ye-logo.v1.2

Глиняний кар’єр із відходами: історія та сучасність хмельницького сміттєзвалища

Суспільство 6546

Полігону більше 60 років.

У межах міста Хмельницького, на проспекті Миру, 7, знаходиться міський полігон твердих побутових відходив. Гора,  висотою у декілька десятків метрів і неприємним запахом не лише влітку, з кожним роком все більше жахає масштабністю. Хмельницький розбудовується, мешканців стає все більше, а, отже, і сміття.

Що робити з існуючим сміттєзвалищем знають в офісі «Розумне довкілля. Хмельницький». Робота організації безпосередньо спрямована на розв'язання проблеми сміття у Хмельницькому. Про те, що є наразі, і те, що має бути із полігоном, розповідає Іван Підопригора, менеджер проєкту офісу «Розумне довкілля. Хмельницький».

Трохи історії

Полігон був створений у 1956 році на глиняному кар’єрі. Наразі його висота близько 30 метрів від землі, тієї що ми бачимо.

«Коли взялися розв'язувати проблему сміття у місті, ми точно не знали, чи то справді глиняний кар’єр. Минулого року пробурили декілька свердловин і справді, знайшли глину, її шар мінімуму 10 метрів. Відібрали її зразки і відправили на дослідження, в результаті яких з'ясували, що пропускна здатність цієї глини досить низька. Тобто, весь фільтрат, який виділяється з полігону, не потрапляє в ґрунт, а збирається у фільтратних ставках поблизу полігону», - каже  Іван Підопригора.

Автомоблі привозять сміття на полігон
Сміття літає поряд із полігоном
Дерево переробляють для опалення комунальних приміщень
Сміття нашаровувалось десятиліттями

 

Додає, не відомо чи звалище було санкціоноване чи стихійне, і чому власне саме це місце вибрали дня нього. Не знають і того,  як змінювались відходи із роками, зокрема їх вид та кількість.

«Морфологію сміття ми провели у 2017 році. Тоді й з'ясували, що не менше 45% відходів - це органіка. Люди найбільше викидають кухонні відходи. Згідно із обрахунками, упродовж останніх років  бачимо динаміку - кількість відходів зростає. Для порівняння, у 2020 році на сміттєзвалище потрапило 106 тисяч тонн сміття, а 2019 року - 98 тисячах тонн», - зазначає Іван.

  Що є наразі

Іван Підопригора каже, що зараз зверху полігон доволі стабільний. На ньому є ділянки, які вже не використовуються. Ті відходи, що вивозять сьогодні, складають на інші території і пересипаються ґрунтом. Полігон огороджений і пересуватись територією стороннім заборонено.

«Маємо двох підприємців, які в місті збирають ПЕТ та скло. Відсортоване ними не потрапляє на полігон, а продається для переробки на вторсировину. Декілька років біля сміттєзвалища працює газова установка, яка спалює звалищний газ і виробляє електроенергію. Цим займається також приватна компанія, яка свого часу виграла тендер і 13% від обороту вона приносить місту. Ці кошти використовує КП «Спецкомнутранс» для облаштування полігону. Додам, завдяки установці  пожеж стало менше, оскільки метан викачується і немає чому горіти», - розповідає менеджер проєкту.

Хмельницьке сміттєзвалище - вигляд з висоти. Фото: Артема Баландіна

Також на території функціонують ваги для автомобілів, які привозять сміття. Встановили їх у 2017 році. До цього ніхто не знав скільки відходів продукує місто, а вираховували об'єм за формулою, результат якої був не надто точним.

«Нещодавно створили Центр управління відходами. Туди жителі громади можуть здати до 13 фракцій відходів. Всі вони не потрапляють на полігон. Приймаємо великогабаритне сміття, техніку, одяг та інше – безкоштовно», - каже експерт.

Полігону 65 років
Діюче сміттєзвалище закриють на рекультивацію

Що буде

Розв'язання проблеми із твердими побутовими відходами можливе і частково деякі механізми уже запустили. Зокрема вдалося залучити чималу кількість коштів на спорудження майбутнього сміттєпереробного заводу. У жовтні минулого року Хмельницький підписав угоду на отримання кредиту для будівництва комплексу. Загальна вартість проєкту складає 36,5 мільйонів євро. Більшість із них, а це 28,5 мільйонів євро – ЄБРР надає місто у кредит на 13 років, під 5,75% річних, з пільгою у 3 роки. Ще п’ять мільйонів євро Хмельницький отримає грантових коштів, тобто тих, які не доведеться повертати, від Інвестиційної платформи сусідства Європейського Союзу. Саме за ці гроші збираються покривати відсотки по кредиту. Співфінансування міста складає 3 мільйони євро.

«Загалом наш проєкт має три складових. Перший - рекультивація діючого полігону. Зараз його схили доволі круті, тому його потрібно терасувати, зменшити нахил цих стін і накрити спеціальною мембраною. Звалище засиплють щебенем, ґрунтом і засіять травою. Колись ця купа сміття перетвориться на зелений пагорб, де не буде тварин, які розносять відходи, і неприємного запаху», - ділиться планами Іван Підопригора.

Територія поряд із полігоном, де буде створено нове звалище. Фото: Артема Баландіна
На локації, зображеній на фото, побудують завод. Фото: Артема Баландіна

Друга складова - це розширення наявного сміттєзвалища і продовження його в північному напрямку. Тобто, фактично буде створено нове звалище поряд, але вже згідно зі стандартами та нормами Європейського союзу. На ділянці, яку уже придбало місто, розташують спеціальні мембрани, тому відходи, які будуть складуватись, не проникатимуть в ґрунт, а перероблятимуться на спеціальній станції очищення фільтрату. Надалі цю рідину скидатимуть у міські водоочисні  споруди.

Завершальний, третій етап - будівництво сміттєпереробного комплексу. Територіально він буде розташований за 2 кілометри від полігону. З'явитись завод має за три роки.

Читайте також:  Як почати сортувати сміття вдома: шість простих кроків

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую