ye-logo.v1.2

Як працюватиме майбутній сміттєпереробний завод у Хмельницькому

Суспільство 5260
Хмельницький полігон закриють на рекультивацію
Хмельницький полігон закриють на рекультивацію. Фото: з архіву

Комплекс ще не почали будувати.

У Хмельницькому уже декілька років гарцюють над реалізацією проєкту, який спрямований на розв'язання проблеми сміття у громаді. У комплекс цих заходів входить будівництво сміттєпереробного заводу, який має з'явитись уже  за декілька років.

Як розповів  менеджер проєкту офісу  «Розумне довкілля. Хмельницький» Іван Підопригора, на території України за часи її незалежності не збудували жодного сміттєпереробного комплексу. Діє лише один сміттєспалювальний завод «Енергія», споруджений ще 30 років тому у місті Києві.

«У Хмельницькому буде завод, який передбачає механічну та біологічну переробку твердих побутових відходів. Ми не будуємо завод для сміттєспалювання. Хоча в скандинавів це розповсюджена практика. Наприклад у Швеції діє понад 60 комплексів, які спалюють відходи. Такі системи дорого коштують, в основному через фільтри. Для нашої громади це уже дорого, якби ми не хотіли, збудувати такий завод, зробити це не зможемо»,- каже менеджер.

Сміття потраплятиме у барабани з отворами. Фото: надане офісом "Розумне довкілля. Хмельницький"

За його словами, на хмельницькому заводі сміття потраплятиме у спеціальні барабани з отворами, де сміття буде розрізатись і поступати на лінії. Працюватиме автоматичне і ручне сортування.

«Буде кабіна, де люди зможуть якісь предмети витягувати руками. Функціонуватимуть і автоматичні модулі, які за допомогою швидкісних камер вловлюватимуть певні відходи і потоками повітря їх здуватимуть. Наприклад, метал сортується на таких заводах за допомогою магніту, який притягує, а кольоровий метал струмом відбиває», - зазначає Іван Підопригора.

Сортувальна лінія. Фото: надане офісом "Розумне довкілля. Хмельницький"

Згідно із дослідженнями, наш полігон складається на 45% із органічних відходів, саме тому на заводі панують здійснювати й біологічну обробку. Таке сміття компостуватимуть.

«Відбуватиметься воно у  бетонних тунелях з дахом, який відкривається. Фракція на декілька тижнів залишатиметься у ємності, компостуватиметься, а потім цим усім пересипатимуть нове сміття, щоб не використовувати, наприклад, землю. Воно само себе окупає. Контроль усіх процесів відбуватиметься на сучасному обладнанні, де оператор бачить роботу всіх машин», - розповідає експерт.

Місце для компостування відходів
Варіант компостування. Фото: надане офісом "Розумне довкілля. Хмельницький"

У Хмельницькому не перероблятимуть усі 100% відходів. Майбутній завод забиратиме 60% сміття. Органіка буде втрачати воду і зменшуватись в об’ємах, а вторсировину (метал, скло, пластик) будуть відсортовувати. Також планують робити РДФ – паливо з відходів. Його, згідно із домовленостями, спалюватимуть на одному із заводів у Кам'янця-Подільського.

Контролюватимуть процес на цифровому устаткуванні. Фото: надане офісом "Розумне довкілля. Хмельницький"

Будівельні роботи ще не розпочались. Наразі відбувається тендер для вибору компанії-консультанта, яка супроводжуватиме проєкт наступні чотири роки. Закінчиться він уже в   наступному місяці й навесні запустять паралельно два тендери – на рекультивацію і розбудову діючого полігону, а також проєктування  і будівництво сміттєпереробного комплексу.

Нагадаємо, що варітсть проєкту - 36 мільйонів євро. 28,5 мільйонів євро місто отримало в кредит від ЄБРР, 5 мільйонів євро склав виграний грант від Інвестиційної платформи сусідства ЄС (EU Neighbourhood Investment Platform) та ще 3 мільйони євро складатиме внесок міста. 

Читайте також: Глиняний кар’єр із відходами: історія та сучасність хмельницького сміттєзвалища

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую