ye-logo.v1.2

«Туберкульоз у військах» та «указ для жінок»: які фейки вигадала роспропаганда за тиждень

Суспільство 3327
Пропаганда направлена на деморалізацію українців
Пропаганда направлена на деморалізацію українців. Фото: izbirkom.org.ua

Кремлівські боти намагаються залякати українців.

Цього тижня фейки російської пропаганди в Україні були спрямовані на деморалізацію українських військових та поширення паніки серед населення.

Почнемо з того, що пропагандисти кремля вигадали історію про введення в Україну польсько-литовського контингенту.

Сайт "Є" вже неодноразово писав про російські фейки, щодо нібито намірів Польщі окупувати частину України. Але пропагандисти продовжують вигадувати нові. 

І ось свіжа історія.

Так, російські пропагандистські канали поширили лист про "введення в Україну польсько-литовського контингенту", який нібито Збройні Сили України надіслали голові Державної прикордонної служби України, пише “Суспільне”.

Цей фейк є частиною наративу про нібито плани Польщі захопити українські території. У ЗСУ заперечили, що надсилали подібний лист до прикордонного відомства.

Адміністрація ДПСУ теж повідомила, що не отримувала такого листа. У відомстві уточнили, що в Україні подібне листування здійснюється лише через електронний документообіг.

Російські пропагандистські канали поширили лист про "введення в Україну польсько-литовського контингенту"

"Окрім цього, у листі пропагандисти допустили низку як граматичних помилок, так і таких, що стосуються українського кордону. Не виключено, що текст змісту листа на українську мову перекладали за допомогою онлайн-перекладача, - розповіли в Держприкордонслужбі. - Появу в інформаційному просторі сфальшованого документа вважаємо черговою брудною провокацією російської пропаганди".

Крім того, Центр протидії дезінформації розповів, що проросійські Telegram-канали тиражують фейк про різке погіршення епідеміологічної ситуації у Збройних силах України.

Пропагандисти прагнуть посіяти паніку серед українських захисників, не гребуючи «розгоном» фейку про те, що «в українській армії почалася епідемія туберкульозу». Зокрема, пропагандисти зазначають, що «українські медики не можуть визначити точну причину епідемії, однак схиляються до двох варіантів масового спалаху»: «призов недообстежених резервістів та бійців тероборони» та «активний призов до лав ЗСУ ув’язнених».



При цьому, посилаючись на невідоме «джерело в Генштабі ЗСУ», пропагандисти зауважують, що «рівень санітарних втрат від туберкульозу становить понад 10% особового складу, а багато військових хворіють у дуже важкій формі та потребують евакуації».

В центрі протидії дезінформації попереджають, що вказана інформація не відповідає дійсності та створена лише з однією метою – для деморалізації та поширення панічних настроїв серед військових.

Ще один фейк, який намагалися запускати цього тижня росіяни стосувався українських жінок.



В мережі з’явився фейковий указ президента, згідно з яким “всі українські жінки мають задовольняти будь-які потреби чоловіків і зрадою для заміжніх вказані дії не будуть вважатися”.

Цей фейк розвінчувала Альона Романюк на сторінці “НотаЄнота”.

“Хм, забули окупанти додати «російську» війну і прокололися на тому, що у нас воюють не тільки чоловіки, але й жінки. І було б логічно, в такому фейку вказувати не тільки жінок, але й чоловіків. Що ще придумали? Мовляв, усім жінкам треба поступатися будь-яким принципам, які існували до введення в Україні воєнного стану та на прохання чоловіків задовольняти їхні потреби. Ну потреби у чоловіків одні: відправити окупантів вслід за кораблем. Туди їм і дорога. Жінки теж чудово вказують цей напрямок”, - пишуть фактчекери.


А ще приписали, що Кабмін має внести зміни в Сімейний кодекс і мовляв термін «зрада» уже не буде офіційною зрадою під час війни.

“Цікаво, що курять ті, хто «шльопає» подібні фейки? А ну і ягідка на торті: Нацполіція нібито має посилити кримінальну відповідальність за невиконання жінками цього указу”, - повідомляють експерти “НотаЄнота”.

Насправді, достатньо прочитати заголовок, щоб зрозуміти, що це фейк - «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України та виходячи з інтересів держи».

“Хто така ця держа і чому з її інтересів треба виходити?”, - запитують експерти.

Додамр, що 12 травня Сайт "Є" писав про про чергову масову розсилку від шахраїв. Зловмисники поширюють повідомлення з посиланням на фейковий чат-бот Є-підтримки, який веде на несправжню сторінку «ПриватБанку».

"Шахраї розсилають фейковий чат-бот Є-підтримки, посилаючись на Центр протидії дезінформації при РНБО України. В мережі поширюється дезінформація із таким текстом: «УВАГА! Центр протидії дезінформації при РНБО України роз’яснює, за якими напрямками, згідно рішення Уряду, вимушені переселенці можуть отримати державну допомогу». Далі йде посилання на імітований чат-бот, який веде на фейкову сторінку «ПриватБанку»", — зазначають у Центрі протидії дезінформації.

Однак, у всіх своїх повідомленнях про виплати Центр не давав посилання на жоден чат-бот, наголошуючи, що виплати здійснюватимуться лише через додаток «Дія».

В свою чергу «Дія» немає Telegram-ботів «Epitrumka_bot».

Нагадуємо про те, що потрібно довіряти лише перевіреним джерелам.

У рамках проєкту «Доброчесність онлайн» Центр протидії дезінформації презентував нову серію мультфільму про те, як зміцнити інформаційний імунітет.

Мультфільм допоможе дізнатися на що насамперед варто звернути увагу, переглядаючи ресурс чи акаунт та чим найчастіше маніпулюють творці фейків.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую