ye-logo.v1.2

Заборона на виїзд за межі області без дозволу військкомату: що відомо (ОНОВЛЕНО)

Суспільство 3041
Ця вимога передбачена ще законом 1992 року
Ця вимога передбачена ще законом 1992 року. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Валерій Залужний переконує, що вже скасований документ не мав обмежувати права й свободи українців.

Чи можна чоловікам покидати місто чи область без дозволу воєнкома? Це питання породила найгарячіша тема останніх днів — заборона на виїзд військовозобов’язаних з місця їх проживання. Насправді ця законодавча норма не є новою. Однак вона не діяла, адже був відсутній порядок надання таких дозволів. Саме його затвердження спричинило нерозуміння й навіть невдоволення у частини громадян. Генштаб кілька разів намагався пояснити, як діятиме це обмеження на практиці, але не повністю прояснив ситуацію.

Оновлено о 16:28. Генштаб вже скасував резонансний документ. Тож зібравши наявну 6 липня інформацію, сайт «Є» спробував розібратися у цьому питанні.

Давня та проблемна норма

У воєнний час призовникам, військовозобов’язаним і резервістам заборонено виїжджати з місця проживання без дозволу керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишній військкомат). Ця вимога — не якась новація. Вона передбачена частиною 4 статті 37 закону «Про військовий обов’язок і військову службу», прийнятого ще у 1992 році.

Воєнний час настає з моменту оголошення воєнного стану чи фактичного початку воєнних дій. Тож для України він триває не з 24 лютого, а з 2014 року. Однак понад вісім років російсько-української війни вимога закону так і не запрацювала. Серед причин — відсутність отримання дозволів. Саме його нещодавно й затвердив Генеральний штаб.

Крім того, ця норма є досить неоднозначною. Як помітило видання «Нота Єнота», чинне законодавство передбачає, що «місце проживання» — це житло з присвоєною йому адресою, в якому особа проживає. Тобто за цією логікою, щоб вийти за межі свого будинку чи квартири потрібно мати довідку.

Обмежень немає, але дозвіл потрібно отримувати

Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний нагадав, що нині триває війна з росією. Тому всі призовники та військовозобов’язані, які досі не стоять чи не поновилися на військовому обліку, мають це зробити.

«Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів і областей, мають взяти дозвіл у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб упродовж найближчих днів з боку військового командування не надавалося», — зазначив Валерій Залужний.

Таким чином військовозобов’язаним і призовникам потрібно отримувати дозволи, але поки що ніхто їм не перешкоджатиме вільно пересуватися між областями. Термін таких довідок може становити 30 діб або до одного року.

Детальніше пояснити ситуацію спробувала координаторка руху адвокатів Збройних Сил України Євгенія Рябека. За її коментарем для видання «РБК-Україна», для виїзду з міста, області, села чи району не потрібно брати дозвіл. Він необхідний, якщо людина змінює місце проживання або місце реєстрації.

Також вона припускає, що опублікований документ можливо — незрозуміло виписаний. Тому в нього будуть внесені необхідні правки.

Крапка не поставлена, або В очікуванні на нові роз’яснення та зміни

Хоча спроб пояснити цю вимогу було чимало, частина білих плям так і не зникла. Вони й досі породжують суперечки у соціальних мережах. На це 5 липня навіть відреагував президент Володимир Зеленський у своєму вечірньому звернені.

«Бачу, що є різні оцінки такого рішення. Є нерозуміння та навіть обурення у суспільстві. Я доручив міністру оборони, начальнику Генштабу, головнокомандувачу Збройних Сил доповісти мені під час чергового засідання Ставки Верховного головнокомандувача одним з пунктів порядку денного. Я обіцяю народу з цим розібратися. І прошу Генеральний штаб надалі без мене не ухвалювати таких рішень», — заявив президент.

Крім того, у Верховній Раді вже зареєстрований законопроєкт, який має уточнити порядок виїзду призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання в межах України. Однак поки що у вільному доступі немає його тексту. Тож сайт «Є» продовжуватиме слідкувати за цим питанням.

Оновлено о 16:28. Валерій Залужний повідомив, хвилювання громадян були безпідставними. Для уникнення подальших маніпуляцій 6 липня Генштаб скасував резонансний документ. Натомість буде розроблено новий, який враховуватиме зміни до чинного законодавства.

«Цей документ від початку стосувався винятково внутрішньої роботи ТЦК та СП і не створював зобов’язань, обмежень прав і свобод громадян України. Проте його поява у мережі спричинила численні маніпуляції, різночитання і навіть незаконні дії з перешкоджання переміщенню громадян. Це стало підставою для дискредитації Збройних Сил України та військово-політичного керівництва держави», — заявив Валерій Залужний після засідання Ставки Верховного Головнокомандувача ЗСУ.

Читайте також: Ракетний обстріл Хмельниччини: в ОВА розповіли наслідки ударів

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую