ye-logo.v1.2

Розсилка про антени, фейки про голодомор: підбірка маніпуляцій російської пропаганди цього тижня

Суспільство 2089
Фейки роблять для нагнітання паніки
Фейки роблять для нагнітання паніки. Фото: espreso.tv

За допомогою фейків пропагандисти намагаються посіяти паніку

Фейки про антени у вайбер-чатах, дезінформація щодо вивозу зерна до країн Євросоюзу та наративи щодо поділу країни, - все це робота російської пропаганди в Україні за останній тиждень.

Паблік “Нота Єнота” розповів про нову фейкову розсилку вайбер- та телеграм-чатами, інста-сторіс та месенджерами, яка є елементом інформаційно психологічної операції окупантів.

Мова йде про меседж що нібито антени на дахах використовують як ретранслятори і завдяки цьому передаються вказівки для наведення ракет. І звісно, заклик: демонтуйте і передавайте координати. В одному із варіантів передавати рекомендують службі божій.

“Нічого нового не придумали, використовують старі фейки, трішки їх змінивши. Що ж не так з цим меседжем? Ставимо питання: яке джерело його розсилає? Звідки інформація? Невідомо. Нема джерела - не треба поширювати”, - пишуть фактчекери.

Технічний фахівець та радіоексперт Юрій Пилипенко пояснив чому таке повідомлення - це фейк.

“На фото антени 433 МГц, таких радіостанцій в Україні буквально сотні тисяч. Кожен охоронець в супермаркеті, кожен загін ТрО, всі служби таксі (ну до того як перейшли на смартфони), і безліч державних служб такими користуються. Всі комерційні застосування підлягують реєстрації і доступні в публічному реєстрі радіочастот”, - розповідає Пилипенко.

За його словами, використати побутові рації для того щоб щось кудись передавати можна. Точно так само як айфоном можна сфоткати блокпости чи місця прильоту ракет, так і рацією Кенвуд чи Баофенг можна комусь щось передати.

“Але ж це не привід ловити всіх людей зі смартфонами, бо смартфони може фіксувати і передавати ворогу якусь інформацію. 95% ринку рацій всіх застосувань - це рації цього діапазону 430 МГц. Їх використовують усі – від поліцейських і пожежників до таксистів, охоронців, мисливців, рибалок, туристів”, - підкреслює спеціаліст.

Для подібних рацій не потрібні додаткові антени, як були на фото, що поширювали.

“Такі антени як на фото ставлять, коли хочуть трошки покращити якість покриття. Наприклад, служба таксі може на даху свого офісу таку поставити, щоб по місту було менше "темних зон», де не чути таксиста. Така велика антена, підвішена високо, створює трошечки краще покриття, ніж ручна антена в туриста.

Тобто, практично всі системи урядових служб (поліція, ДСНС, прикордонники), військових формувань (як армія РФ, так і контракти ЗСУ на поставку рацій Aselsan, Motorola TRBO), цивільного застосування (як бізнес, так і прості громадяни, аматори, туристи, рибалки, мисливці, дальнобійники) користуються раціями в діапазоні 420-440 МГц, бо це найзручніший діапазон з доступних. В багатьох містах місцеві аматори встановили і підтримують в робочому стані ретранслятори в цьому діапазоні.

Тож мова не йде про якісь діверсії. 

Журналісти видання Брехунець зателефонували до Служби Безпеки України, де їм теж підтвердили інформацію, що повідомлення про антени - фейк.

Подібні меседжи вкидуються для створення паніки та полювання на відьом. Це ще одне продовження історії з мітками. Часто подібні фейки поширюють звичайні громадяни, які хочуть бути корисними. Тож ще нагадуємо. щодо перевірки першоджерела інформації.

Ще окупанти активно намагаються поширювати інформацію щодо Україну нібито чекає голод через продаж зерна за кордон. Таким чином, вони намагаються приховати власні злочини, щодо вивезення українського зерна з окупованих територій в росії і намагання кремлівської влади продати його у третє країни.

РФ намагається приховати крадіжку українського зерна публікаціями на кшталт "Вашингтон хоче влаштувати голодомор на Україні" або "США шукають шляхи вивезення зерна з України”.

“Замість реальної допомоги - забирають найнеобхідніше. Запаси зерна необхідні самим українцям, щоби прожити до нового врожаю. Думають, як скоріше повернути гроші, влаштовуючи на Україні голодомор", – заявив нещодавно спікер держдуми рф В'ячеслав Володін.

Його слова масово розтиражували провідні російські медіа та маніпулятивні сайти-помийки, а журналісти видання “Тексти” піддали сумніву.

“Це очевидна неправда. Запасів необхідного продовольства в Україні вистачить на роки, адже Україна виробляє продукції вп’ятеро більше, ніж споживає. Однак експорт зерна – критично важливий для нашої економіки, і наразі ми не можемо його здійснювати через заблоковані та окуповані Росією порти”, - йдеться у публікації фактчекерів.

Коментуючи заяви володіна, російські дезінформатори, як завжди, перекручували реальність. За їхніми словами, Україна хоче розблокувати свої порти, бо їй необхідно чимось розраховуватися за військову допомогу.

"Платить придется зерном, землей – что у них еще осталось", – розводять конспірологію росіяни.

Журналісти зафіксували ще один російський фейк на цю тему: "Зеленський наказав вивезти держрезерв зерна у Польщу”. А постійний представник рф при ООН заявив: «росія має підозри, що експортоване українське зерно йде не нужденним країнам, а в запаси ЄС». Водночас, в мзс рф повідомили, що «росія не перешкоджає експорту зерна України, логістичні проблеми виникли з вини Києва»

Вкидання в інформаційний простір кількох взаємосуперечливих тез, що стосуються однієї теми, може свідчити про здійснення цілеспрямованої дезінформаційної кампанії (створення "димової завіси").

Таким чином, російські дезінформатори намагалися відвернути увагу від експорту краденого українського зерна, про що минулого тижня голосно заявляла Україна й міжнародні журналісти-розслідувачі.

Нагадаємо, що росія намагалася вивезти до Єгипту та продати у вкрадене в Україні зерно.

Також Центр протидії дезінформації акцентує увагу на тому, що кремлівська пропаганда навмисно використовує різні вигадані терміни, щоб поділити Україну на частини. А також посіяти сумнів в унітарності держави. Подібна практика використовується активно ще з 2014 року.

Наприклад, мова йде про терміни «малоросія» «галіція», «малоросія», «новоросія», «таврійська республіка», або “народи донбасу” - все це російські нарративи і якщо подібні слова використовують у анонімних телеграм-каналах, то до таких джерел варто ставитися з сумнівом.

“Правильно вживати – Україна. Також правильно використовувати назви історико-етнографічних регіонів України, наприклад, Буковина, Волинь, Полісся тощо. кремлівські ЗМІ та депутати держдуми рф просувають ідеї поділу України на окремі частини зі своїми правами. Згідно Конституції, Україна – унітарна, отже єдина цілісна держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних утворень і не володіють суверенними правами”, - йдеться у повідомленні Центру протидії дезінформації.

Крім того, нагадуємо, що правильно писати захід України, схід України, а не Західна Україна або Східна Україна. Адже країна неделима.

Ще серед наративів, які пропагандисти використовують для своєї авдиторії: «Кримський кордон», «державний кордон України з республікою Крим», «кордон України з ЛНР», «кордон України з ДНР». Правильно вживати – адміністративна межа з тимчасово окупованою Автономною Республікою Крим, адміністративна межа з частиною ТОТ Луганської та Донецької області. Адже після визнання «незалежності» псевдореспублік ордло росією для міжнародного співтовариства, вони, як і раніше, залишаються тимчасово окупованими територіями України.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую