комплекс дій, спрямованих на розв'язання проблеми переповненого полігону твердих побутових відходів. Проблему частково вирішить  будівництво сміттєпереробного заводу, який незабаром розпочнуть зводити. Однак містянам також потрібно зробити крок на зустріч - сортувати відходити.

«Є сміття, яке можна не викидати контейнери, а віддавати на переробку. Таким чином ми зменшимо негативний вплив на навколишнє середовище. Через неправильне поводження із відходами ми у Хмельницькому чуємо неприємний запах, на полігоні виникають пожежі, відбувається забруднення підземних вод. І все через те, що десятки років туди скидають сміття», - розповідає фахівець офісу «Розумне довкілля. Хмельницький» зі зв'язків з громадськістю та пресою Світлана Каритун.

За її словами, хмельничани щороку продукують все більшу кількість сміття. Наприклад, разом за останні два роки містяни  викинули на 10 тисяч тонн відходів більше, ніж 2017 році. Частину з нього можна переробити й повторно отримати нові речі чи сировину.  

Сміттєзвалище переповнене. Фото: з архіву
Полігон потрібно закривати на рекультивацію. Фото: з архіву

«Найгірше, що ми робимо для довкілля, – не сортуємо сміття. Наше завдання поступово іти до того, аби зменшити кість відходів у нашому житті й перетворити їх на корисний ресурс», - запевняє експертка.

Світлана наводить шість простих кроків, які може почати реалізовувати кожен хмельничанин уже сьогодні, зважаючи на той ресурс, який є в місті. Для цього не потрібно витрачати грошей, а лише мати  бажання змінити Хмельницький на краще.

Крок 1. Організувати ємність та місце, де будуть відсортовуватись відходи.

Не обов’язково купувати спеціальні контейнери для сортування різних видів відходів. Це можуть бути картонні коробки або інша об'ємна тара для тимчасового складування. Якщо генеруєте велику кількість відходів, то усе те, що іде на переробку, тимчасово складаємо в одну ємність.

Крок 2. Сортуємо те, що можна вкинути у контейнери біля дому.

У Хмельницькому на багатьох сміттєвих майданчиках наявні баки для сортування пластику і скла.

У контейнери для пластику викидаємо пляшки із маркуванням РЕТ 1. Не можна викидати туди пакети, одноразовий посуд, пластикову тару від тортів. Перед тим як викинути пляшки у контейнер,  її треба сполоскати й висушити, відірвати етикетку (викинути до загального сміття), стиснути та закрити кришкою.

У контейнер зі склом викидаємо скляні пляшки, банки. Не викидаємо туди дзеркальне скло, автоскло, кришталь, скло від смартфонів чи планшетів.

У хмельницьких школах вчать дітей сортувати сміття. Фото: офісу «Розумне довкілля. Хмельницький»

Крок 3. Небезпечні відходи приносимо до екобуса.

У Хмельницькому  з 2018 року по мікрорайонах курсує спецавтомобіль, куди можна  принести батарейки, люмінесцентні лампи, акумулятори, термометри та ртутовмісні матеріали, фарби, клеї та розчинники з тарою,  відпрацьовані фільтри, електричне та електронне обладнання, мийні засоби та побутову хімію, зіпсовані медикаменти. Усе потрапляє на утилізацію або ж складування (батарейки).

Крок 4. Вчимося виробляти звичку перевіряти маркування.

Робимо це тому, що не все підлягає переробці. Можливо, дані на упакуванні змінять рішення щодо покупки продукту чи засобу.

Екологічне маркування. Фото: delo.ua
Маркування пластику 1. Фото: update.com.ua
Маркування пластику 2. Фото: update.com.ua

Крок 5. Поступово починаємо сортувати інші відходи.

Їх привозимо до Центру управління відходами, де сортують 13 різних фракцій.  Розташований він на проспекті Миру, 7 (біля сміттєзвалища). Там обладнали спецмайданчик із контейнерами. Розклад робот: з 8.00 до 19.00 щодня, крім понеділка. Уточнити окремі моменти  можна за номером телефону: +38 067 37 81 271.

Перелік позицій, як приймають у Центрі управління відходами: 

Тетрапак – це складна багатошарова упаковка (паперові стаканчики, паперові відерця від морозива, попкорну, упаковка-циліндр від чіпсів). 75% тетрапаку складається з картону, поліетилену і фольги. В Україні є завод, який може переробити тетрапак і розділити його на кожен із складників. Таку тару потрібно сполоскати, висушити, сплюснути й закрити кришкою.  

Центр управління відходами знаходиться біля діючого сміттєзвалища.Фото: з архіву

Також можемо сортувати папір, але тут потрібно бути уважними, адже ми не здаємо на переробку  шпалери, чеки, туалетний папір, мішки з будматеріалів, паперові стаканчики, рушнички, папір забруднений їжею, жиром чи рідиною.

Поліетилен – пакети, маєчки, поліетиленова плівка, стретч-плівка, пупирка. Не можна змішувати їх із пакетами з круп, цукерків, печива чи чипсів. Ці матеріали ідуть на спалювання.

Метал – консервні банки, бляшанки від напоїв, кришки для консервування, інший чорний та кольоровий метал.

Також Центр приймає будівельні й зелені відходи, меблі, техніку, чистий та цілий одяг.

Крок 6. Привчаємо рідних друзів та колег до розумного поводження з відходами.

Нагадаємо, нещодавно Хмельницький підписав угоду на отримання кредиту для будівництва сміттєпереробного комплексу.

Читайте також:  Історія одного собаки або Як пес із сміттєзвалища навчає хмельничан екосвідомості

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую