ye-logo.v1.2

Таємниця, якій пів тисячі років: на Хмельниччині знайшли нащадків… з роду Роксолани?

Суспільство 17146
Знімальній групі розповіли про жінку з давнього роду знахарів, яка підтвердила, що мама Роксолани була з Чемерівців
Знімальній групі розповіли про жінку з давнього роду знахарів, яка підтвердила, що мама Роксолани була з Чемерівців. Фото: скрін з відео

Чимало дослідників схиляються до версії, що Роксолана була родом з Чемерівців.

На телеканалі «1+1» вийшла прем’єра документальної історичної стрічки «Таємниці великих українців» з циклу проєкту «Україна. Повернення своєї історії», створеної за підтримки Міністерства інформаційної політики України. У новому документально-історичному розслідуванні команда проєкту розкриває по-новому життя відомих українців і намагається знайти відповіді на таємниці, пов’язані з ними. Де похований Богдан Хмельницький? Як Анна, донька Ярослава Мудрого, змінила Францію? Як українці Роксолані вдалося стати наймогутнішою султаною Османської імперії?..

Аби знайти відповіді на ці питання знімальна група вирушила на пошуки головної таємниці Роксолани: як проста наложниця з України завоювала серце одного з найвпливовіших чоловіків світу того часу, а з ним і його держави? Саме при Роксолані гарем було скасовано, правила зруйновано... Світ, де керували чоловіки, підкорився жінці. То що ж стояло за впливом Роксолани? Яким був головний секрет її стосунків з султаном Сулейманом?

Розмотуючи клубок таємниць, пов’язаних з Роксоланою, нитка привела знімальну групу на Хмельниччину. Саме в нас шукали відповідь: чи справді Роксолана могла походити з чаклунського роду та володіти секретними знаннями, які їй приписували в Османській імперії…

Хоч більшість джерел подають інформацію про те, що Роксолана, відома в дитинстві як Настя Лісовська, родом з Рогатина, все ж чимало дослідників схиляються до версії, що її батьківщиною були Чемерівці на Хмельниччині.

Так, польський поет Маурицій Гославський із містечка Фрампіль (тепер село Косогірка Ярмолинецького району), свого часу в поемі «Поділля» (1826 рік) писав про Роксолану. Зокрема те, що за давніми народними переказами вона є донькою пароха Лісовського з Чемеровець.

Про те, що дочка священика Анастасія Лісовська, відома в історії під іменем Роксолана «з Чемеровець родом», йдеться і в історичній повісті Михайла Орловського «Роксолана, або Анастасія Лісовська», надрукованій у «Подольских епархиальных ведомостях» від 1882 року. Існує версія, що обидва варіанти можливі: народитися майбутня Роксолана могла в Чемерівцях, а вирости - в Рогатині, куди переїхав батько.

Хоч більшість джерел подають інформацію про те, що Роксолана, відома в дитинстві як Настя Лісовська, родом з Рогатина, все ж чимало дослідників схиляються до версії, що її батьківщиною були Чемерівці на Хмельниччині. Фото: Матео Паґані, «Султана Роксолана», 1550 рік. Джерело: British Museum / Wikipedia

Саме в Рогатині один з істориків розповів знімальній групі, що йому доводилося чути про те, що мама Насті Лісовської-Роксолани походила з Чемерівців.

Тож шукаючи інформацію про цю жінку, команда проєкту і вирушила на Хмельниччину. У нас вони намагалися знайти сліди, які б пов’язували рід Роксолани з магічними знаннями, котрі та могла застосувати, щоб зачарувати султана. Натомість, знайшли... нащадків її роду.

Подільські Товтри, звідки була родом мама Роксолани, наділені особливою природною магією, багаті на трави, цілющі, навіть рідкісні. Тут особлива енергетика, чимало печер, в яких колись оселялися відлюдники, що практикували цілительство. Саме тут, у Товтрах, знімальній групі розповіли про жінку з давнього роду знахарів, яка добре знається на травах та до якої звідусіль їдуть за цілющими мазями та чаями.

В далекому Стамбулі Роксолану називали чаклункою. Фото: Портрет Роксолани, приблизно 1600 рік. Джерело: royalcollection.org.uk

Ніні Петрівні уже далеко за 90, а вона досі допомагає людям долати недуги, черпаючи енергію з землі та трав. Звідки у неї ці знання?

«Мама моя це робила, так воно мені й передалося», - каже жінка. І додає, що раніше таких як вона через ці знання переслідували. Але в їхній родині давні секрети змогли пронести крізь століття.

Саме Ніна Петрівна і підтвердила знімальній групі, що мама Роксолани була з Чемерівців. Ба більше: по татовій лінії Роксолана їй доводиться… родичкою.

«Мій батько про це розказував. Казав, що в нашому роду була цариця», - пригадує Ніна Петрівна.

Її батько був учителем історії, він збирав інформацію про свій край і натрапив на якісь надзвичайні факти. Жінка не знає, про що саме дізнався батько. Але з того часу він занурився у пошуки інформації про свій рід та навіть зібрав цілий архів даних.

Та знімальну групу цікавило питання: якщо рід володів знахарством, то чи могла мати такі знання і Роксолана, щоб застосовувати їх та зачарувати султана?


«Роксолана знала таїнство природи. Була досить мудра. Зналася на травах. Але це не магія», - каже Ніна Петрівна. Скрін з відео

«Вона знала таїнство природи. Була досить мудра. Зналася на травах. Але це не магія. Секрету там великого не було. Вона вміла за собою доглядати, знала, як себе повести, мала гарні знання. Розум та врода – головні секрети Роксолани. А трави – то допоміжне», - каже жінка.

Тоді ж, пів тисячоліття тому, в Україні кожна дівчина чи жінка зналася на травах, а в далекому Стамбулі це могли вважати за магію, що й закріпило за Роксоланою ім’я чаклунки.

Погоджуються з цим і історики: навіть якщо Роксолана й могла володіти якимось знаннями щодо властивостей трав, це все ж не дало б їй змоги отримати таку могутню владу в гаремі та над почуттями султана. Але вона себе вміла вести так, що кожна її дія наділялася магічністю. Що й породило чимало легенд довкола імені Роксолани.

І додають, що її секрет – це поєднання краси, розуму й характеру. Та все ж найважливішим у її історії з Сулейманом таки було кохання.

Читайте також: Пішки до Очакова: чому троє подолянок вирішили здолати Кучманський шлях

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую