ye-logo.v1.2

Як російська пропаганда атакує українських біженців за кордоном: підбірка тижня

Суспільство 1834
Пропагандисти продовжують атаки на українських біженців і для цього вигадують все нові фейки
Пропагандисти продовжують атаки на українських біженців і для цього вигадують все нові фейки. Фото: ілюстративне tsn.ua

Фейки активно поширюють через соціальні мережі.

Російська пропаганда декілька місяців поспіль атакує українських біженців від війни, які тимчасово оселилися в країнах ЄС. Фейки, дезінформацію та різноманітні маніпуляції просувають як через соціальні мережі так і через інтернет-видання, які не перевіряють інформацію.

Тож пропагандисти продовжують атаки на українських біженців і для цього вигадують все нові фейки.

Італія

Як пише видання stopfake.org, одним з прикладів такої дезінформації стало повідомлення, що нібито українські біженці в Італії влаштували проблематичну ситуацію на дорозі.

Насправді, українці не мають жодного відношення до перекриття дороги на відео, яке було опубліковано російськими пропагандистами. Зовсім не українські біженці стали на заваді руху транспорту, а місцеві екоактивісти з Extinction Rebellion, які влаштували у такий спосіб акцію протесту.

На прокремлівському телеграм-каналі опублікували відео, на якому автомобілісти стягують із проїжджої частини протестувальників у жовтих жилетах. Невдоволені водії змінюють плакати та викидають їх за відбійники. Все це дійство пояснюється підписом до відео: «Наскільки Українці зі своїми дебільними акціями набридли європейцям? Запитайте в італійців».

Російськи пропагандисти запустили фейк через Телеграм

Протестувальники на відео не мають відношення до України. А відео з'явилося за місяць до публікації на російському ресурсі. І про нього вже написали італійські, і британські ЗМІ.

Люди, яких пропагандисти видають за незадоволених українців – це активісти соціально-політичного руху Extinction Rebellion. Вони ненасильницьким шляхом борються проти зміни клімату та втрати біорізноманіття. Як правило, захисники клімату під час протестів перекривають мости чи магістралі. Що вони зробили в Італії 14 червня.

Італійські ЗМІ повідомили, що дорогу перекривали місцеві екоактивісти

Цього разу активісти Extinction Rebellion перекрили Римську велику кільцеву дорогу (Grande Raccordo Annulare di Roma). Це стало причиною зіткнень. А обурені водії стали у відповідь бити протестувальників. За інформацією видання Corriere Dello Sport, дорогу вдалося звільнити лише після втручання карабінерів та спецназу. Усіх учасників сидячого протесту було заарештовано. Фактів, що доводять зв'язок Extinction Rebellion з Україною, італійські ЗМІ та правоохоронці не виявили.

Хорватія

Ще один фейк поширювався у хорватських ЗМІ.

Як пише видання hvg.hu, фотографія двох відпочиваючих топлес на хорватському пляжі стала вірусною в соціальних мережах, а також була підхоплена місцевими ЗМІ.

"Українські біженці", - йдеться у підписі.

Фото відпочивальників, яке поширювали у Твітері

Але насправді на фото не українці. Як з'ясувала dpa-factchecking.com, принаймні один із двох чоловіків на фото є угорським неонацистом, членом угорського ультраправого угруповання, тому він не є українським біженцем.

Чоловік, який є на фото, грає в угорському ультраправому гурті під назвою Fehr Vihar або «Біла буря». Його можна впізнати на фото з концерту 2018 року, де він грає на бас-гітарі. Цей гурт пов’язаний з Blood and Honour Hungary, регіональним відділенням міжнародної неонацистської групи. Угорське відділення організувало пам’ятний захід у Хорватії 2 липня, повідомляє їхній Telegram-канал. У 2019 році така ж щорічна подія відбулася в «хорватському прибережному місті». Хоча Рієка прямо не згадується, вона відповідає опису та може пояснити присутність чоловіків.

Німеччина

Продовжують атаки на українських біженців і в Німеччині.

Меморіал концтабору Заксенхаузен заперечив неправдиві повідомлення у Telegram про те, що він готовий розмістити українських біженців на місці колишнього концтабору. Про це повідомило видання Bild.

Німецька поліція проводить розслідування стосовно дезінформації у Telegram-каналах, яка поширює неправдивий Instagram-пост про те, що меморіал у колишньому концентраційному таборі Заксенхаузен під Берліном використовуватиметься для розміщення українських біженців.

Інформація про розміщення біженців у концтаборі - є фейком

Розслідування почали за підозрою у розпалюванні ворожнечі за статтею 130 Кримінального кодексу. У вівторок меморіал в Оранієнбурзі вказав на фейковий пост у соціальних мережах, який поширювався в різних Telegram-групах з минулого тижня.

У дописі йдеться, що адміністрація музейного комплексу Заксенхаузен вирішила надати допомогу українському народу. "Ми готові прийняти біженців, які прибувають до Берліна. Ми маємо комфортабельні номери у спеціально побудованому тимчасовому готелі на території музейного комплексу", - йдеться у повідомленні.

Горст Зеференс, речник музейного комплексу, заперечив цю інформацію та сказав, що, ймовірно, це частина "кампанії цифрової дезінформації, джерело якої зазвичай перебуває в Росії".

Головні теми фейків

Сайт fakenews.pl опублікував дослідження за червень, щодо російських наративіві, які поширюються в країнах Балтії (російською), Болгарії, Естонії, Грузії, Угорщині, Латвії, Литві, Північній Македонії, Польщі, Словаччині та Україні. Фейки про біженців є однією з основних головних тем, які просувають російські пропагандисти за кордоном.

Серед прикладів, які згадуються у звіті, є такі: у соцмережах українських біженців звинувачують у тому, що їхній приїзд до Чехії мотивований економічними факторами, а не наслідком війни, яка охопила Україну. Біженців також звинувачують у спричиненні безладу та внутрішній дестабілізації чеської держави.

У Болгарії активно просувається меседж, що уряд країни погано ставиться до українців та не допомагає біженцям.

В Естонії наративи щодо біженців з України мали інший контекст. Так, українців намагаються представити як загрозу. Наголошується, що присутність російськомовних українців в Естонії може призвести до її русифікації.

Відповідно до російської пропаганди, яка ведеться у Литві, просуваються меседжі, що біженці мають кращі умови, ніж литовське населення, а тому потрібно згортати їх підтримку.

Також є матеріали про те, що в Литві нібито є багато молодих людей, які дезертирували та підкупили литовських прикордонників, щоб залишитися в країні.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую