ye-logo.v1.2

Чому гинуть бджоли

Суспільство 2435
Невдовзі парламент має розглянути нові законопроєкти, присвячені розвитку бджільництва й захисту бджіл
Невдовзі парламент має розглянути нові законопроєкти, присвячені розвитку бджільництва й захисту бджіл. Фото: ілюстративне pixabay.com

Впродовж цього року від отруєння бджіл вже постраждало одинадцять пасік.

Нині скорочення популяції бджіл фіксують майже у всьому світі. На це впливає кілька чинників. Проте однією з головних причин загибелі бджіл залишається неправильне використання пестицидів. За інформацією Мінекономіки, торік в Україні через отруєння хімікатами постраждало 310 пасік.

Начальник відділу організації протиепізоотичної роботи Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Ігор Гузар розповів, що подібні випадки трапляються щороку. Наприклад, на території нинішніх Хмельницького та Шепетівського районів впродовж 2021-го від отруєння бджіл вже постраждало одинадцять пасік внаслідок того, що деякі аграрії не дотримуються чинних норм використання пестицидів.

«Будь-які роботи з пестицидами можна проводити лише вранці до 10-ї години та ввечері впродовж 18-22 годин. Однак дехто ігнорує цю вимогу й розпилює хімікати посеред дня, або коли швидкість вітру перевищує чотири метри на секунду. Також аграрії зобов’язані як мінімум за дві доби до застосування хімікатів повідомити про це пасічникам і місцевому населенню. Однак деякі підприємства ігнорують навіть цю вимогу», — зазначив Ігор Гузар.

За його словами, зіткнувшись з такою проблемою, пасічник найперше повинен звернутися до голови територіальної громади. Той зобов’язаний якнайшвидше скликати місцеву комісію з розслідування отруєння бджіл. Й лише тоді працівники Держпродспоживслужби зможуть відібрати зразки для підтвердження факту загибелі бджіл через використання отрутохімікатів.

«Постраждалому пасічнику ми надаємо результати дослідження. На його основі він може вимагати компенсацію від аграрія. Якщо обидві сторони конфлікту не дійдуть згоди й винуватець отруєння бджіл добровільно не відшкодує завдані збитки, пасічник змушений буде звертатися до суду», — пояснив Ігор Гузар.

Відповідальність за отруєння бджіл

У Кримінальному кодексі України є стаття 247 (Порушення законодавства про захист рослин). Вона передбачає відповідальність за недотримання вимог боротьби зі шкідниками та хворобами рослин, що спричинило важкі наслідки. За це несумлінному аграрію може загрожувати до 1 тисячі 700 гривень штрафу або від 120 до 200 годин громадських робіт, або до двох років обмеженням волі. Однак нині важко оцінити ефективність використання цієї законодавчої норми. Станом на 17 червня у Єдиному державному реєстрі судових рішень по Україні немає жодного вироку за цією статтею.

Раніше в Україні планувалося посилити відповідальність за отруєння бджіл. Навіть запровадити для винуватців до двох років позбавлення волі. Подібні законопроєкти реєструвалися у Верховній Раді в 2017-му та 2020-му роках, але невдовзі знімалися з розгляду.

Натомість у країнах Європейського Союзу підхід до цього питання значно суворіший. Наприклад, кілька місяців тому польське інтернет-видання «Swidnica24.pl» повідомляло, що місцевому фермеру за масове отруєння бджіл загрожує до восьми років позбавлення волі. Щоправда, йдеться про загибель 7,5 мільйона бджіл.

Чи запровадять в Україні таку відповідальність — поки невідомо. Однак народні депутати невдовзі мають розглянути законопроєкти, які повинні замінити нинішній закон «Про бджільництво». Їх автори пропонують привести українське законодавство до європейських стандартів і зробити суворішими правила використання пестицидів. Наприклад, дозволити їх розпилення лише до сходу й після заходу сонця. Але детальніше про це можна буде говорити лише тоді, коли будуть запроваджені такі зміни до чинного законодавства.

Читайте також: Штрафи та електронний квиток: нові правила проїзду в хмельницьких тролейбусах

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую