ye-logo.v1.2

Як геопортал Хмельницького допомагає мешканцям міста? На правах реклами

Суспільство 3048
Створена ГІС єдина в області має повноцінні автоматичні інтеграції з загальнодержавними інформаційними системами
Створена ГІС єдина в області має повноцінні автоматичні інтеграції з загальнодержавними інформаційними системами. Фото: Компанія SOFTPRO

На геопорталі вже оприлюднені 46 реєстрів відкритих даних.

Вже майже рік, як міська влада Хмельницького запустила в роботу сучасну геоінформаційну систему та геопортал міста. Оптимізуючи ресурси та слідуючи рекомендаціям міжнародних партнерів, обрали розробку системи на базі вітчизняного програмного комплексу GIS SOFTPRO, що створений з використанням відкритих програмних засобів, не потребує щорічних покупок ліцензій та дозволяє за потреби звертатися до різних розробників для розширення функціональних можливостей.

Створена ГІС єдина в області має повноцінні автоматичні інтеграції з загальнодержавними інформаційними системами. Взаємодія з Єдиною державною системою у сфері будівництва та Геопорталом національної інфраструктури геопросторових даних дозволяє економити час співробітникам місцевої влади та одночасно виконати вимоги Закону України про НІГД.

Запитали про результати запровадження та перспективи розвитку геопорталу Хмельницької міської громади у керівника ХМКП "Хмельницькінфоцентр" Сергія Матвійчука. Нас цікавили використання, популяризація та публікації даних на геопорталі.

Чия ініціатива та яка подія стали поштовхом до створення Хмельницької ГІС?

Ініціював «Хмельницькінфоцентр», бо шукали програмне забезпечення для спільного користування виконавчими органами, підприємствами та організаціями міської ради, яке б підтримувало якісне відображення інформації на публічному веб-сайті.

Оскільки міською радою був підписаний меморандум щодо надання міжнародної технічної допомоги, то у 2020 році подали лист-заявку за підписом міського голови на розгляд щодо включення нашого підприємства у проєкт «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія».

Тоді спільно з місцевими активістами та експертами розробили декілька проєктів нормативних документів з чого в принципі і розпочалася робота над створенням міської геоінформаційної системи Хмельницького.

Які дані вже опубліковані на геопорталі? Які набори готували вже без участі розробників?

На геопорталі вже оприлюднені 46 реєстрів відкритих даних. Завдяки проєкту «ВзаємоДія (SACCI)» у 2021 створили 30 нових реєстрів. Вперше у відкритому доступі з’явилися об’єкти з геоданими.Були опубліковані дані публічних закупівель, реєстрів територій прибирання, об'єктів інфраструктури, об'єктів освіти, реєстрів охорони здоров'я, фінансової звітності, автостоянок, системи відеоспостереження, зон для вигулу домашніх тварин.

Була завантажена значна кількість, наявних карт-схем сіл, що приєдналися до громади. Ми були першим містом, що опублікувало саме документацію приєднаних сіл у такому онлайн-форматі на карті геопорталу. Дані підготували фахівці управління архітектури, а ми завантажили в систему для публікації. Частину цього матеріалу оцифрували власними силами, для решти зверталися до підрядника, який займався і завантаженням цих даних у систему разом із історичними картами міста та даними адресного реєстру.

Готуючись до оприлюднення історичних карт ми дізналися, що першими в Україні публікуємо таку збірку історичних карт на офіційному ресурсі. Вони стали сильною стороною геопорталу, що приваблює історичну спільноту.
В системі працюють більше 80 внутрішніх користувачів,які легко опановують роботу з інтерфейсами і систематично підтримують дані своїх реєстрів.

Тішить відсутність дублювання інформації. Коли ,наприклад, виникає потреба у створенні нової адреси, то фахівці різних підрозділів звертаються до управління архітектури, щоб ті створили адресу правильно в адресному реєстрі і тільки потім решта користувачів, отримують можливість використовувати цю адресу в системі.

Які набори даних геопорталу найпопулярніші і у яких категорій відвідувачів?

Найпопулярнішими поки залишаються дані об’єктів зовнішньої реклами, тимчасових споруди, адресного реєстру, історичних карт та генеральних планів.

Поки найцікавішим випадком застосування відкритих даних варто відзначити візуалізацію історії міста Хмельницького із використанням історичних карт. Фахівці Texty.org.ua знайшли проєкт?«Ініціатива з розвитку аналітичних центрів», в межах якого змогли залучити ресурси для розробки. Візуалізація дозволяє доступно зануритися у процес розвитку міста на глибину 200 років. У створенні вони залучились нашою підтримкою та сектору охорони культурної спадщини і туризму міської ради.

Які майбутні плани наповнення даними?

Ставимо собі завданням - усі набори відкритих даних Хмельницької міської ради перевести у ГІС. Звісно це амбітне прагнення але ми не збираємося зупинятися на досягнутому.

Минулого року міська рада стала членом спільноти Партнерства відкритого уряду (OGP) для обміну досвідом. В рамках цієї співпраці затвердили план заходів на 2 роки серед яких і розвиток впровадження геоінформаційної системи, а саме відкритих реєстрів.

Як міська влада популяризує користування інформаційними ресурсами геопорталу?

Постійно ведемо таку інформаційну кампанію, особливо з молоддю і студентами. Минулого року запрошували студентів на дводенний OPEN DATA CAMPUS, де з понад 80 бажаючих відібрали 30 учасників. Детально розповіли їм про місцеву ГІС, відкриті дані, провели тренінг і змагання, де молодь могла презентувати пропозиції щодо різних проєктів і ми відзначали переможців.

Щороку проводимо навчання для чиновників щодо відкритих даних і до нього також долучаємо студентів. У цьому форматі показуємо практичні приклади роботи з відкритими даними для фахівців, що вже працюють з цими системами і даними.

Серед даних інфраструктури маєте досить насичений даними шар «Перелік зелених насаджень, що підлягають видаленню». Чи маєте в планах розвивати облік міських насаджень?

Маємо затверджений перелік пріоритетних наборів відкритих даних. За набори відповідають виконавчі органи міської ради, що збирають інформацію і з підпорядкованих комунальних підприємств. Деякі реєстри мають кілька виконавців з різних підприємств чи підрозділів, що працюють паралельно, коли виконують різні завдання для одного реєстра. Коли, наприклад, буде запущений реєстр майданчиків для вивезення сміття, то його вестимуть фахівці управління житлової політики і майна разом з фахівцями комунального підприємства «Спецкомунтранс».

Відповідно до постанови КМУ №835 від 21 жовтня 2015 року оприлюдненню підлягають саме дані про насадження, що підлягають видаленню, відповідно до виданих актів обстеження зелених насаджень. Так, цей реєстр вже ведеться і звісно хотілося б приділити більше уваги насадженням. На жаль, реєстр насаджень для обласного центру це фінансово відчутний проєкт, що потребує проведення первинної інвентаризації, а отже і значних ресурсів. Зараз пріоритет розвитку громади поки більше спрямований на об'єкти соціальної інфраструктури, тому поки складно анонсувати створення системи обліку насаджень. Маємо в планах спробувати залучити комунальне підприємство «Парки сквери» до спроби нанести свої об’єкти і будемо думати як працювати з іншими можливими учасниками такого процесу. Так, наприклад, є парки, що знаходяться на територіях університетів з якими можна налагодити співпрацю чи інші подібні випадки.

Як налаштовували адміністрування системи?

Отримали сервер відповідно до умов реалізації проєкту підтримки. Цього року плануємо придбати ще один, для розміщення даних та підтримки швидкості обробки запитів на актуальному технічному рівні.

Маємо відповідального фахівця, який щодня адмініструє всі реєстри. Щодня він працює або над створенням нових реєстрів або допомагає виконавцям наповнювати вже створені, контролює їх, слідкує за якістю.

Спільно з експертами розробили ряд нормативних документів, є робоча група, яка відповідає за впровадження ГІС. Група дієва, останнє розпорядження міського голови щодо термінів верифікації даних деяких реєстрів станом на сьогодні вже повністю виконане. Це були саме ті реєстри, що створювалися в рамках проєкту з USAID.

З якими розпорядниками даних поки найбільше доводилося контактувати?

Звісно, що спочатку найбільше спілкувалися з департаментом архітектури і управлінням земельних ресурсів. Сьогодні більше працюємо з департаментом інфраструктури і так само багато контактуємо і з іншими органами виконавчого комітету, оскільки в нас ведуться дані і бюджету, і закупівель, і багато іншого. Вже підключилися департаменти освіти і охорони здоров’я. Сьогодні можна сказати, що буквально кілька управлінь ще не підключені до роботи в системі.

Можливо вже маєте плани щодо розвитку функціоналу ГІС та публікації даних?

Звісно, є ще над чим працювати. Ще не всі реєстри завантажуються, не всі функціональні можливості вдалося реалізувати. На цей рік запланували продовжити співпрацю з розробниками. Намагатимемось залучити і позабюджетні ресурси, і переконувати депутатів аби отримати додатково бюджетну підтримку, аби мати змогу розширювати можливості цієї великої і важливої системи, адже за нею стоять значні перспективи розвитку всієї громади.

З актуального і бажаного варто згадати питання внесення об’єктів комунального майна, але їх знову ж таки дуже велика кількість і тут так само буде дуже багато відповідальних осіб і реалізація таких реєстрів потребує додаткового залучення ресурсів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую