ye-logo.v1.2

Українці в Угорщині: що потрібно знати тим, хто тікає від війни

Суспільство 12192
Угорщина вже прийняла понад 470 тисячі українських біженців
Угорщина вже прийняла понад 470 тисячі українських біженців. Фото: zakarpattya.net.ua

Щоденно до Угорщини прибуває близько 10 тисяч біженців з України.

Починаючи з 24 лютого, з часу повномасштабного вторгнення росії на територію України, з нашої країни виїхали близько 5-ти мільйонів людей. Це найбільший потік біженців у Європі з часів Другої світової війни.

90 відсотків біженців - жінки та діти, оскільки під час воєнного стану виїжджати з країни чоловікам призовного віку не можна. Нещодавно ООН заявила, що через війну в Україні внутрішньо переміщеними особами стали близько 7,1 мільйона людей.

Сайт "Є" вже писав про те, що потрібно знати переселенцям про Польщу, Чехію, Словаччину, Румунію. Тепер розповімо про Угорщину, яка вже прийняла близько 471 тисячі українських біженців.

Як в'їхати в Угорщину

Угорщина на свою територію впускає всіх, хто перебував на території України легально і навіть без візи. В'їхати в Угорщину можна без паспорта та інших документів. Прикордонний пункт в Чопі можливо перетнути тільки на автомобілі або поїзді. Решту також можна перейти пішки. Прикордонні пункти в Угорщину: Лужанка - Beregsurany; Вилок - Tiszabecs; Тиса (Чоп) - Zahony; Косино - Barabas; Дзвінкове - Lonya.

В'їзд з тваринами на територію країни дозволений без пред'явлення ветеринарних довідок або паспортів.

Українцям доступний безкоштовний проїзд на поїздах по всій території Угорщини. Безкоштовний проїзд для українців також можливий у громадському транспорті Будапешта при пред'явленні документа, що засвідчу особу.

Для виїзду з Угорщини, окрім Австрії та Словаччини, необхідно купити міжнародний квиток. Рекомендуємо придбати його на великих вокзалах Будапешта. Інформацію про розклад поїздів та поточну транспортну ситуацію можна отримати за посиланням

Отримання притулку

Українці в Угорщині можуть отримати статус тимчасового захисту, інакше - статус прохача притулку, який дає можливість працювати та претендувати на житло, а також відкриває для дітей доступ до освіти. Статус діє до 1 червня 2022 року, але може бути продовженим, якщо ситуація в Україні не покращиться.

Заявку на отримання статусу в Угорщині можна подати в будь-якому бюро Угорської дирекції міграційної служби та громадянства (їх адреси можна знайти за посиланням), із собою треба взяти паспорт та фотографію. Формально у міграційної служби Угорщини є 45 днів для розгляду прохання.

Отримати консультацію про статус тимчасового захисту можна в Угорській Гельсінській групі або по телефону цілодобової гарячої лінії 1818 (інформацію нададуть українською мовою).

Водночас, влада Угорщини зі свого боку все ж таки радить приїжджим оформляти офіційний статус біженця. На нього можна подаватись навіть після того, як людина отримала статус тимчасового захисту. Це надасть українцям такі ж права, які є в угорських громадян, зокрема інтеграцію у місцевий ринок праці. Але з тимчасовим гуманітарним дозволом на перебування, без біометричного паспорту, під час очікування картки статусу захищеної особи, не можна працювати. Роботу можна починати лише після отримання статусу.

Біженцям в Угорщині доступна безкоштовна медична допомога протягом півроку після набуття статусу, дітям гарантується безкоштовна дошкільна та шкільна освіта.

Крім того, статус біженця в Угорщині дає право претендувати на угорське громадянство вже за три роки життя в країні. З питань оформлення статусу особи, яка потребує тимчасового захисту, потрібно звертатися:

- в Будапешті - до Міграційної служби Угорщини, тел +36 1 463 9100, 1117, вул. Будафокі, 60.

Посилання для пошуку роботи:

https://t.me/hungarywork

https://www.uatalents.com/find-a-job

https://www.naym.me/

Житло в Угорщині

На вокзалах у Захоні та Будапешті біженців зустрічають волонтери. Вони годують теплою їжею, дають ліки. При необхідності вас посадять на безкоштовний автобус, який курсує різними містами Угорщини або до інших країн ЄС. Багато українців їдуть далі - у Австрію або Німеччину.

Також варто знати, що прямо на вокзалі видають безкоштовні сім-карти — для цього потрібно показати український паспорт. Місцеві оператори дають безкоштовні дзвінки в Україну та 5 гб інтернету по Європі.

Але, якщо ви вирішити залишитися в Угорщині, то величезну роль щодо розміщення українців взяли на себе волонтери та громадські організації, зокрема "Католицький Карітас" та угорське відділення Червоного хреста.

Найбільшим пунктом прийому українських біженців в Угорщині став хостел в Уйпешті — одному з районів Будапешта, де міграційна служба орендувала робочий гуртожиток для поселення людей, що прибувають. З орендою житла та готелями в Угорщині значно простіше, ніж у Польщі.

Варто пам’ятати, що на сервісі Booking є розділ для українських біженців — там можна знайти готелі з великими знижками або навіть безкоштовні варіанти. Наразі в Угорщині цілком реально знайти житло від 100 грн/добу.
Крім того, є посилання для безкоштовного або недорогого житла:

https://icanhelp.host
https://warhelp.eu
https://host4ukraine.com/
https://shelter4ua.com/
https://ukrainetakeshelter.com
https://homesforukraine.eu/de/home-deu/
https://unitedforukraine.org/request-help
https://shelter.dopomagai.org/find

Фінансова допомога

Українці, які набули статусу тимчасового захисту в Угорщині, можуть розраховувати на щомісячну фінансову підтримку від держави розміром 22,8 тис. форинтів (2 тис. грн), на дитину виплачується 13,7 тис. форинтів (1,2 тис. грн) .
Якщо людина потребує допомоги, вона повинна повідомити про це Дирекцію міграційної служби під час подання заявки, однак після працевлаштування вимушений переселенець втрачає своє право на щомісячну підтримку.

Вивчення угорської мови

Взагалі, щоб працевлаштуватись в Угорщині, ви маєте вільно володіти, щонайменше, англійською. Дуже бажано знати й угорську. Варто зазначити, що вона вважається однією з найскладніших для вивчення у світі, тож буде непросто.

Централізовано усім шукачам тимчасового захисту держава пропонує відвідування 520 годин курсів угорськоі мови задля полегшення адаптаціі в середовищі та сприяння у пошуках роботи (від міграціиноі служби, що буде оформляти вам тимчасовий захист). Інформацію щодо здачі іспиту на рівень (сертифікат) наводить Управління освіти країни.

Де шукати роботу в Угорщині

Одним з найбільших порталів з пошуку вакансій в Угорщині є jobinfo.hu, але без знання угорської мови знайти потрібну роботу складно.

На волонтерському сайті Support Ukraine є список робочих вакансій, опис частини з них продубльовано українською мовою.

У Facebook є спеціалізована група "Робота для українців-біженців".

Так, користувачі повідомляють, що компанія TESCO готова працевлаштовувати українців у свої магазини у столиці країни, передмісті та прикордонних містах. Людей шукають на позиції продавців, помічників продавців та касирів (для цієї роботи обов'язково знання угорської мови). А в повідомленні від 30 березня анонсується набір співробітників на завод Valeo без знання угорської мови, але які володіють англійською.

Медична допомога

Якщо у вас є український закордонний паспорт, то можете отримати невідкладну та швидку допомогу в більшості лікарень і клінік. Угорська Каса медичного страхування покриє ваші витрати.

Для забезпечення якнайшвидшого медичного догляду дітям, що прибули з України, існує безкоштовний номер Гарячої Лінії Швидкої Допомоги. Ним можна скористатись у випадку виникнення запитань стосовно охорони здоров’я дітей (догляд за пацієнтами, направлення до лікаря, консультування, щеплення від COVID-19, пропущені та планові обов’язкові щеплення дітям тощо) в будь-яку годину дня (можлива також допомога українською мовою). Гаряча лінія: +36-80-200-223.

Щодо допомоги дітям, то громадяни з подвійним громадянством України та Угорщини можуть звертатися до найближчого педіатра (gyermekorvos). Адреси, контакти та додаткова інформація: +36 1 476 1100.

В Національному Педіатричному Інституті імені Гейма Пала в Дитячій амбулаторії Душевної Кризи спеціалісти допоможуть впоратися зі стресом, спричиненим війною та втратою домівки, а також з втратами та скорботою. Дитяча амбулаторія Душевної Кризи: +36 30 44 34 751.

Громадяни з подвійним громадянством України та Угорщини також можуть звертатися до найближчого сімейного лікаря. Адреси, контакти та додаткова інформація: +36 1 476 1100.

Гінекологія, обстеження при вагітності та загальні проблеми: звертайтесь до медичного центру Duna Medical Center, вони допоможуть вам безкоштовно.

Угорською та англійською мовами: +36 1 790 7070.

Українською мовою: +36 70 698 0696.

Безкоштовна психологічна допомога (також українською, російською та англійською мовами): pszi.hu
Гаряча лінія для діабетиків: +36 30 311 4977.

Національна асоціація аутистів із задоволенням допомагає біженцям, які мають особливі потреби через інвалідність. +36 1 354 1073.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую