ye-logo.v1.2

Коли насправді настане рік Бика?

Суспільство 5952
У 2021-у рік Бика насправді розпочнеться в лютому
У 2021-у рік Бика насправді розпочнеться в лютому. Фото: ілюстративне istockphoto.com / Klavdiya Volkova

Про історію святкування Нового року та різницю між григоріанським і китайським календарями

Останнім часом багато українців позначають роки китайськими астрологічними символами. Наприклад, 2021-й має стати роком Білого Металевого Бика. Однак не варто квапитися, адже новий рік за китайським календарем настає не 1 січня, а дещо пізніше...

Коли світ почав відзначати Новий рік 1 січня?

Якщо зануритися в історію, то у дохристиянські часи початок нового року здебільшого припадав на кінець березня. Це було пов’язано з відродженням природи та початком польових робіт. Так було й у Римській імперії.

Першу спробу відійти від подібної традиції історики пов’язують з імператором Нумою Помпілеєм, який у 153 році до нашої ери провів календарну реформу та збільшив кількість місяців. Як наслідок початок нового року припав саме на 1 січня. Латинська назва цього місяця була пов’язана з богом Янусом, якого зокрема вважали богом починання та закінчення справ.

Після запровадження у 46-му році нашої ери нового календаря римським імператором Юлієм Цезарем, який згодом отримав назву юліанський, 1 січня стало першим днем року. Але все змінилося з початком правління Костянтина I у 312 році, який фактично запровадив християнство у Римській імперії. Правитель розпорядився відзначати початок року у вересні. У середньовічній Європі початок року пов’язували з Різдвом Христовим.

Лише впродовж ХVI-XVII століть більшість європейських країн перейшло на 1 січня. А на території сучасної України цей день як початок року, хоч і за юліанським календарем, визначив у 1699-му імператор Петро І.

Однак у християнському світі тривалий час Новий рік не був визначним святом. Як зазначає в інтерв’ю для видання «Радіо Свобода» старший науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології Олена Чабанюк, сучасні традиції святкування Нового року набули популярності лише у другій половині ХІХ століття. Цей час ознаменувався початком масового виробництва та стартом поширення масової культури. Зокрема, виникла індустрія іграшок. До того найголовнішим зимовим святом було Різдво.

Олена Чабанюк також розповіла, що в Україні нинішній формат святкування Нового року є виключно радянським. Після Жовтневого перевороту 1917 року були запроваджені нові ритуали та символіка. Це було зроблено для боротьби зі святкуванням Різдва та загалом християнськими традиціями.

Коли насправді починається рік Білого Металевого Бика?

Нині світ живе за григоріанським календарем, згідно з яким початок року припадає на 1 січня. Однак він відрізняється від традиційних календарів деяких країн. Наприклад, за китайським календарем рік починається не в один і той самий день. Це пов’язано з тим, що у ньому водночас враховують цикли руху Сонця та Місяця, тому початок року може припадати у період між 20 січня та 20 лютого. У 2021-му ця дата буде 12 лютого. Для порівняння, нинішній рік Щура починався 25 січня.

Традиційна китайська астрологія для визначення символу року використовує три характеристики: тварину, стихію та колір. Бик у східному зодіаку посідає друге місце. Його головними якостями є рішучість, традиційність і працьовитість. Стихія металу їх підсилює та додає твердості, а білий колір – упевненості у собі.

За якими календарями ще святкують Новий рік?

У деяких країнах світу зберігаються й інші традиційні календарі. Наприклад, у В’єтнамі діє місячно-сонячний календар Тет. Згідно з ним початок року у 2021-му, як і у китайському, припаде на 12 лютого. Те ж стосується корейського календаря. У різних штатах Індії є зовсім різні традиційні календарі. Наприклад, за індуїстським календарем або ж Угаді новий рік почнеться 13 квітня, за Дівалі – 4 листопада.

Єврейське свято Рош ха-Шана, яке знаменує початок року, цьогоріч відзначали 19 вересня, а у 2021-му святкуватимуть 7 вересня. А за ісламським календарем, яким послуговуються деякі країни, у 2020-му початок року припадав на 20-21 серпня, а у 2021-му його відзначатимуть 9-10 серпня. До речі, у Саудівській Аравії святкування Нового року 1 січня суворо заборонено.

Натомість за слов’янським календарем початок року має припасти на весняне рівнодення, тобто з 20 на 21 березня. 2021-й стане роком кричущого Півня, який символізує добробут і сонце. За гороскопом древніх аріїв — авестійським — 2021 рік настане 21 березня, і він буде роком Коня.

Читайте також: Дві дати Різдва: чому так і як може бути далі

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую