ye-logo.v1.2

У крижаній пастці: як доводиться рятувати зимових рибалок

Суспільство 2191
Найчастіше, кажуть надзвичайники, з крижаної води вони рятують любителів риболовлі
Найчастіше, кажуть надзвичайники, з крижаної води вони рятують любителів риболовлі. Фото: автора

Рятувальники нагадали правила поведінки на льоду.

Тисячі голок одночасно пронизують шкіру. Груди стискаються і перехоплює подих. Здається, що серце от-от не витримає. Сили швидко покидають тіло, а важкий зимовий одяг тягне на дно. Щоб врятуватися, є лічені хвилини, але паніка не дає ясно мислити… Схожі емоції відчувають люди, які опинилися у крижаній пастці, ми ж розповімо як їх врятувати.

Прогулянки кригою полюбляють багато людей. Це прекрасний спосіб помилуватися зимовим озером, покататися, зробити фото на згадку, чи порибалити. Але іноді безневинні розваги можуть закінчитися трагедією. Тонкий лід, необережна поведінка – і ви у воді. Маючи достатньо фізичної сили, можливо вибратися самотужки, але у багатьох випадках без сторонньої допомоги не обійтися.

Як зазначають рятувальники, найбільше люди провалюються на кризі навесні – лід починає топитися і стає крихким. Нехтуючи правилами безпеки, затяті рибалки часто навіть тоді продовжують вподобане заняття. Тож саме вони зазвичай стають тими, кого треба рятувати з крижаної води.

Про один з таких випадків розповідає 33-річний Сергій Майборода. Вже десять років він працює пожежним-рятувальником у першій Державній пожежно-рятувальній частині в Хмельницькому. Минулої весни з крижаного полону йому разом з напарником довелося витягати одразу двох чоловіків.

Сергій Майборода працює пожежним-рятувальником у Хмельницькому.

На календарі було 28 березня, але любителів зимової риболовлі це не стримало. Незважаючи на крихкий лід, того дня двоє хмельничан вийшли на середину водосховища Південного Бугу. Насолодитися улюбленою справою рибалкам не вдалося – обоє провалилися під кригу. На щастя, їх вчасно побачили. На порятунок поспішив рятівник, який чергував на березі. Тим часом екіпаж надзвичайників вирушив в дорогу.

«Нам надійшов виклик, що люди у воді. Ми не знали, де саме вони знаходяться і заїхали з боку міського пляжу. Вони виявилися далеко від берега, біля Острова кохання. Ми взяли надувний човен і попрямували до них. Лід був дуже тонкий і двоє людей поруч стояти не могли, - згадує Сергій. - Одного з чоловіків витяг черговий рятувальник, і той вже переодягався на острові. Ми ж затягли в човен іншого. Поки чекали першого, другий почав ходити, збирати свої речі та провалився знову. Ми йому мотузку кинули і вчергове витягли його».

Історія закінчилася щасливо. Рибалок доправили на берег. Загрози їх життю не було завдяки тому, що на місці були професійні рятівники з необхідним спорядженням. На березі надзвичайники передали їх бригаді медиків і правоохоронців. Щоправда, врятовані на контакт зі спеціалістами так і не пішли.

Як безпечно ходити по льоду

Тим, хто зважується вийти на лід, слід запам’ятати кілька загальних правил.
«Якщо лід білий, значить він товстий і старий – по ньому можна ходити. Якщо лід чорний - це означає, що він тонкий і небезпечний. Виходити на кригу можна лище за стійкої морозної погоди, уникаючи підозрілих місць», - зауважує Сергій Майборода.

Пам’ятайте, лід може бути тоншим неподалік стоку води, біля кущів чи очерету, на місцях вмерзлих у кригу предметів. Також зазвичай тонкий лід на ділянках, де струмки впадають в річку, б'ють ключі, де швидкий плин.
Перевіряти міцність льоду можна палицею, але в жодному разі не ударом ноги. Якщо крига тріщить, негайно повертайтеся на берег. При цьому, не можна бігти. Потрібно відходити повільно, не відриваючи ноги від льоду.

Безпечна зимова риболовля теж вимагає дотримання певних установок: не робіть поруч багато лунок, не групуйтеся на одному місці. Не можна риболовити біля вимоїн і не робіть це дуже далеко від берега. З собою завжди треба мати міцну мотузку. Краще, щоб вона мала довжину 12-15 метрів. Також тримайте біля лунки дошку чи гілку.

Як врятуватися і врятувати

Коли подібний інцидент стається в місті, то зазвичай є свідки, які й кличуть рятувальників. Однак кожен випадок індивідуальний. Подія може статися далеко від рятувальної частини, а діяти треба невідкладно.

«Спасіння потопаючого – справа рук самого потопаючого», - кажуть у народі. А як саме можна себе врятувати – розповідають працівники Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Кожен рибалка повинен мати з собою міцну мотузку 12-15 метрів.

«Якщо ополонка невелика, людина має спертися руками об краї льоду та зафіксуватися, уникаючи занурення з головою. Якщо достатньо фізичної сили, треба без різких рухів підтягнутися й лягти на спину чи живіт. Важливо, щоб тіло займало якнайбільшу площу опори. Вибравшись на лід, не ставати, а повзти в той бік, де міцність льоду перевірена», - коментує надзвичайник Сергій Майборода.

Якщо ж ви йдете на допомогу людині, яка провалилася на льоду, повідомте про це їй та гукніть іншим, якщо такі є. До місця пролому наближайтесь повзучи, розкидаючи в боки руки та ноги. Щоб збільшити площу опори, під себе покладіть дошку, шматок фанери чи лижі. Зупинитися потрібно за кілька метрів до ополонки, кинувши у воду край рятувальної мотузки, ременя, палицю. До прикладу, ремені можна зв’язати разом з шарфами. Загалом потрібно 3-4 метра рятувального шнура.

«Людину, яку витягли, треба відігріти. Зніміть, за можливості, мокрі речі, дайте свою куртку. Постраждалого потрібно доправити якнайшвидше в тепле приміщення, там роздягти та насухо витерти. На льоду розтирати неефективно», - додає фахівець.

Перевірити товщину льоду можна, пробивши лунку.

Важливо: для однієї людини безпечним вважається лід, який має товщину не менше семи сантиметрів. Група людей може йти кригою, завтовшки не менше, ніж 15 сантиметрів. Відстань між пішоходами має бути близько п’яти метрів. Якщо зібралися покататися на ковзанах – товщина криги має бути від 10-12 сантиметрів; якщо масове катання - мінімум 25 сантиметрів.

Перевірити товщину льоду можна, пробивши лунку. Однак зауважте: крига складається з двох прошарків. Верхній шар каламутний і рихлий, нижній – прозорий і міцний. Виміряти точну товщину криги, можна лише знявши верхній прошарок неміцного льоду.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую